Tak szacuje liczbę szerokopasmowych, detalicznych łączy w technologii satelitarnej Urząd Komunikacji Elektronicznej – wynika z danych zaprezentowanych w uzasadnieniu decyzji regulacyjnej dla rynku 5. UKE zestawił w niej informacji o strukturze rynku dostępowego na połowę 2011 r.

Wedle tych danych na technologię satelitarną przypadało wówczas 0,003 proc. całego rynku dostępu stacjonarnego szacowanego przez UKE na 6,2 mln łączy.

– Te dane są zdecydowanie zaniżone. Myślę, że to wyłącznie sprzedaż zaraportowana przez Telekomunikację Polską, a nie jest tajemnicą, że dostęp w technologii satelitarnej nie jest wysoko w priorytetach tego operatora. Można szacować, że w połowie ubiegłego roku liczba satelitarnych dostępów w Polsce wyniosła co najmniej kilka tysięcy. Przy czym liczba ta zwiększy się niebawem kilkukrotnie, ponieważ dostęp satelitarny wrócił do katalogu technologii, jakie można wykorzystać w projektach realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 8.4. Tylko w ostatnim naborze zakończonym w grudniu 2011 r. złożono wnioski na kilkanaście tysięcy satelitarnych łączy szerokopasmowych – mówi Sławomir Nowak z Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej.