Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 26 lutego

Publikacja: 26.02.2018 07:30

Od marca e-sprawozdania
Firmy nie będą mogły już przesyłać sprawozdań finansowych do sądowego rejestru w wersji papierowej. Od 15 marca br. wszystkie bowiem czynności związane ze składaniem tych dokumentów, a także innych sprawozdań i oświadczeń na podstawie ustawy o rachunkowości, będą wykonywane w systemie teleinformatycznym za pośrednictwem konta służącego do wnoszenia pism procesowych w postępowaniu rejestrowym.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1106856,zmiany-w-sprawozdawczosci-w-2018-roku.html (dostęp płatny)

Reklama to nie audycja
Sprawa dotyczyła kanału w serwisie YouTube prowadzonego przez niemiecką spółkę znanego producenta samochodów – Peugeota. Zamieszczane są w nim firmy promujące nowe modele aut. Jeden z takich filmów wzbudził zastrzeżenia stowarzyszenia działającego na rzecz ochrony środowiska. Organizacja oprotestowała brak w spocie informacji o zużyciu paliwa i emisji CO2. Sprawa trafiła do niemieckiego sądu, przed którym Peugeot próbował wykazać, że nie miał obowiązku podawać informacji dotyczących spalania i zanieczyszczeń. Przepisy nie wymagają tego w przypadku audiowizualny usług medialnych. A tym właśnie, według przedstawicieli koncernu, jest kanał prowadzony przez niego w serwisie YouTube. Kanał z reklamami na YouTubie nie może być traktowany jako audiowizualna usługa medialna. Jego głównym celem jest bowiem promowanie produktu w celach handlowych – uznał jednak Trybunał Sprawiedliwości UE.
https://edgp.gazetaprawna.pl/grzbiet/5491/gazeta-prawna.html (dostęp płatny)

Być jak Bill Gates
W niedawnym wywiadzie dla telewizji CNN założyciel Microsoftu Bill Gates stwierdził, że powinien, podobnie jak i inni bogaci ludzie, płacić wyższe podatki, mimo że sam oddał już fiskusowi w sumie ponad 10 mld dol. Nie był oryginalny w swoim poglądzie. Podobny wyjawił kilka lat temu inny miliarder Warren Buffett. W Polsce mamy na razie odwrotny problem – unikania podatków, czego ostatnim przykładem głośna sprawa Centrum Handlowego Ptak. Po opisaniu jej przez rzekomego blogera rozległy się głosy oburzenia i zdziwienia. Tak jakby nikt z nas nigdy nie zapłacił hydraulikowi „do ręki” albo przy remoncie mieszkania nie wybrał wariantu „bez rachunku”, czyli bez doliczonych 23 proc
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1107032,jedrzejewska-bill-gates-podatki-centrum-handlowe-ptak.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

PayPal chce obsłużyć Niemców z Polski
PayPal chce otworzyć centrum obsługi klienta, tzw. customer contact center. Amerykańska firma szuka miejsca pod centrum zatrudniające ponad 500 osób. Jej przedstawiciele odwiedzili cztery miasta. Chcą przenieść do naszego kraju obsługę klientów z Niemiec. Dziś obsługą klientów w Niemczech zajmuje się otwarte w 2011 r. centrum w Berlinie, w którym oprócz wsparcia klienta są też działy sprzedaży, ryzyka i finansów.
https://www.pb.pl/paypal-chce-obsluzyc-niemcow-z-polski-906502 (dostęp płatny)

Edukacja programistów nie nadąża za rynkiem
Niskie kompetencje cyfrowe młodzieży i brak chętnych do studiowania informatyki nie wróżą dobrze polskiej branży IT. Kariera i praca Niskie kompetencje cyfrowe młodzieży i brak chętnych do studiowania informatyki nie wróżą dobrze polskiej branży IT Spotyka się dwóch programistów. „Słyszałem, że straciłeś pracę. Jak to jest być bezrobotnym?”. „To było najgorsze pół godziny mojego życia!”. Dowcip rozwesela informatyków. Ale pracodawcom naprawdę nie jest do śmiechu. …
https://www.pb.pl/edukacja-programistow-nie-nadaza-za-rynkiem-906489 (dostęp platny)

