W 2015 roku przeciętny użytkownik urządzenia mobilnego będzie generował 10 razy większy ruch w sieciach bezprzewodowych niż obecnie – prognozuje firma Actix, specjalizująca się m.in. w rozwiązaniach optymalizacyjnych dla sieci komórkowych na podstawie analizy zachowań studentów korzystających z technologii mobilnych.

Według Actix studenci korzystają intensywniej z mobilnego Internetu niż przeciętni użytkownicy, dlatego ich  obserwacja stawowi ciekawy materiał poglądowy na to, jak w przyszłości będzie wyglądać użytkowanie bezprzewodowych sieci.

Firma ta przyjrzała się, w jaki sposób studenci korzystają z telefonów komórkowych w uniwersyteckich kampusach. Miasteczka studenckie, które poddał analizie Actix zamieszkuje średnio 25 tys. osób – liczba porównywalna z małymi miastami czy dzielnicami biznesowymi w aglomeracjach. Okazało się, że takie kampusy generują wyjątkowo duży ruch w sieciach mobilnych, zarówno jeśli chodzi o głos, jak i dane. Według badań Axtic mieszkaniec studenckiego kampusu  generuje 60 proc. więcej połączeń głosowych dziennie i wysyła o 388 proc. danych więcej niż użytkownik sieci komórkowych w dzielnicach biznesowych. Dodatkowo studenci o wiele intensywniej korzystają z technologii Wi-Fi.