Przegląd prasy – wtorek 6 lipca

Publikacja: 06.07.2010 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Aster zapłacił 15 mln zł za Mediatel 4B[/b]

Michał Fura

Dzięki kupionej infrastrukturze Aster zaoferuje swoje usługi przedsiębiorcom w całym kraju. Aster kupił 100 proc. udziałów w Mediatel 4B, spółce z grupy kapitałowej Mediatel, świadczącej usługi głosowe, dostępu do internetu, transmisji danych i usługi dodatkowe (np. telekonferencje) na terenie całego kraju. Wartość transakcji to 15 mln zł. Operator chce wykorzystać infrastrukturę Mediatelu, by wyjść ze swoją ofertę poza rynki warszawski, krakowski i zielonogórski, na których do tej pory operował.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa?=article&id=307401 (dostę płatny)

[b]Samorządy upowszechnią internet. Trzy pytania do Macieja Rogalskiego, wiceprezesa Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji[/b]

Krzysztof Polak

Czy wchodząca wkrótce w życie ustawa o wspieraniu sieci telekomunikacyjnych będzie przełomem? Czy doprowadzi do upowszechnienia dostępu do internetu?: W latach 2007 – 2013 Polska może otrzymać 1 mld euro z Unii Europejskiej na budowę lokalnych i regionalnych sieci szerokopasmowego internetu. Do maja 2010 r. wykorzystano zaledwie 2 proc. tej kwoty. Obecnie, dzięki przepisom ustawy powinno dojść do przyspieszenia wydatkowania środków zarezerwowanych na ten cel. Na mocy ustawy działalność telekomunikacyjna stała się zadaniem własnym gminy o charakterze użyteczności publicznej.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa?=article&id=307328 (dostę płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]TPSA chce 236 mln zł za utrzymywanie budek telefonicznych[/b]

rzemysław Poznański

Operator został wybrany przez UKE jako spółka telekomunikacyjna świadcząca tzw. usługę powszechną. Oprócz budek musi też m.in. prowadzić biuro informacji o numerach telefonicznych. Wniosek o dopłatę wpłynął już do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Usługa powszechna to zapewnienie wszystkim użytkownikom na terenie całego kraju dostępu do podstawowych usług telefonicznych. To – poza biurem numerów i budkami telefonicznymi – m.in. zapewnienie połączenia telefonicznego krajowego i międzynarodowego, w tym do sieci komórkowych.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8103601,TPSA_chce_236_mln_zl_za_utrzymywanie_budek_telefonicznych.html

[b]Aster kupił telekomunikacyjnego operatora biznesowego[/b]

Przemysław Poznański

Znany operator kablowy kupił 100 proc. udziałów w spółce Mediatel 4B należącej do grupy kapitałowej Mediatel. Mediatel 4B oferuje m.in. usługi telefoniczne, dostępu do internetu, transmisji danych oraz szeregu usług dodanych (np. telekonferencje) dla klientów instytucjonalnych na terenie całego kraju. Spółka jest częścią grupy kapitałowej Mediatel, która w 2009 r. miała przychody na poziomie 183,05 mln zł.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8102633,Aster_kupil_telekomunikacyjnego_operatora_biznesowego.html

[b]Klaus Hartmann: Czuję się prezesem Ery[/b]

Rozmawiał Przemysław Poznański

Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era, nie ma w zarządzie nikogo, kto byłby wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego. KRS to obowiązkowy rejestr spółek, z którego wynika, kto założył firmę, jaki jest jej kapitał, kto nią zarządza i czy nie znajduje się ona np. w stanie upadłości. Dzięki temu każdy, kto chciałby prowadzić z daną firmą wspólne interesy, może sprawdzić, z kim ma do czynienia.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8099786,Klaus_Hartmann__Czuje_sie_prezesem_Ery.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]Hawe Kanalizacja w Dobczycach[/b]

Dariusz Wolak

PBT Hawe, spółka zależna Hawe, zbuduje kanalizację sanitarną w trzech wioskach z podkrakowskiej gminy Dobczyce. Wartość umowy to 7,36 mln zł netto. Zostanie zrealizowana do końca października 2011 r. Budowa systemów kanalizacyjnych i wodociągowych to element nowej strategii grupy Hawe, która znana była do tej pory z budowy sieci telekomunikacyjnych.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/681338_Hawe_Kanalizacja__w_Dobczycach.html (dostę płatny)

[b]Mediatel Aster musiał wyłożyć 15 mln złotych[/b]

Dariusz Wolak

Elterix, w którym giełdowa spółka kontroluje 99,16 proc. kapitału, sprzedał Asterowi 100 proc. udziałów w spółce Mediatel 4B. Wartość transakcji ustalono na 15 mln zł z zastrzeżeniem, że zadłużenie netto Mediatelu 4B wynosi zero złotych oraz że firma nie ma żadnych zobowiązań (należności) oraz wierzytelności w stosunku do innych podmiotów wchodzących w skład grupy Mediatel.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/681360_Mediatel_Aster_musial_wylozyc_15_mln_zlotych.html (dostę płatny)

[b]TelePolska Przenosiny na GPW[/b]

Łukasz Dec

Maksymalnie do 25 mln zł będzie chciał pozyskać od giełdowych inwestorów alternatywny operator telekomunikacyjny TelePolska Holding. Spółka notowana jest na NewConnect, ale w I połowie 2011 r. chce się przenieść na GPW, czemu towarzyszyć będzie emisja akcji. Pozyskaną kwotę spółka zamierza wydać na inwestycje we własną infrastrukturę telekomunikacyjną i informatyczną oraz przejęcia mniejszych firm. Spółka operuje głównie na hurtowym rynku telekomunikacyjnym, ale próbuje budować pozycję również w segmencie klientów detalicznych i firm.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/681364_TelePolska_Przenosiny_na_GPW.html (dostę płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Aster kupił spółkę Mediatela[/b]

redakcja

Dostawca czterech usług telekomunikacyjnych kupił od Grupy Mediatel spółkę Mediatel 4B świadczącą usługi telekomunikacyjne dla biznesu. Dzięki akwizycji przychody Aster Biznes, departamentu zajmującego się klientami biznesowymi, wzrosną wobec planu i wyniosą 6 mln zł. Do 2015 r. departament zamierza osiągnąć 180 mln zł przychodów.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=f14d11fe-766b-42b0-973f-f8de94dfa738&date=2010-07-06 (dostę płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Zdaniem ministra finansów kopie faktur trzeba drukować[/b]

Konrad Piłat

Sprzedawca nie może przechowywać kopii dokumentów sprzedaży w formie elektronicznej. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 17 czerwca 2010 r. (nr ITPP3/443-48/10/ZG). Z pytaniem zwróciła się spółka, która prowadzi sklep internetowy. Większość jej klientów to osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Sprzedaż towarów jest dokumentowana fakturami.

http://new-arch.rp.pl/artykul/960634_Zdaniem_ministra_finansow_kopie_faktur_trzeba_drukowac.html (dostę płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu