– Prokuratura uznała,  że Cyfrowy Polsat nie naruszył prawa, oferując w systemie pey-per-view dostęp do meczów reprezentacji Polski z drużyną Czarnogóry w dn. 7 września 2012 r. i Mołdawii w dn. 11 września 2012 r. w ramach rozgrywek eliminacyjnych do Mistrzostw Świata 2014 w piłce nożnej – podał Cyfrowy Polsat.

To rezultaty dochodzenia wszczętego na wniosek  przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. – Dochodzenie zostało umorzone, ponieważ stwierdzono brak ustawowych znamion czynu zabronionego – podała Prokuratura Rejonowa Warszawa – Praga Północ.

W związku z tym, że TVP nie porozumiała się z właścicielem praw do pokazywania meczów eliminacyjnych do Mundialu 2014 Polaków z Czarnogórą i Mołdawią, Cyfrowy Polsat pokazał je, ale w ramach usługi pay-per-view, która jest płatna.

Ruch wzbudził wątpliwości KRRiT, bo termin pay-per-view nie istnieje w polskich przepisach dotyczących mediów, a ustawa o radiofonii i telewizji mówi o tym, że mecze o określonej randze powinny być nadawane przez nadawców na otwartej antenie. Relację rangi meczu reprezentacji można pokazać na płatnej antenie, gdy da się udowodnić, że nie była nią zainteresowana żadna z anten otwartych.

Cyfrowy Polsat jest operatorem płatnej telewizji, ale według analiz KRRiT nadał materiał w taki sposób, jak nadawcy (zapewniając mu komentarz ze studia itd.). W związku z tym postanowiła, że sprawę powinna zbadać prokuratura. – Cyfrowy Polsat decyzję o zaoferowaniu abonentom dostępu do wyżej wymienionych spotkań reprezentacji Polski w piłce nożnej podjął po tym, jak do publicznej wiadomości została podana informacja, że nie będą one oferowane przez telewizję publiczną. Decyzja była pokierowana chęcią zapewnienia abonentom i polskim kibicom dostępu do ważnych dla nich meczów, a został on zrealizowany w jedynej zaproponowanej Cyfrowemu Polsatowi przez dystrybutora praw i prawnie dopuszczalnej formie – usłudze PPV – podaje Cyfrowy Polsat.