Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 25 czerwca

Publikacja: 25.06.2018 07:30

PiS zapowiadał wielkie zmiany w abonamencie RTV. Poległ i do reszty rozłożył i tak już przegniły system

W przyszłym roku publiczna telewizja znów zacznie mieć problemy z gotówką. Musi zacząć spłacać 800 mln zł kredytu, który spółka wzięła, licząc na zmiany w abonamencie RTV. Co może zrobić PiS, żeby ratować folwark Kurskiego?  Niedawno przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański w RMF FM skarżył się, że obecny system abonamentowy jest niewydajny i niesprawiedliwy.Trudno się z Czabańskim nie zgodzić. PiS zapowiadał wielkie zmiany w abonamencie RTV. Nie tylko na tym poległ, ale do reszty rozłożył i tak już przegniły system finansowania mediów publicznych.
http://wyborcza.pl/7,155287,23581046,pis-zapowiadal-wielkie-zmiany-w-abonamencie-rtv-polegl-i-do.html (dostęp ograniczony)

Parkiet

ZUS będzie miał nowy system IT. Kto powalczy o zlecenie?

Już w trzecim kwartale może zostać ogłoszone zamówienie publiczne w związku 
z budową KSI 2.0. Ostrzą sobie na nie zęby wszyscy najwięksi gracze w branży IT.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/800569_ZUS_bedzie_mial_nowy_system_IT_Kto_powalczy_o_zlecenie.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Tylko Asseco chce modyfikować KSI ZUS

Jedyna oferta na zmiany w systemie ZUS w związku z przepisami o aktach pracowniczych przekracza budżet o ponad 3 mln zł. Z początkiem 2019 r. wchodzą w życie zmiany w prawie związane ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Od tego dnia akta pracownicze wszystkich nowozatrudnionych trzeba będzie przechowywać tylko przez 10 lat, a nie przez 50, jak dotychczas. Po zmianie prawa pracodawcy będą mogli przechowywać część akt w formie elektronicznej — ma to ograniczyć koszty ich działalności.
https://www.pb.pl/tylko-asseco-chce-modyfikowac-ksi-zus-932931 (dostęp płatny)

Nie tylko Frostpunkiem 11bit żyje
Choć to premiera „Frostpunka” rozgrzała umysły akcjonariuszy 11bit studios, to do wyników dołoży się też „Moonlighter”. Wydarzeniem roku dla 11bit studios jest udana premiera gry „Frostpunk”, ale w jego cieniu spółka szykuje kolejną niespodziankę.
https://www.pb.pl/nie-tylko-frostpunkiem-11bit-zyje-932927 (dostęp płatny)

Artifex stawia na abonament
Producent gier chce zwiększyć zyskowność segmentu HOPA. Duże nadzieje wiąże z grami free-to-play i premium.  Artifex Mundi to producent wyspecjalizowany w grach typu HOPA (z ang. hidden object puzzle adventure). W 2016 r. z publicznej emisji pozyskał ponad 11 mln zł, które planował przeznaczyć na promowanie i marketing nowej koncepcji biznesowej — gier free-to-play (F2P).
https://www.pb.pl/artifex-stawia-na-abonament-932920 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

ZUS zbuduje nowy wielki system IT
INFORMATYKA W III kwartale ruszy batalia o jeden z największych na polskim rynku kontraktów informatycznych.  – Realizacja inwestycji jest przesądzona – poinformował „Rzeczpospolitą” Krzysztof Dyki, członek zarządu ZUS. Obecnie działający system powstał w latach 90. XX wieku. Jest dość archaiczny, a i system ubezpieczeń społecznych był od tego czasu modyfikowany.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379637-ZUS-zbuduje-nowy-wielki-system-IT.html (dostęp płatny)

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379626-ZUS-bedzie-mial–nowy-wielki-system-IT.html (dostęp płatny)

Informatyczne wyzwanie
Startujący wkrótce przetarg na KSI 2.0, nowy system informatyczny w ZUS, będzie najważniejszym wydarzeniem w branży IT w perspektywie najbliższych lat. I ze względu na wartość rzędu miliarda złotych, i ze względu na kontrowersje, które zwykle towarzyszą budowie systemów dla państwowych…
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379652-Informatyczne-wyzwanie.html (dostęp płatny)

