Grupa Cyfrowy Polsat kontrolowana przez Zygmunta Solorza rozpoczęła przygotowania do refinansowania niezabezpieczonych obligacji o łącznym nominale 1 mld zł. Uchwałę w sprawie „podjęcia wstępnych działań” związanych z „potencjalnym refinansowaniem zadłużenia” obligacji zapadających 21 lipca 2021 roku zarząd Cyfrowego Polsatu podjął w środę.

Jak podał, spółka chce ocenić możliwości refinansowania obligacji serii A i sprawdzić, czy koszty nowego długu mogłyby być mniejsze niż te wynikające z obsługi obecnych papierów. Cyfrowy Polsat rozważa przy tym emisję nowych obligacji – wynika z komunikatu.

Obligacje serii A Cyfrowego Polsatu wyemitowane w 2015 roku i objęte wtedy przez 52 osoby są notowane na rynku Catalyst. Spółka płaci inwestorom odsetki dwa razy w roku. Kolejny raz stanie się to w styczniu. Cyfrowy Polsat ma prawo wcześniejszego wykupu obligacji. Od 21 lipca br. spółce przysługuje prawo ich wykupu bez uiszczenia premii inwestorom.

Oprocentowanie istniejących papierów dłużnych grupy zależy od poziomu jej zadłużenia. Podstawą ceny jest sześciomiesięczny WIBOR (obecnie 1,79 proc.), który trzeba powiększyć o 250, 275 lub 325 punktów bazowych (2,5, 2,75 lub 3,25 proc.) w zależności od tego, czy dług netto do EBITDA grupy jest mniejszy niż 3,5, mieści się w widełkach 3,5-4 czy przekracza 4.

Po półroczu br. wskaźnik długu netto do EBITDA z czterech kwartałów zakończonych 30 czerwca Grupy Cyfrowy Polsat wynosił 2,91. Dług finansowy grupy opiewał na 11,26 mld zł, a po odjęciu gotówki w kasie i na kontach (dług netto) wynosił 10,37 mld zł.