Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 30 lipca

Publikacja: 30.07.2018 07:30

Przetasowania na rynku sprzętu IT
W pierwszym półroczu w Polsce sprzedało się o 9 proc. mniej komputerów niż rok wcześniej – wynika z danych firmy badawczej IDC. – Rynek komputerów osobistych od wielu już lat cechuje trend spadkowy, przy czym negatywny trend mniej dotyka notebooki, a bardziej desktopy. Postawiliśmy na mobilność, stąd odwrót od komputera stacjonarnego – komentuje Damian Godos, analityk IDC. Dodaje, że dodatkowo w wielu zadaniach, do których kiedyś potrzebowaliśmy komputera, dziś świetnie sprawdza się smartfon (od sprawdzenia poczty aż po mniej wymagające gry) i dlatego przejął on częściowo zadania notebooka. – Twierdzenie, że „pecet umarł”, jest oczywiście nieprawdziwe, a na rynku dostępna jest taka różnorodność maszyn, jak nigdy wcześniej – zaznacza ekspert IDC.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801481_Przetasowania__na_rynku_sprzetu_IT.html (dostęp płatny)

Użytkownicy sieci komórkowych dotknęli sufitu? Nie wszystkich
Dziesięciokrotnie w ciągu 2,5 roku urosło wykorzystanie mobilnej transmisji danych w sieci Orange Polska – pochwalił się telekom na korporacyjnym blogu. T-Mobile Polska, który prezentuje swoje dane tylko w takim ujęciu, zdradza, że w II kwartale tego roku wykorzystanie danych w całej sieci urosło mu o 200 proc., a w samej sieci LTE o 250 proc.. Jednak w innym ujęciu: z kwartału na kwartał ilość wykorzystywanego mobilnego internetu stabilizuje się. Widać to zarówno po tegorocznych wynikach sieci komórkowej Orange Polska w II kwartale br., jak i po danych udostępnionych nam za ten okres przez Grupę Cyfrowy Polsat. Jak poinformował w odpowiedzi na nasze pytania Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, w II kwartale br. użytkownicy telekomu przesłali przez sieć 159,5 petabajtów danych (159,5 mln gigabjatów po zaokrągleniu). To wzrost o nieco ponad 4 proc. w porównaniu z I kwartałem tego roku. Jak wyjaśnia Jabczyński, dane te nie obejmują wykorzystania sieci przez klientów Playa, korzystającego z umowy o roamingu krajowym.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801482_Uzytkownicy_sieci_komorkowych_dotkneli_sufitu_Nie_wszystkich.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Asseco i Comarch drą koty w sądzie
Oskarżenia o obstrukcję, nielegalne działania, naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa i pomówienie — to tylko preludium do kolejnej odsłony w wojnie o KSI.
https://www.pb.pl/asseco-i-comarch-dra-koty-w-sadzie-936156 (dostęp płatny)

Wejście w życie przepisów RODO a zdrowy rozsądek
W związku z rozpoczęciem stosowania nowych przepisów dotyczących rozporządzenia w zakresie ochrony danych osobowych, tzw. RODO, od 25 maja na polskim rynku zapanowała widoczna nerwowość i odczuwalny szum komunikacyjny – pisze Paweł Latkowski, adwokat, Discretia.
https://www.pb.pl/wejscie-w-zycie-przepisow-rodo-a-zdrowy-rozsadek-936143 (dostęp płatny)

Maszyna czy człowiek. Konkurs na szefa
Jesteśmy gotowi wykonywać polecenia robota — lepiej, gdy zarządza nami sztuczna inteligencja niż żadna? Aż 93 proc. pracowników zaufałoby poleceniom robotów — wynika z najnowszego raportu Oracle’a. Nie dziwi to w świetle badań przeprowadzonych cztery lata temu na MIT, którego uczestnicy deklarowali, że wolą mieć za przełożonych roboty niż ludzi. Autorzy eksperymentu w fabrycznej montażowni stworzyli trzy systemy kontroli: analogowy — zawiadywany przez człowieka, półautomatyczny, w którym jedna osoba wykonywała swoje obowiązki, a robot przypisywał zadania drugiej — i wreszcie całkowicie zautomatyzowany, w którym robot wyznaczał i koordynował pracę fachowców.
https://www.pb.pl/maszyna-czy-czlowiek-konkurs-na-szefa-936139 (dostęp płatny)

Łódzka teleopieka za 5 mln zł
We wrześniu 2018 r. rozpocznie się pilotażowy program teleopieki dla łódzkich seniorów. 2 tys. łodzian przez najbliższe dwa lata będzie pozostawać pod stałą opieką medyczną. Wszystko dzięki urządzeniom przypominającym zegarki. Opaski mierzą m.in. tętno i w razie zagrożenia życia alarmują centrum ratunkowe. Pomoc będzie można też wezwać za pomocą przycisku „SOS”. Urządzenia, oprócz całodobowych, bieżących pomiarów tętna, wykrywają również zdarzenia nagłe, takie jak upadek. Osoby objęte programem, w takiej sytuacji lub zaniepokojone swoim stanem zdrowia, będą mogły zgłosić się do całodobowego centrum teleopieki.
https://www.pb.pl/lodzka-teleopieka-za-5-mln-zl-936130 (dostęp płatny)

3 rekomendacje dla producentów gier
Maciej Hebda i Michał Wojciechowski, analitycy Vestor Domu Maklerskiego, wzięli pod lupę akcje CD Projektu, 11bit studios i PlayWaya. Za spółkę z największym potencjałem analitycy uznają PlayWay, którego akcje wyceniają na 195 zł. To 40 proc. powyżej kursu z dnia wydania rekomendacji. Zalecenie brzmi „kupuj”.Cena docelowa akcji 11bit studios to 511 zł („kupuj”), a CD Projektu 231 zł („akumuluj”).
https://www.pb.pl/3-rekomendacje-dla-producentow-gier-936126 (dostęp płatny)

Rzeczopospolita

Epoka, w której komputery zaczęły służyć do grania
W połowie lat 80. oficjalne kanały importu komputerów były zablokowane, więc ściągano je prywatnie. Parametry tamtych komputerów mogą szokować: procesor taktowany zegarem 4,7 MHz, 1 MB pamięci, często brak dysku twardego, który zastępowały dyskietki o pojemności 360 KB, lepsze wersje posiadały dyski o pojemności 20 MB – mówi Roman Simiński, ekspert w dziedzinie technologii informacyjnych, Uniwersytet Śląski w Katowicach.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382249-Epoka-w-ktorej-komputery-zaczely-sluzyc-do-grania.html (dostęp płatny)

Internetowe hamowanie
W pierwszym i drugim kwartale użytkownicy sieci mobilnej Grupy Cyfrowy Polsat wykorzystali tyle samo danych. W Orange wzrost był minimalny. Czy już nasyciliśmy się internetem? Dziesięciokrotnie w ciągu 2,5 roku urosło wykorzystanie mobilnej transmisji danych w sieci Orange Polska – pochwalił się telekom na korporacyjnym blogu. Z kolei T-Mobile Polska, który prezentuje dane tylko w takim ujęciu, ujawnia, że w II kwartale tego roku wykorzystanie danych w całej sieci mobilnej urosło mu o 200 proc., a w samej sieci LTE o 250 proc. Jednak w innym ujęciu – z kwartału na kwartał – ilość wykorzystywanego mobilnego internetu stabilizuje się. Widać to zarówno po tegorocznych wynikach sieci komórkowej Orange Polska w II kwartale, którymi telekom podzielił się z nami, jak i po danych udostępnionym nam za ten okres przez Grupę Cyfrowy Polsat.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382275-Internetowe-hamowanie.html (dostęp płatny)

Nie każdy informatyk zarabia wielkie pieniądze
Specjaliści IT to jedna z najbardziej zróżnicowanych grup zawodowych. Nie wszyscy jej przedstawiciele mogą przebierać w ofertach i podwyższać stawki.  Wojciech, pochodzący z Pisza doświadczony informatyk z tytułem magistra administracji sieci i systemów komputerowych, jest osobą niepełnosprawną. Pracy szukał kilka miesięcy, codziennie przeglądał internetowe ogłoszenia, regularnie wysyłał CV. Bez skutku.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382279-Nie-kazdy-informatyk-zarabia—-wielkie-pieniadze.html (dostęp płatny)

Wiele osób zapomina, że informatycy to nie tylko deweloperzy tworzący oprogramowanie
Piotr Adamczyk Informatyk, który przychodzi do firmy tuż po szkole, zarabia średnio 3–5 tys. zł brutto – mówi prezes serwisu Kariera.pl w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382280-Wiele-osob-zapomina-ze-informatycy-to-nie-tylko-deweloperzy-tworzacy-oprogramowanie.html (dostęp płatny)

Pogłoski o śmierci tabletów są przedwczesne
Polacy stawiają na mobilność. Zyskują nie tylko smartfony.  Aż o 17 proc. wzrosła w pierwszej połowie tego roku sprzedaż tabletów w Polsce – wynika z danych IDC. – Rynek zdążył się wysycić i ze względu na rosnące przekątne smartfonów wydawać by się mogło, że tablety są nam coraz mniej potrzebne. Producenci międzynarodowi jednak nadal dostrzegają potencjał tego rynku – podkreśla Damian Godos, analityk IDC. Dodają, że widać również chęć wymiany przez klientów tzw. C-brandowych tabletów, popularnych w kilku ostatnich latach, na sprzęt markowy. Tegoroczny wysoki wzrost ostro kontrastuje ze spadkami rzędu nawet 30–40 proc., jakie obserwowaliśmy w tym segmencie w minionych półroczach.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382277-Pogloski-o-smierci-tabletow-sa-przedwczesne.html (dostęp płatny)

Przeciąganie liny w Elektrimie
Zygmunt Solorz kontra mali akcjonariusze: miliarder zaprasza do rozmów.Jeden z najbogatszych Polaków praktycznie nigdy nie uczestniczy w walnych zgromadzeniach akcjonariuszy publicznych spółek, których jest głównym właścicielem. Tym razem było inaczej. W piątek do warszawskiej siedziby d. Centrali Handlu Zagranicznego Elektrim Zygmunt Solorz przyszedł, by porozmawiać z mniejszościowymi akcjonariuszami tej publicznej, ale od blisko dekady nienotowanej na giełdzie firmy.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382278-Przeciaganie-liny-w-Elektrimie.html (dostęp płatny)

Zapłaty za system informatyczny nie ujmuje się odrębnie
Spółka, która przenosi na klientów prawa autorskie do wytwarzanego przez nią oprogramowania, nie uzyskuje przychodu z zysków kapitałowych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w interpretacji z 2 lipca 2018 r. (0114-KDIP2-2.4010.212. 2018.1.AS) wyjaśnił jak prawidłowo rozliczyć przychody z praw majątkowych po 1 stycznia br. Sprawa dotyczyła spółki z branży IT, która dostarcza klientom systemy informatyczne. Poza tworzeniem oprogramowania, przenosi i będzie przenosić na klientów także prawa majątkowe związane z wdrażaniem lub integrowaniem systemów. Wartość tych praw będzie wliczona w cenę usługi. Mogą jednak powstać sytuacje, w których cena przeniesienia praw majątkowych będzie rozliczana na zasadzie oddzielnego wynagrodzenia.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382196-Zaplaty-za-system-informatyczny-nie-ujmuje-sie-odrebnie.html (dostęp płatny)

Automatyzacja, czyli obniżenie kosztów
Prawdopodobnym scenariuszem rozwoju logistyki są sieci zautomatyzowanych procesów i pojazdów, zintegrowane w jeden, przejrzysty system – twierdzą eksperci. Dzięki automatyzacji przedsiębiorstwa mogą obniżyć koszty logistyki i zarządzania o 50 proc., a liczbę roboczogodzin na etapie kompletowania zamówień – nawet o 20 proc. – wyliczyli eksperci Capgemini. Na przestrzeni ostatnich lat wiele polskich firm zainwestowało znaczące środki w nowe technologie. Jeszcze w 2007 r. system wspierający zarządzanie (ERP) posiadało zaledwie 25 proc. średnich i 51 proc. dużych polskich przedsiębiorstw.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382213-Automatyzacja–czyli-obnizenie-kosztow.html (dostęp płatny)

Kierowca w chmurze
Systemy unikania kolizji, utrzymania w pasie ruchu, rozpoznawania znaków drogowych, komunikacji pojazd-pojazd i pojazd-infrastruktura, a także samochody autonomiczne – kierowcy mogą liczyć na coraz większą pomoc automatów. Jeden z największych problemów branży transportowej – brak kierowców – może być rozwiązany poprzez zastępowanie floty pojazdami autonomicznymi, czyli takimi, które prowadzone są przez komputer. Już obecnie w samochodach działają systemy, które przekazują parkowanie automatom, komputer rozpoznaje też znaki drogowe itp. Jest to usprawnienie zarówno dla kierowców, jak i dla firm przewozowych, które dzięki temu mogą zaoszczędzić na mandatach, naprawach samochodów itp. Z szacunków firmy Deloitte wynika, że najeżone czujnikami auta mogą ograniczyć liczbę wypadków nawet o 90 proc..
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382206-Kierowca-w-chmurze.html (dostęp płatny)

Komputer rządzi przejazdami
Usługi lokalizacji pojazdów, zdalne odczytywanie tachografu, systemy zarządzania flotą – logistyka transportu staje się coraz bardziej zautomatyzowana. Branża transportowa może korzystać z coraz większej liczby nowoczesnych narzędzi, dzięki którym zarządzanie flotą samochodów staje się coraz łatwiejsze. Jednym z nowoczesnych systemów, które znacznie ułatwiają pracę dyspozytorom, jest ETA (z ang. estimated time of arrival). Dzięki temu systemowi mogą oni na bieżąco kontrolować, w którym miejscu znajduje się pojazd, ale także – dzięki symulatorowi trasy – oszacować czas i koszt pozostałej drogi. Można wówczas w taki sposób zarządzać trasą przejazdu (np. omijając korki czy roboty drogowe), aby transport jak najszybciej trafił na miejsce.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382210-Komputer-rzadzi-przejazdami.html (dostęp płatny)

Wyborcza.pl

NIK: Ministerstwo Cyfryzacji pogubiło się w cyfrach własnego budżetu
Za resortem cyfryzacji ciągnie się legenda małego, niedofinansowanego ministerstwa, któremu brakuje środków na budowę e-państwa. Kontrola NIK pokazuje jednak, że MC takie finanse dostawał. Ale co z tego, gdy chciał więcej, niż był w stanie zjeść. Efekt: tylko w ubiegłym roku nie dał sobie rady z rozdysponowaniem aż 38 mln zł. Wnioski o uruchamianie rezerw z budżetu państwa, których potem ministerstwu nie udaje się wydać. Nowe departamenty miesiącami bez pracowników. Instytucje podległe pod MC, które zamiast kupić niezbędne urządzenia, wolą je wynająć za trzy razy większą stawkę. Przetargi ogłaszane na ostatnią chwilę, w efekcie czego nie udaje się na czas sfinalizować zakupu. To tylko kilka z grzechów resortu, które wypunktowała Najwyższa Izba Kontroli.
http://wyborcza.pl/7,156282,23721246,nik-ministerstwo-cyfryzacji-pogubilo-sie-w-cyfrach-wlasnego.html (dostęp płatny)

Przetasowania na rynku sprzętu IT
W pierwszym półroczu w Polsce sprzedało się o 9 proc. mniej komputerów niż rok wcześniej – wynika z danych firmy badawczej IDC. – Rynek komputerów osobistych od wielu już lat cechuje trend spadkowy, przy czym negatywny trend mniej dotyka notebooki, a bardziej desktopy. Postawiliśmy na mobilność, stąd odwrót od komputera stacjonarnego – komentuje Damian Godos, analityk IDC. Dodaje, że dodatkowo w wielu zadaniach, do których kiedyś potrzebowaliśmy komputera, dziś świetnie sprawdza się smartfon (od sprawdzenia poczty aż po mniej wymagające gry) i dlatego przejął on częściowo zadania notebooka. – Twierdzenie, że „pecet umarł”, jest oczywiście nieprawdziwe, a na rynku dostępna jest taka różnorodność maszyn, jak nigdy wcześniej – zaznacza ekspert IDC.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801481_Przetasowania__na_rynku_sprzetu_IT.html (dostęp płatny)

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?