Siła fake newsa
„Gulczasów” dwóch, czyli jak z gwiazdy TVN media zrobiły gangstera. To samo imię, inicjał i ksywa – legenda pierwszego Big Brothera Piotr Gulczyński, pseudonim Gulczas, stał się ofiarą imiennika – znanego gangstera powiązanego z grupą mokotowską. Media nie zadały sobie trudu, by informację prokuratury zweryfikować.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379609-Sila-fake-newsa.html (dostęp płatny)

Innowacje mogą stać się napędem rodzimej gospodarki
Konkurs „Rzeczpospolitej”. Jan Szczepanik, Józef Kosacki czy Jan Czochralski – nasza historia pełna jest nazwisk wizjonerów i twórców, których wynalazki wpłynęły na losy świata. Dziś mogą być inspiracją dla nowego pokolenia innowatorów. Apple, Uber, Airbnb, Facebook czy YouTube – to tylko część globalnych firm, które dokonały nie tylko technologicznej rewolucji, ale również wpłynęły na sposób, w jaki funkcjonujemy we współczesnym świecie. Wszystkie je łączy fakt, że założyciele tych gigantów (od Steve”a Wozniaka i Nathana Blecharczyka przez Travisa Kalanicka i Susan Wojcicki po Marka Zuckerberga) mają mniej lub bardziej rozbudowane polskie korzenie. Ci potentaci na rynku nowatorskich technologii nie budowali jednak siły polskiej gospodarki.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379616-Innowacje-moga-stac-sie-napedem-rodzimej-gospodarki.html (dostęp płatny)

Będziemy tam, gdzie krytyczne projekty telekomunikacyjne
Cyberprzestrzeń jest tak samo ważna jak realne terytorium państwa – mówi Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes firmy Exatel, operatora telekomunikacyjnego oferującego usługi firmom i państwu.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379539-Bedziemy-tam-gdzie-krytyczne-projekty-telekomunikacyjne.html (dostęp płatny)

Cyberbezpieczeństwo nasze powszednie
W Rosji trwają mistrzostwa świata w piłce nożnej. USA i Wielka Brytania ostrzegły kibiców jadących na mundial przed zagrożeniami czyhającymi na ich urządzenia mobilne. To pokazuje, że dziś wszyscy powinniśmy interesować się cyberbezpieczeństwem, niezależnie od tego, czy czujemy się celem hakerów czy nie. Cały czas pokutuje przekonanie, że cyberbezpieczeństwo jest czymś abstrakcyjnym, rozgrywającym się gdzieś tam w sieciach szkieletowych i centrach danych. To już od dawna nie jest prawdą.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379540-Cyberbezpieczenstwo–nasze-powszednie.html (dostęp płatny)

Polski telekom się zmienia
Często dostaję pytania, czym właściwie zajmuje się Exatel. Wielu moich rozmówców słusznie kojarzy, że jesteśmy jedynym operatorem telekomunikacyjnym pracującym wyłącznie dla klientów biznesowych i instytucjonalnych, ale często nie wie o innych projektach Exatel.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379541-Polski-telekom-sie-zmienia.html (dostęp płatny)

Potencjał innowacyjny Polski jest coraz wyższy
Na niektórych rynkach jesteśmy tylko odtwórcami czy wręcz „produkujemy” innowacje dla innych. Ale coraz śmielej zdobywamy nowe obszary.  Nawet podróż o długości tysiąca mil zaczyna się od pierwszego kroku – mawiał Konfucjusz. To powiedzenie świetnie wpisuje się w proces budowania innowacyjności państwa. Nawet gdy cel wydaje się odległy, trzeba zacząć od małych, za to konkretnych kroków.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379542-Potencjal-innowacyjny–Polski-jest-coraz-wyzszy.html (dostęp płatny)

Smart city – czyli o wzorcu kilograma
Nowoczesne miasto Smart city to narzędzie do budowy ekosystemu, w którym człowiek odgrywa kluczową rolę. We wrześniu 1889 r. uchwałą Generalnej Konferencji Miar ustalono wzorzec kilograma. Od tej pory znajduje się on w Sevres pod Paryżem. Z głównego modelu wykonano wiele kopii, które rozesłane po świecie stały się podstawą normalizacji systemu wag (Polska ma swój wzorzec z nr 51 od 1951 r.). Niestety, w przypadku smart city takiego wzorca nie ma. A bez wzorca mamy wiele nieporozumień – pisze Rafał Magryś wiceprezes zarządu Exatel.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379543-Smart-city-–-czyli-o-wzorcu-kilograma.html

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu