Exatel poinfromował, że rozpoczyna pierwszy etap budowy sieci Carrier Ethernet. 44 nowe węzły sieci, zlokalizowane  w większości w aglomeracji warszawskiej, pozwolą na dostarczenie rozwiązań do nowych klientów, uruchomienie usług w chmurze oraz przesyłanie danych z prędkością do 100 Gbps.

Jak przekonuje operator dzięki zastosowaniu w ramach Carrier Ethernet popularnego protokołu transmisyjnego MPLS, sieć Exatel zostanie ujednolicona pod względem standardu przesłania danych. Standaryzacja ta pozwoli na bezproblemowe podłączanie do sieci nowych klientów oraz szybsze uruchamianie nowych usług dla tych już istniejących.

MPLS Carrier Ethernet, w połączeniu z obecną siecią szkieletową Exatel o przepływności 40 Gbps, pozwoli na dostarczenie klientom rozwiązań w chmurze, między innymi Security as a Service (anty DDoS i Firewall nowej generacji) oraz usług dla operatorów (np. backhauling)

– Projekt budowy Carrier Ethernet to kolejny etap realizacji zaktualizowanej strategii Exatel. Nowa infrastruktura pozwoli naszej firmie na realizowanie zapotrzebowania klientów – głównie z branży finansowej – na dostarczenie wymaganych przez nich przepływności w ramach wydzielonej i zamkniętej lokalnie sieci – mówi Wojciech Pomykała, prezes Exatela.

Realizację projektu zaplanowano do końca 2013 r. Rozwiązanie jest przygotowane we współpracy z firmą Atende, która odpowiada za budowę i integrację sieci na urządzeniach Cisco.