Zamówienia z szyfrem
Przepisy Od 18 kwietnia 2018 r. duże przetargi będą musiały spełniać wymagania unijnej dyrektywy. Dla wielu gmin może to oznaczać kłopoty. Zmiany w Prawie zamówień publicznych dostosowały polskie przepisy do unijnych wymagań zgodnych z tzw. polityką paperless. Od 18 kwietnia wykonawcy, którzy chcą wziąć udział w przetargu, będą musieli przesłać zamawiającemu jednolity europejski dokument zamówienia drogą elektroniczną. Zastępuje on wiele innych dokumentów, składanych przez firmy podczas procedury przetargowej — to ułatwia sprawę. Ale jest też sprawa kłopotliwa.
https://www.pb.pl/zamowienia-z-szyfrem-906484 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Mobilna rewolucja w handlu
Choć branżowe raporty od dawna wieszczyły świetne perspektywy rynkowi mobilnemu, firmy długi czas powątpiewały, czy Polacy faktycznie będą chcieli za pomocą smartfona robić w internecie cokolwiek więcej poza przeglądaniem stron. Myliły się. Jak podaje Polski Standard Płatności, powołując się na dane E-commerce Nation, mobilny segment rynku rośnie każdego roku po ok. 15 proc. Do 2020 r. m-zakupy będą odpowiadać za 45 proc. globalnych przychodów z e-commerce. Blik w 2017 r. aż 40 proc. ruchu transakcyjnego miał z urządzeń mobilnych. Smartfony rządzą w internecie, więc Allegro dostosuje do nich sposób prezentacji ofert. Podobne zmiany planuje w tym roku aż 93 proc. e-sklepów.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1367279-Mobilna-rewolucja-w-handlu.html (dostęp płatny)

Najmłodsi uciekają z Facebooka
Z Facebooka korzysta na świecie każdego miesiąca już ponad 2,1 mld ludzi. To, jak długo portal będzie w stanie przyciągać najmłodszych internautów, jest dla analityków kluczowe w prognozowaniu przyszłości portalu. Mark Zuckerberg nie podaje jednak podczas omawiania wyników finansowych firmy, jaka część użytkowników jego platformy to nastolatki i młodzi dorośli. Amerykańscy analitycy pokusili się o własne prognozy. Analitycy wyliczyli, że na największych rynkach portalowi ubywa najmłodszych internautów.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1367280-Najmlodsi-uciekaja-z-Facebooka.html (dostęp płatny)

Ludzie w średnim wieku siłą Facebooka
Wielu ludzi uznało ten portal za nieodzowny element naszego życia – za coś, co zawsze będzie nam towarzyszyło. Wcale tak jednak być nie musi. Odpływ młodych użytkowników pokazuje, że Facebook jest tylko jedną z wielu usług na wyjątkowo dynamicznym rynku. I jest to normalne, że nowe aplikacje, portale wypierają te starsze. – mówi Jakub Kuś, psycholog nowych technologii z Uniwersytetu SWPS.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1367306-Ludzie-w-srednim-wieku-sila-Facebooka.html (dostęp płatny)

Autonomiczne drony lecą do Warszawy i Katowic
Dziś już co prawda nad naszymi głowami latają bezzałogowce, ale wykorzystywane są głównie do zabawy, ewentualnie robienia zdjęć czy – jak ostatnio – również pomiarów smogu. Sterowane są przez operatorów na ziemi. Eksperci twierdzą tymczasem, że przypisanie do każdego z dronów jednego operatora mija się z celem. Rząd jednak otwiera przestrzeń powietrzną dla latających robotów. Plan zakłada uruchomienie tzw. piaskownicy regulacyjnej, czyli wydzielenia pewnej części przestrzeni powietrznej, w której traciłyby swoją moc obecne dość restrykcyjne przepisy.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1367286-Autonomiczne-drony-leca-do-Warszawy-i-Katowic.html (dostęp płatny)

Wirtualne byty, realna kasa…
Nowe przedsięwzięcia biznesowe, startupy, siłą rzeczy poruszają się w nowoczesnym technologicznie obszarze, podczas gdy nasz aparat skarbowy funkcjonuje ciągle w XIX wieku – pisze ekonomista Hubert A. Janiszewski
http://archiwum.rp.pl/artykul/1367295-Wirtualne-byty-realna-kasa.html (dostęp płatny)

Od marca e-sprawozdania
Firmy nie będą mogły już przesyłać sprawozdań finansowych do sądowego rejestru w wersji papierowej. Od 15 marca br. wszystkie bowiem czynności związane ze składaniem tych dokumentów, a także innych sprawozdań i oświadczeń na podstawie ustawy o rachunkowości, będą wykonywane w systemie teleinformatycznym za pośrednictwem konta służącego do wnoszenia pism procesowych w postępowaniu rejestrowym.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1106856,zmiany-w-sprawozdawczosci-w-2018-roku.html (dostęp płatny)

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów