Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 13 lutego

Publikacja: 13.02.2018 07:30

Rząd myśli o podatku od bitcoina
Rosnące zainteresowanie kryptowalutami doprowadziło do powstania specjalnego zespołu w resorcie finansów, który analizuje regulacje dla tego rynku.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1103908,rzad-podatek-od-bitcoina-i-kryptowalut.html (dostęp płatny)

Oferta do przetargu tylko przez internet
Firmy, które nie mają bezpiecznego podpisu elektronicznego, powinny go szybko wyrobić. Już od 18 kwietnia część dokumentów będą mogły przesyłać wyłącznie z jego użyciem.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1103924,oferta-do-przetargu-tylko-przez-internet.html (dostęp płatny)

Ministerstwo wyautuje TVP
Przesunięcie z godziny 20 na 23 możliwości nadawania reklam piwa ma obowiązywać od 30 czerwca, czyli w samym środku piłkarskich mistrzostw świata. Ucierpi na tym telewizja publiczna.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1103949,pilkarskie-mistrzostwa-swiata-a-telewizja-publiczna-reklamy.html (dostęp płatny)

RODO: jak zmieni się system ochrony danych osobowych?
Jakie akty prawne dziś regulują kwestię ochrony danych osobowych i co zmieni się w maju 2018 roku? Przedstawiamy najważniejsze informacje o RODO. (opinia)
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1103868,ochrona-danych-osobowych-rodo-zmiany-w-prawie.html

Parkiet

R22: Technologiczna grupa mocno się rozrasta
O niespełna 1 proc., do 19,5 zł, drożały w poniedziałek po południu akcje R22. Są wyceniane wyżej niż podczas ubiegłorocznego debiutu na GPW, ale zdaniem analityków potencjał zwyżek nadal istnieje. Haitong Bank w najnowszej rekomendacji cenę docelową oszacował na ponad 27 zł, zwracając uwagę na atrakcyjność modelu biznesowego R22.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/796346_R22:_Technologiczna_grupa_mocno_sie_rozrasta.html (dostęp płatny)

W Cyfrowym Polsacie nowy smartDOM

Cyfrowy Polsat zdecydował, że od środy zmieni zarówno podstawową ofertę swojej sieci komórkowej Plus, jak i ofertę usług łączonych – smartDOM. O ile ceny w Plusie wydają się atrakcyjniejsze niż do tej pory (nie znamy jeszcze cen urządzeń), o tyle nowa formuła smartDOM-u to dla grupy Zygmunta Solorza okazja do dodatkowego zarobku za sprawą większej elastyczności i zawartości pakietu usług (został poszerzony o telefonię stacjonarną).
http://archiwum.parkiet.com/artykul/796344_W_Cyfrowym_Polsacie_nowy_smartDOM.html (dostęp płatny)

Sygnity liczy na pozytywny finał

Za kilka tygodni informatyczna spółka powinna zawrzeć umowę restrukturyzacyjną. Zakładamy pozytywną decyzję wierzycieli – uspokaja zarząd.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/796345_Sygnity_liczy_na_pozytywny_final.html (dostęp płatny)

Bitcoin: Odbicie po przecenie
Kurs bitcoina odbił się już o ponad 50 proc. od dołka z 6 lutego (czyli momentu, gdy spadł poniżej 6 tys. USD). Za 1 bitcoina płacono w poniedziałek po południu już 8,8 tys. USD.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/796355_Bitcoin:_Odbicie_po_przecenie.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Tylko 13 proc. menedżerów zna termin wdrożenia RODO
W maju w praktyce wchodzi w życie unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych. A krajowe firmy wciąż niewiele wiedzą o nowych przepisach, ale ich zagraniczni „koledzy” – jeszcze mniej.
https://www.pb.pl/tylko-13-proc-menedzerow-zna-termin-wdrozenia-rodo-905410 (dostęp płatny)

Symbioza doradztwa i technologii cyfrowych
Doradztwo w branży nieruchomości opiera się w ogromnej mierze na doświadczeniu konsultantów. Start-upy technologiczne mogą ją wspierać, dostarczając precyzyjne dane.
https://www.pb.pl/symbioza-doradztwa-i-technologii-cyfrowych-905434 (dostęp płatny)

Czas na cyfryzację magazynów
Nowoczesne technologie ułatwią życie najemcom i właścicielom nieruchomości. Jedną z tendencji na rynku nieruchomości magazynowych jest rosnący udział budynków projektowanych wedle potrzeb użytkownika. Często dotyczy to także technologii zastosowanych w strukturze budynku i w wyposażeniu obiektu.
https://www.pb.pl/czas-na-cyfryzacje-magazynow-905432 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Konstrukcja CEPiK nie taka prosta
Każdy widział amerykański film, w którym policja zatrzymuje uciekającego samochodem. Mundurowy na podstawie prawa jazdy i rejestracji auta dowiaduje się o bohaterze prawie wszystkiego: samochód kradziony, a kierowca, były komandos, parę już razy stracił prawo jazdy. Tak miało być i u nas. Ale przynajmniej na razie się na to nie zanosi.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366276-Konstrukcja-CEPiK-nie-taka-prosta.html (dostęp płatny)

Paragrafy adaptują się do technologii

Włamywanie się nie musi być używaniem siły fizycznej, wystarczy zbliżenie karty – piszą Mikołaj Małecki i Marcin Dudek. 
Polemika sędziego Dariusza Czajkowskiego „Sąd nie może na siłę szukać paragrafu” („Rzecz o prawie” z 30 stycznia 2018 r.) skłoniła nas do ponownego podniesienia najważniejszych kwestii uznania płatności zbliżeniowej cudzą kartą za kradzież z włamaniem. To nobilitujące, gdy argumentacja komentatorów pobudza do dyskusji środowiska prawnicze (tu: nad wyrokiem Sądu Najwyższego z 22 marca 2017 r., sygn. akt III KK 349/16).
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366211-Paragrafy-adaptuja-sie-do-technologii.html (dostęp płatny)

Łódź do sieci 5G? Raczej nie
Około 30 podmiotów oceniło ministerialną wizję budowy sieci komórkowych nowej generacji w kraju. Minął termin na przesyłanie stanowisk w konsultacjach „Strategii 5G dla Polski” opublikowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji na początku roku. Z naszych informacji wynika, że w konsultacjach wzięło udział około 30 podmiotów.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366270-Lodz-do-sieci-5G–Raczej-nie.html (dostęp płatny)

Nowe porządki w internecie
W czwartek Google wdroży ustalenia Koalicji na rzecz Lepszych Reklam i zacznie blokować w przeglądarce Chrome najbardziej nachalne reklamy.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366271-Nowe-porzadki-w-internecie.html (dostęp płatny)

Przemeblowanie w smartDOM Cyfrowego Polsatu
Grupa Zygmunta Solorza zmienia zasady działania programu rabatów. Orange już w ubiegłym roku pokazał, że promocje nie trwają wiecznie. http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366269-Przemeblowanie-w-smartDOM-Cyfrowego-Polsatu.html (dostęp płatny)

Automatyzacja zatacza coraz szersze kręgi
Nowe podejście do procesów biznesowych pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów pracy. Coraz więcej czynności przejmuje od człowieka oprogramowanie działające jak robot, czyli Robotic Process Automation (RPA). Według raportu McKinsey Global w 2017 roku już niemal połowa czasu pracy na świecie – dla Polski było to 49 proc. – została zautomatyzowana.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366128-Automatyzacja-zatacza-coraz-szersze-kregi.html (dostęp płatny)

Rewolucja cyfrowa zmienia biznes

Przedsiębiorcy wymagają elastycznych rozwiązań informatycznych.
W branży IT coraz więcej mówi się o rozwiązaniach typu low-code. Czy popyt na nie rośnie?- Zdecydowanie tak. Od 12 lat działamy w tym obszarze branży IT i obecnie liczba przedsiębiorstw, które zwracają się do nas w sprawie platform low-code, jest dwa, może trzy razy wyższa niż jeszcze kilka lat temu – mówi Łukasz Wróbel, wiceprezes Webconu. http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366129-Rewolucja-cyfrowa-zmienia-biznes.html (dostęp płatny)

Tworzenie oprogramowania wychodzi poza działy informatyki
Platformy low-code mogą pomóc w sytuacji braku programistów na rynku. Firmy są coraz bardziej zależne od różnego rodzaju technologii, a od szybkości dostarczania nowych cyfrowych usług zależy nieraz ich byt na rynku. Z pomocą przychodzą tu tzw. rozwiązania low-code.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366127-Tworzenie-oprogramowania-wychodzi-poza-dzialy-informatyki.html (dostęp płatny)

Rząd myśli o podatku od bitcoina
Rosnące zainteresowanie kryptowalutami doprowadziło do powstania specjalnego zespołu w resorcie finansów, który analizuje regulacje dla tego rynku.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1103908,rzad-podatek-od-bitcoina-i-kryptowalut.html (dostęp płatny)

Oferta do przetargu tylko przez internet
Firmy, które nie mają bezpiecznego podpisu elektronicznego, powinny go szybko wyrobić. Już od 18 kwietnia część dokumentów będą mogły przesyłać wyłącznie z jego użyciem.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1103924,oferta-do-przetargu-tylko-przez-internet.html (dostęp płatny)

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży