Przegląd prasy – wtorek 22 czerwca

Publikacja: 22.06.2010 00:00

Financial Times

San Francisco straszy emisją radiową komórek

David Gelles

Detaliczni sprzedawcy telefonów komórkowych w San Francisco będą musieli informować klientów o poziomie emisji radiowe telefonów. Tak chcą władze municypalne. Projekt regulacji został przyjęty we wstęnym głosowaniu w ubiegłym tygodniu. Ostateczna decyzja spodziewana jest dzisiaj. Władze miasta utrzymują, że nie chcą straszyć użytkowników komórek, ale przyznają im prawo do pełnej informacji na temat kupowanych urządzeń.

http://www.ft.com/cms/s/0/fc72e5a4-7d66-11df-a0f5-00144feabdc0.html

Dziennik Gazeta Prawna

Internet przez komórkę z limitem do 50 euro

KWA

Od początku lipca wchodzą niższe stawki za połączenia komórkowe z zagranicą. Na terenie całej Unii Europejskiej zapłacimy maksymalnie 0,11 euro bez VAT za SMS, a za połączenie z telefonu komórkowego – 0,39 euro. W Unii stopniowo obniżane są opłaty roamingowe. Od 1 lipca 2010 r. za inicjowane przez abonenta połączenie opłata nie może przekroczyć 0,39 euro (bez VAT), a za połączenie przychodzące – 0,15 euro (bez VAT). Takie stawki określa Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa?=article&id=304967 (dostęp płatny)

Surowsze rygory odpowiedzialności dla firm starających się o zamówienia publiczne

Krzysztof Polak

Na podstawie kodeksu cywilnego wykonawca nie będzie ponosił odpowiedzialności w przypadku, w którym wprawdzie dojdzie do powstania szkody na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, ale szkoda powstanie na skutek okoliczności, za które wykonawca odpowiedzialności nie ponosi. Takiego wyraźnego wyłączenia niestety brakuje w ustawie – Prawo zamówień publicznych. W związku z tym nie można wykluczyć poglądu, że zakres odpowiedzialności wykonawcy na podstawie prawa zamówień publicznych jest szerszy od zakresu przewidzianego w k.c.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa?=article&id=305092 (dostęp płatny)

Parkiet

Multimedia Wstępne wyniki wezwania

Urszula Zielińska

Około 12,75 mln akcji (8,32 proc. kapitału) zdecydowali się sprzedać akcjonariusze Multimediom w odpowiedzi na wezwanie ogłoszone przez kablową sieć. To na razie wstępne informacje spółki, któradeklarowała, że możeprzeznaczyć na buy-back około 330 mln zł i skupić do 20 proc. wszystkichwalorów. Oferowała 8,75 zł za każdy papier. Poziom zainteresowania wezwaniem oznacza, że spółka przeznaczy na wykup papierów na razie 111,5 mln zł oraz że niebyło wielu chętnych, aby oddać akcje po tej cenie.Wczoraj na zamknięciupapiery Multimediówpodrożały o 3,5 proc., do 8,5 zł.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/680322_Multimedia__Wstepne_wyniki_wezwania.html (dostęp płatny)

TP 150 mln zł oszczędności

Urszula Zielińska

Związkowcy „Solidarności” działającej w Telekomunikacji Polskiej i Centertelu będą dziś pikietować pod siedzibą TP. Udział w manifestacji zapowiedzieli pracownicy TP, Centertelu, TP EmiTela oraz Eltel Networks (fińskiej grupy zajmującej się techniczną obsługą klientów operatorów). Tak wyrazić mają poparcie dla postulatów części załogi TP zgłoszonych w ramach sporu zbiorowego oraz protest wobec planu wydzielenia 5 tys. pracowników.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/680317_TP_150_mln_zl_oszczednosci.html (dostęp płatny)

UKE zdecydowało: przetarg LTE w nowym kształcie

Urszula Zielińska

Regulator w jednym przetargu rozdysponuje częstotliwości 2,6 GHz oraz cieszące się dużo większym zainteresowaniem – np. sieci kablowych – niższe pasma. Potwierdzają się nasze informacje. Urząd Komunikacji Elektronicznej postanowił połączyć przetarg na komórkowe częstotliwości z zakresu 2,6 GHz (tzw. LTE) z bardziej interesującymi dla operatorów telekomunikacyjnych kanałami w niższych zakresach 790-862 MHz, obecnie kontrolowanymi przez wojsko. Będą więc nowe konsultacje ze środowiskiem i dokumentacja przetargowa.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/680307_UKE_zdecydowalo:_przetarg_LTE_w_nowym_ksztalcie.html (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Najważniejszy przetarg komórkowy za rok

Urszula Zielińska

Rozstrzygnięcie przetargu na częstotliwości dla telefonii komórkowej czwartej generacji nastąpi dopiero w przyszłym roku. Urząd Komunikacji Elektronicznej potwierdził wczoraj to, o czym „Rz” pisała w ubiegłym tygodniu. UKE połączy przetarg na komórkowe częstotliwości z zakresu 2,6 GHz z bardziej interesującymi dla operatorów telekomunikacyjnych kanałami w niższych zakresach 790 – 862 MHz, obecnie kontrolowanych przez wojsko. Będą więc jeszcze jedne konsultacje ze środowiskiem i nowa dokumentacja przetargowa.

http://new-arch.rp.pl/artykul/956919_Najwazniejszy_przetarg_komorkowy_za_rok.html (dostęp płatny)

Związkowcy z Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Telekomunikacji NSZZ „Solidarność” i Organizacji Zakładowej przy PTK Centertel w ramach sporu zbiorowego będą dziś pikietować przed siedzibą TP. Protestują przeciw planowi przesunięcia ok. 5 tys. osób do nowo tworzonej spółki zależnej (TP dzięki temu chce zaoszczędzić 150 mln zł).

http://new-arch.rp.pl/artykul/956911_W_skrocie.html

E-faktura też bez e-podpisu

Przemysław Bogusz

Odliczenie podatku naliczonego na podstawie faktury otrzymanej w wersji elektronicznej i samodzielnie wydrukowanej przez podatnika nie stoi w sprzeczności z przepisami. Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę, której celem jest udokumentowanie dokonanej transakcji i wskazanie najważniejszych informacji z nią związanych, np. podstawy opodatkowania, stawki i kwoty podatku, itd.

http://new-arch.rp.pl/artykul/956760_E-faktura_tez_bez_e-podpisu.html (dostęp płatny)

Financial Times

San Francisco straszy emisją radiową komórek

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?