Francuski operator komórkowy Bouygues Telecom pozwał dwóch konkurentów z lokalnego rynku – Orange i SFR – o szkody jakie poniósł w wyniku oferowania przez nich nielimitowanych połączeń wewnątrz sieci – poinformował miesięcznik L’Expansion.

Do pozwu przyłączyło się trzech MVNO: Omea Telecom (sprzedaje usługi pod marka Virgin Mobile), Outremer Telecom i NRJ Mobile. Łącznie żądąją od dwóch wymienionych wyżej firm odszkodowania w wysokości blisko 1,44 mld euro.

Cywilny pozew oparty na jest na decyzji o karze, jaką w grudniu ubiegłego roku wymierzył Orange (117 mln euro) i SFR (67,5 mln euro) francuski urząd ochrony konkurencji, który także uznał, że taryfy z nielimitowanymi połączeniami – na trzy wybrane numery w obrębie tej samej sieci – są nieuczciwe wobec mniejszych konkurentów (jako wchodzący później na rynek nie mogli zaoferować mniejszej grupie swoich klientów równie atrakcyjnej dla nich oferty). Orange i SFR świadczyły takie usługi w latach 2005-2008.

Decyzja o karze były wynikiem postępowania, jakie prowadził francuski urząd ochrony konkurencji na wniosek Bouygues Telecom. Stanowisko operatora wsparł także francuski regulator rynku telekomunikacyjnego ARCEP.