12 października [b]Telekomunikacja Polska[/b] zamierza przedstawić operatorom alternatywnym koncepcję własnego punktu wymiany ruchu IP. Operator narodowy prezentuje wstępnie swój punkt wymiany [b]TPIX[/b], jako „platformę peeringową”. Szczegóły tej propozycji: lokalizacja, możliwości teletransmisyjne, nie są jeszcze znane. Nie wiadomo również, na jakich zasadach możliwa będzie wymiana ruchu z siecią TP (peering? płatny dostęp?)

– TP planuje udostępnienie platformy dla realizacji [i]open peering[/i] między operatorami alternatywnymi. Chcemy też udostępnić szereg innych usług w ramach pakietu, po atrakcyjnych cenach i przy zachowaniu wysokich standardów jakości – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik TP.

Informacje o możliwości utworzenia przez TP punktu wymiany ruchu rozchodzą się po rynku od wiosny. Warto przypomnieć, że [b]Urząd Komunikacji Elektronicznej[/b] prowadził w tym czasie, zawetowane przez [b]Komisję Europejską[/b], postępowanie o ustalenie dominującej pozycji TP na rynku tranzytu i peeringu IP w Polsce i narzucić jej obowiązki regulacyjne. W międzyczasie TP wprowadziła możliwość zakupu po obniżonych cenach dostępu do TPnetu w warszawskim centrum LIM, a teraz szykuje się do uruchomienia własnego IX-a