Globalna sprzedaż smartfonów będzie w tym roku o 49,2 proc. większa niż w 2010 r. – przewiduje firma badawcza IDC.

Liczba dostarczonych na rynek smartfonów ma w 2011 r. przekroczyć barierę 450 mln sztuk. Ubiegłoroczna sprzedaż to 303,4 mln urządzeń. Tempo wzrostu rynku smartfonów będzie czterokrotnie szybsze niż całego rynku przenośnych telefonów.

Według IDC platformą, która wygra na szybkim wzroście rynku, będzie system Android, który w 2011 r. ma ugruntować pozycję najpopularniejszego systemu operacyjnego stosowanego w smartfonach, którą osiągnął kosztem Symbiana Nokii już w czwartym kwartale 2010 r.

– Dla producentów, którzy z Androida uczynili fundament swojej strategii w segmencie smart fonów, 2010 był pierwszym rokiem, w którym zobaczyli rzeczywiste efekty tej decyzji – powiedział Ramon Llamas, starszy analityk w dziale Mobile Devices Technology and Trends w IDC.

Firma zwróciła także uwagę na dalekosiężne konsekwencje mariażu zawartego niedawno przez Nokię i Microsoft. – Według nas do 2015 r. Windows Phone 7 przy wsparciu platformy sprzętowej Nokii stanie się drugim po Androidzie najpopularniejszym smartfonowym systemem operacyjnym po Androidzie, osiągając ok. 21-proc. udział w rynku – przewiduje Llamas. Według IDC dojdzie do całkowitej marginalizacji systemu Symbian, który w w 2015 r. ma mieć zaledwie 0,2 udział w rynku.