– Rekordową karę w wysokości 146 tys. zł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na spółdzielnię Winogrady w Poznaniu. Według UOKiK ograniczała ona niektórym firmom telekomunikacyjnym dostęp do administrowanych przez siebie bloków. Chciały one świadczyć na ich terenie usługi telewizji kablowej – podaje dzisiejsza Rzeczpospolita.

UOKiK podjął postępowanie na wniosek przedsiębiorcy telekomunikacyjnego, któremu zarząd spółdzielni mieszkaniowej odmawiał prawa do instalacji własnych urządzeń i rozpoczęcia świadczenia usług.

Spółdzielnia obejmuje swoim zasięgiem kilka poznańskich osiedli zamieszkiwanych przez ok. 35 tys. mieszkańców. Na ich terenie działa należąca do spółdzielni (wydzielona jednostka organizacyjna) Winogradzka Telewizja Kablowa.

W tym roku UOKiK wydał już kilka podobnych decyzji m.in. w sprawie spółdzielni Nasza Praca w Częstochowie, SP w Leżajsku i Grunwald w Poznaniu. Trwają postępowania w sprawie spółdzielni Energetyk we Wrocławiu oraz SP im. Stefana Batorego w Łodzi.