Przegląd prasy – czwartek 31 maja

Publikacja: 31.05.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

T-Mobile rozpoczyna polowanie na młode firmy internetowe

Michał Fura

Sieć komórkowa szuka twórców aplikacji, które będą dla niej nowym źródłem przychodów Operator uruchomił właśnie stronę dla twórców start -upów. Za jej pośrednictwem można zgłaszać pomysły na aplikacje lub wystartować w ogłoszonych przez sieć konkursach na trzy projekty. Jakie? Chodzi o aplikacje na urządzenia z systemem Android, które wykryją, w jakim kraju znajduje się właściciel telefonu, i dostarczą aktualne kursy walut, numery telefonów ambasad czy nagłówki poczty e-mail; umożliwią odczytywanie i przechowywanie kodów obrazkowych QR oraz pozwolą na korzystanie z Facebooka za pomocą feature phone’ów, czyli niesmartfonów. Równolegle ruszył konkurs na aplikację mobilna o tematyce lifestylowej, zielonej technologii oraz komunikatorów. Wygrać można od 10 tys. do nawet 50 tys. zł.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=412140 (dostęp płatny)

Przenosisz numer? Nie zapomnij zrezygnować z internetu

Piotr Szymaniak

Przy zmianie operatora telekomunikacyjnego konieczne jest określenie losów każdej oferowanej przez niego usługi. W przeciwnym razie będziemy płacić podwójnie. Przekonała się o tym nasza czytelniczka, która przenosiła swój numer telefonu z TP SA do UPC. – Złożyłam w TP rezygnację, ale nowy operator poinformował mnie, że jeśli chcę przenieść do nich numer, formalności muszą załatwić sami. W takim razie wycofałam rezygnację, co, jak się później okazało, miało fatalne skutki – opowiada pani Hanna z Katowic.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=412051 (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Hawe i IT Polpager nie chcą się łączyć

Urszula Zielińska

Hawe – większość, IT Polpager – kilkanaście procent. Tak te firmy podzielą między siebie TK?Telekom. Jeśli go przejmą.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/732984_Hawe_i_IT_Polpager_nie_chca_sie_laczyc.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Firmy lubią tablety

MK

Według badania przeprowadzonego przez firmę ERP mobile 36 proc. właścicieli firm, zwłaszcza małych i średnich, jest posiadaczami tabletu lub smartfona o rozdzielczości przekraczającej 5 cali. Z 56 proc. osób, które takiego urządzenia jeszcze nie mają, aż 36 proc. zamierza je kupić w najbliższym roku. Oznacza to, że w 2013 r. ponad połowa przedsiębiorców może już być właścicielami sprzętu mobilnego. 63 proc. właścicieli używa tych aparatów w pracy, np. do sprawdzania danych klientów i dostawców czy statusu zapłaty faktur.

http://teleinformatyka.pb.pl/2613731,38274,firmy-lubia-tablety

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Google’a komputery bez dysku

KRU

Firma odświeża chromebooki – laptopy z przeglądarką Chrome. W USA i w Europie (w sprzedaży jedynie w Internecie) zadebiutowała nowa wersja urządzeń Samsunga. Wyposażone w 16 GB pamięci flash uzależnione są od połączeń z Internetem.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1147788_Google%E2%80%99a_komputery_bez_dysku.html (dostęp płatny)

Apple telewizyjny i społecznościowy

Aleksandra Stanisławska, Bloomberg

Tim Cook, szef najwięcej wartej firmy świata, zapowiada, że koncern skupi się na Apple TV i większej integracji z Facebookiem. Tim Cook, następca Steve’a Jobsa i dyrektor generalny Apple’a, na konferencji branży technologicznej D10 w Kalifornii zdradził najważniejsze kierunki rozwoju firmy. Podkreślił znaczenie prac nad ulepszeniem Apple TV.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1147921_Apple_telewizyjny_i_spolecznosciowy.html (dostęp płatny)

Firmy powoli wchodzą w chmurę

Aleksandra Stanisławska

Rynek cloud computing rośnie szybciej niż cała branża IT, mimo to polskie spółki boją się w niego inwestować. Cloud computing to rynek rosnący na świecie w bardzo szybkim tempie. W Polsce proces ten przebiega nieco wolniej i z większymi oporami, choć i tak – jak podaje raport firmy analitycznej IDC – przetwarzanie w chmurze obliczeniowej jest w naszym kraju najdynamiczniej rozwijającą się częścią rynku informatycznego.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1147480_Firmy_powoli_wchodza_w_chmure.html (dostęp płatny)

Jaki tablet najlepszy dla Polaka

Aleksandra Stanisławska

Najchętniej kupujemy urządzenia Apple’a. Silnie reprezentowane są maszyny z Androidem, spore zamieszanie wywołać może system Windows 8. W pierwszych trzech miesiącach tego roku do polskich magazynów trafiło ponad 66 tys. tabletów – wynika z najnowszych danych firmy IDC. Kupując te urządzenia, Polacy przeważnie wybierają iPady. – Najwięcej było tabletów Apple’a, a tanie urządzenia stanowiły zaledwie 13 proc. sprzedaży – mówi „Rz” Damian Godos, analityk IDC. – Jednak od drugiego kwartału udział tych ostatnich będzie rósł.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1147479_Jaki_tablet_najlepszy_dla_Polaka.html (dostęp płatny)

Koreański Samsung wyjmuje asa z rękawa

Spółka zdobywa szturmem rynek smartfonów, również w Polsce. Nową lokomotywą jej sprzedaży może się okazać telefon Galaxy S III, który trafił we wtorek do sklepów. Samsung Galaxy S III, nowy flagowy smartfon w stajni koreańskiego producenta, ma szansę stać się liderem rynku. Zanim firma dopuściła go we wtorek do sprzedaży na terenie Europy i Bliskiego Wschodu, zebrała blisko 9 mln zamówień na to urządzenie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1147478_Koreanski_Samsung__wyjmuje_asa_z_rekawa.html (dostęp płatny)

Mo­bil­na te­le­wi­zja zin­te­gro­wa­na z na­ziem­ną

Magdalena Lemańska

Mo­bil­na TV ru­szy w Pol­sce w tech­no­lo­gii DVB-T, w której dzia­ła na­ziem­na te­le­wi­zja cy­fro­wa. To trend wi­docz­ny również w in­nych pań­stwach. W związku z tym, że w Europie nie udało się znaleźć rynkowego modelu dla mobilnej telewizji działającej w odrębnej technologii (wcześniej w Polsce rozważana była DVB-H), w Polsce ruszy ona w tej samej technologii, w której nadaje już naziemna telewizja cyfrowa. To popularne rozwiązanie także w innych krajach.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1147486_Mo%C2%ADbil%C2%ADna_te%C2%ADle%C2%ADwi%C2%ADzja__zin%C2%ADte%C2%ADgro%C2%ADwa%C2%ADna_z_na%C2%ADziem%C2%ADna.html (dostęp płatny)

Trudne łączenie dużych kablówek

Urszula Zielińska

Wysokie ceny hamują apetyty inwestorów na płatną telewizję. Sieciom telewizji kablowej jako branży nie przybywa już abonentów. 2011 rok zakończyły z 4,6 mln klientów, podobnie jak rok 2010. Przychody kablówek jednak rosną. Głównie dzięki temu, że poszerzają ofertę o kolejne usługi – także te dla nich nietypowe, bo mobilne. W ten sposób sprzedają abonentom coraz większe pakiety.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1147482_Trudne_laczenie__duzych_kablowek.html (dostęp płatny)

Służby bez wspólnej łączności to wyzwanie

Aleksandra Stanisławska

Z budową zintegrowanego systemu łączności dla służb rządy często zwlekają do czasu, aż zdarzy się nieszczęście – uważa Tom Quirke, dyrektor działu TETRA Motorola Solutions. Rz:Dlaczego komunikacja policji, pogotowia i straży pożarnej wymaga tworzenia specjalnych systemów łączności, takich jak TETRA? Czy nie może się odbywać za pośrednictwem komercyjnej sieci GSM?

http://archiwum.rp.pl/artykul/1147485_Sluzby_bez_wspolnej_lacznosci_to_wyzwanie.html (dostęp płatny)

Tylko policja gotowa na Euro?

Aleksandra Stanisławska

Przed mistrzostwami polskie służby nie dysponują zintegrowanym systemem łączności. Podczas mistrzostw Euro 2012 Polska nie będzie dysponować zintegrowanym systemem łączności służb ratowniczych TETRA, mimo że jeszcze rok temu – gdy unieważniono przetarg na ten system – MSWiA sądziło, że bez tego rodzaju sieci mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbyć się nie mogą.Są jej pozbawione trzy z czterech miast – gospodarzy mistrzostw: Gdańsk, Poznań i Wrocław. Tylko warszawska policja częściowo zmodernizowała swój system łączności przed zbliżającą się imprezą.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1147484_Tylko_policja_gotowa_na_Euro.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

T-Mobile rozpoczyna polowanie na młode firmy internetowe

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości