Zarząd giełdowej spółki jest nieco rozczarowany tegorocznym tempem wzrostu przychodów z usług telekomunikacyjnych. Po trzech kwartałach tego roku wynosiły 67 mln zł wobec 51 mln w analogicznym okresie 2009 r. – Liczyliśmy, że obroty będą powiększały się dynamiczniej – mówi [b]Tadeusz Czichon[/b], wiceprezes [b]ATM[/b]. Po trzech kwartałach tego roku pion telekomunikacyjny zapewnił spółce 11,1 mln zł zysku operacyjnego. Rok wcześniej było to 6 mln zł.

Tadeusz Czichon przyznaje, że jak dotychczas spółce udało się wynająć jedną czwartą powierzchni w uruchomionym na początku roku data center Telehouse.Poland zlokalizowanym na warszawskim Mokotowie. Obiekt ma powierzchnię kolokacyjną rzędu 2 tys. m2. ATM dysponuje również centrum danych na ul.Grochowskiej w Warszawie (o powierzchni 1,6 tys. m2 – jest wynajęte w całości) i obiektem w Katowicach.

W połowie 2011 r. zostanie oddany do użytku nowe centrum danych w ramach inwestycji o nazwie Centrum Innowacji ATM (budynki powstają na warszawskiej Pradze koło obecnej siedziby ATM). Klienci będą mogli korzystać z 1,5 tys. m2 nowej powierzchni kolokacyjnej. W ramach Centrum Innowacji (inwestycja jest rozpisana na lata 2010-2015) firma planuje docelowo budowę czterech nowoczesnych serwerowni i budynku biurowego obsługującego klientów korzystających z centrów danych.

ATM zamierza również dalej inwestować w posiadaną sieć światłowodową ATMAN. – Nasz budżet na inwestycje w 2011 r. to ok. 40 mln zł – mówi Czichon. Wydatki będą finansowane ze środków własnych. – Nasza roczna EBITDA, to ponad 55 mln zł. Stać nas na taki wydatek – deklaruje wiceprezes.

Teleinformatyczna spółka jest zadowolona z tempa w jakim rozwija się [b]Linx Telecom[/b], który świadczy usługi w Rosji, krajach bałtyckich oraz na Ukrainie. ATM ma w nim 21,27 proc. udziałów. – Linx szybko rośnie. To bardzo wartościowe aktywo w naszym portfelu. Nie mamy planów dotyczących zmiany naszego zaangażowania. Możemy czekać spokojnie i czekać, aż aktywo będzie nabierało wartości – podsumowuje przedstawiciel ATM.