Skype ma 10 lat. I 300 mln użytkowników miesięcznie

Publikacja: 29.08.2013 14:00

Komunikator internetowy Skype obchodzi dziś 10. urodziny. Łączna liczba minut rozmów przeprowadzonych dotychczas z jego wykorzystaniem to 1,4 tryliona – podał Microsoft, do którego – od października 2011 roku – należy ten pierwszy masowo wykorzystywany komunikator VoIP.

Z informacji przekazanej przez Microsoft można by wnioskować, że ze Skype’a korzysta obecnie 300 mln użytkowników. „Telefon wynaleziony w 1876 r. osiągnął 300 mln użytkowników po 104 latach. Telefon komórkowy – po 25 latach. Skype potrzebował tylko 10 lat” – brzmi część z listy ciekawostek, jaką opublikował dziś amerykański koncern.

Byłoby to jednak o tyle zaskakujące, że jeszcze w 2011 r. miał 663 mln zarejestrowanych użytkowników.

– Wg danych z 10 czerwca 2013 średnio miesięcznie Skype miał ponad 300 mln podłączonych użytkowników –  poinformowało rpkom.pl biuro prasowe Microsoft w Polsce.

Microsoft zapłacił wtedy za Skype 8,5 mld dol. Odkupił go od grupy inwestorów i firmy aukcyjnej eBay, która wcześniej – w 2009 r. – za 2,5 mld dol. odsprzedała 70 proc. akcji m.in. Silver Lake Partners oraz kanadyjskiemu funduszowi emerytalnemu. eBay, która zainwestowała w komunikator w 2005 r., zachowała potem 30 proc. kapitału.

Według doniesień mediów, w 2011 r. oprócz Microsoftu przejęciem Skype’a interesowali się Google i Facebook.

W ostatnich sprawozdaniach Microsoft nie ujawnia zbyt wielu danych o Skype. W prezentacji do wyników IV kw. roku obrachunkowego zakończonego 30 czerwca br. informował, że użytkowanie komunikatora rośnie, a jego użytkownicy wygadali przez trzy miesiące łącznie 162 mld minut, co oznaczało wzrost o 41 proc.

Według informacji z 2011 r., gdy przejmował go Microsoft, komunikator generował r. 860 mln dol. rocznego obrotu i miał 663 mln dol. długu.

Skype jest firmą zarejestrowaną w Luksemburgu.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu