Przegląd prasy – czwartek 18 lipca

Publikacja: 18.07.2013 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Mediatel chce układu

Michał Fura

Zarząd operatora telekomunikacyjnego wystąpił do sądu o upadłość układową Mediatelu i jego spółki zależnej Elteriksu. Po tej informacji kurs spadał o ponad 50 proc. do 36 gr. To efekt nieudanej próby sprzedaży Mediatelu innej spółce telekomunikacyjnej Hawe.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=455411 (dostęp płatny)

Zerowy VAT na laptopy byłby sprzeczny z unijnym prawem

Magdalena Majkowska

Szkoły chcą kupować zamiast komputerów stacjonarnych nowoczesny sprzęt przenośny – laptopy, notebooki i tablety. Świadczy o tym podsumowanie pilotażu rządowego programu Cyfrowa Szkoła, w ramach którego placówki zaopatrzyły się wyłącznie w mobilne urządzenia. Im w wyborze pomogło uczestnictwo w programie, czyli 80-proc. dofinansowanie z budżetu państwa. Pozostałe szkoły, choć też marzą o laptopach, mają problem, bo tylko dostawa stacjonarnych komputerów objęta jest 0-proc. VAT. Za przenośny sprzęt trzeba zapłacić 23-proc. stawkę podstawową. To zróżnicowanie zgodnie krytykują opozycja i koalicja, apelując do ministra finansów o zmianę przepisów.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=455335 (dostęp płatny)

Dziki Zachód na kolei. Złodzieje infrastruktury rządzą na torach

Konrad Majszyk

PKP walczą z kradzieżami prądem. Utrzymują sieć pod wysokim napięciem nawet na zamkniętych liniach. Kryzys napędza kradzieże infrastruktury. Koszty odtwarzania sieci z tego powodu przez PKP to w tym roku 8,5 mln zł (to równowartość remontu 9 przystanków kolejowych). Kolej alarmuje, że łupem złodziei padają m.in. semafory i sygnalizatory, napędy zwrotnic i ciężary naprężające sieć, co stwarza ryzyko wykolejenia pociągów. W 2012 r. zniknęło 62 km szyn i 140 km sieci trakcyjnej. Łącznie doszło do prawie 5 tys. kradzieży (o ponad 2 tys. więcej niż rok wcześniej).

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=455408 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Coraz mniej piratów w Norwegii. Zjawisko na wymarciu?

AOP

Norweski instytut badawczy Ipsos przyjrzał się kwestii piracenia plików multimedialnych. Opublikowany właśnie raport o nielegalnym ściąganiu muzyki, filmów i seriali z internetu w Norwegii pozwala postawić tezę o upadku piractwa w tym kraju. W 2008 roku internauci w Norwegii ściągnęli nielegalnie 1,2 mld piosenek, cztery lata później to już tylko 210 mln. Taka sama tendencja spadkowa dotyczy filmów – pięć lat temu piraci ściągnęli 125 mln filmów i 135 mln seriali, w zeszłym roku to już tylko 65 mln filmów i 55 mln seriali. Przyczyną tego spadku nie jest tylko skuteczniejsze ściganie piratów, dzięki nowemu prawu pozwalającemu blokować nielegalne strony, a także skuteczniejszym narzędziom do monitorowania internetu pod tym kątem.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14291807,Coraz_mniej_piratow_w_Norwegii__Zjawisko_na_wymarciu_.html#ixzz2ZNU6lWWw

[srodtytul]Parkiet.com[/srodtytul]

Prezes: przetrwanie Mediatela zależy od dwóch wierzycieli

Urszula Zielińska

Wniosek o upadłość układową hurtownika zachwiał jego kursem. Bez odpowiedzi pozostało pytanie o wsparcie, jakie właściciel – Magna Polonia – obiecał niegdyś Mediatelowi. Niedoszłemu właścicielowi Mediatela – Hawe – udało się zrefinansować krótkoterminowy dług, ale mały hurtownik telekomunikacyjny notowany na warszawskiej giełdzie popadł w poważne kłopoty. Dopiero teraz widać, że dla Mediatela pozyskanie inwestora w postaci światłowodowej firmy byłoby niemal ostatnią deską ratunku.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/747215_Prezes:_przetrwanie_Mediatela_zalezy_od_dwoch_wierzycieli.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Roman Abramowicz inwestuje nad Wisłą

Urszula Zielińska

Operator z portfela rosyjskiego miliardera za kilka miesięcy zacznie walkę o zaufanie polskich firm. Orężem będzie brak opłat za roaming. Truphone, firma telekomunikacyjna Romana Abramowicza, zaczął przygotowania do mocniejszego wejścia na polski rynek. Nowa oferta ujrzy światło dzienne po wakacjach – dowiedziała się  „Rz”. Według przedstawicieli Truphone w czwartym kwartale 2013 r. wprowadzi nową usługę dla firm. Niewykluczone, że zrobi to w kooperacji z P4, operatorem sieci Play.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1212263-Roman-Abramowicz–inwestuje-nad-Wisla.html#.UeeOQW3HsUg (dostęp płatny)

Sieć nie dla wszystkich

Aleksandra Stanisławska

Smartfony osiągnęły w Polsce sukces. Ale raczej nie uczynią z seniorów internautów. Smartfony wywołały rewolucję na miarę tej, jaką zapoczątkowały komputery PC w latach 70. i 80. Jak podaje firma IDC, stanowią już ponad połowę kupowanych w Polsce telefonów komórkowych. Te dane wyglądają optymistycznie, jednak gdy spojrzymy na wszystkie obecne na rynku urządzenia, udział smartfonów wśród nich będzie znacznie mniejszy. A liczba korzystających z nich starszych osób – znikoma. Podczas gdy telefony komórkowe ma już około 90 proc. Polaków (jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej), to wśród nich smartfony stanowią od 20 proc. (wg danych T-Mobile) do 31 proc. (wg TNS Polska).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1212276-Siec-nie-dla-wszystkich.html#.UeeOSW3HsUg (dostęp płatny)

Google chce zaatakować rynek płatnych telewizji w USA?

Magdalena Lemańska

Według „The Wall Street Journal” internetowy gigant rozmawia z nadawcami telewizyjnymi o uzyskaniu licencji na udostępnienie ich kanałów w sieci. To pozwala przypuszczać, że Google, wzorem innych firm, planuje stworzyć w Internecie odpowiednik oferty proponowanej w USA głównie przez kablówki. Na rynku, na którym większość mieszkańców korzysta już z szerokopasmowego Internetu, oznaczałoby to poważną konkurencję dla tradycyjnych operatorów płatnej telewizji, oraz – poniekąd – dla takich platform z wideo w sieci jak Netflix, Hulu czy portal Amazona (dają możliwość wybierania ulubionych programów, ale nie oglądania w sieci stacji nadawanych w czasie rzeczywistym). Google rewelacji „WSJ” nie skomentował.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1212277-Google-chce-zaatakowac-rynek-platnych-telewizji-w-USA.html#.UeeOOW3HsUg (dostęp płatny)

Firmy stoją przed szansą pozyskania nowych klientów

Michał Kołtuniak

Z 15 na 31 lipca przełożony został dzień, w którym skończy się nabór wniosków do tzw. działania 2.1 „Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej”. Dla przedsiębiorców oznacza to, że mają więcej czasu na przygotowanie wniosku. Nie wszędzie prywatnym przedsiębiorcom opłaca się rozbudowywać infrastrukturę dającą możliwość mieszkańcom i lokalnym firmom korzystania z szybkiego i niezawodnego Internetu. Zwykle dotyczy to terenów wiejskich, o małym zagęszczeniu ludności. Koszt inwestycji jest bowiem zbyt duży w stosunku do późniejszych przychodów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1212224-Firmy-stoja-przed-szansa-pozyskania-nowych-klientow.html#.UeePVW3HsUg (dostęp płatny)

Poznań liderem nowoczesności

Aleksandra Stanisławska

Powstaje coraz więcej lokalnych serwisów WWW i darmowych punktów dostępu do Internetu. Wciąż kuleją usługi e-urzędu. Te­go­rocz­ny ran­king „In­no­wa­cyj­ny sa­mo­rząd” nie przy­niósł re­wo­lu­cyj­nych zmian. Ubie­gło­rocz­ni li­de­rzy in­no­wa­cyj­no­ści trzy­ma­ją się moc­no, tyl­ko ich ko­lej­ność na li­ście nie­co się zmie­ni­ła. Po­znań, któ­ry w ubie­głym ro­ku zna­lazł się na miej­scu trze­cim, w tym roku zwy­ciężył w ka­te­go­rii miast na pra­wach po­wia­tu. Wśród gmin miej­sko-wiej­skich na pierw­szym miej­scu utrzy­mał się li­der z 2012 r. – Alek­san­drów Łódz­ki. Gmi­na wiej­ska Straw­czyn, któ­ra rok temu była na czwar­tej po­zy­cji, teraz jest pierw­sza.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1212131-Poznan-liderem-nowoczesnosci.html#.UeePkG3HsUg (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Mediatel chce układu

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?