W I kwartale bieżącego roku wartość sprzedaży urządzeń do sieci NGN w technologii GPON pierwszy raz w historii była wyższa od wartości sprzedaży urządzeń EPON – oszacowała firma badawcza dell’Oro Group. Wartość sprzedaży urządzeń GPON wzrosła kwartał do kwartału o 40 proc. głównie dzięki inwestycjom chińskich operatorów. Poza Chinami na wzrost rynku GPON wpływ miały również duże zamówienia m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Portugalii i Hiszpanii.

Jako że na globalnym rynku dominują Chiny, to czołowym dostawcą pod względem wolumenu zamówień jest, według dell’Oro, chiński Huawei. Na drugim miejscu – z rosnącym udziałem dzięki kontraktom w Stanach Zjednoczonych i Europie – jest Alcatel-Lucent, a za nim kolejno Motorola i Ericsson.

Obie technologie oparte są na koncepcji światłowodowych sieci pasywnych, ale każdą z nich zestandaryzowała inna organizacja. GPON jest wydajniejszy i elastyczniejszy, ale przez lata był technologią droższą, z którego to powodu wdrożeń EPON było więcej. Ceny obu technologii zaczęły się jednak w ostatnich latach zrównywać.