Na Twitterze grupa zaapelowała do kilkudziesięciu firm: „Wzywamy tych, którzy nadal działają w Rosji - płacąc podatki do budżetu przestępczego reżimu Kremla - wycofajcie się z Rosji!”. Anonymous ostrzegli, że adresaci tych słów na refleksję mają 48 godzin, potem wskazane marki znajdą się na celowniku hakerów. Na prezentowanej przez haktywistów liście jest wiele znanych przedsiębiorstw, w tym znajdujące się od wielu dni pod ostrzałem opinii publicznej Nestle, a także Burger King, Subway, Bridgestone, Hyatt, Marriott, Chevron, czy Citi i Raiffeisen Bank.

Czytaj więcej

Hakerzy bombardują Rosję. Rekordowa siła ataku

Na efekty grupy międzynarodowych cyberaktywistów długo nie trzeba było czekać. Na cel pierwsze trafiło Nestle. Do sieci wyciekła właśnie baza danych koncernu. Na liście są dane kontaktowe pracowników, adresy mailowe, ich nazwiska i służbowe stanowiska. Anonymous napisało w sieci, że liczba ofiar śmiertelnych na Ukrainie wzrosła, a Nestle, mimo ostrzeżeń, nie wycofało się z płacenia podatków w Rosji. „Obarczamy Nestle odpowiedzialnością za zabójstwo bezbronnych dzieci i matek” – czytamy we wpisie Anonymous na Twitterze.

Grupa jeszcze raz zaapelowała do koncernu o wyjście z tego rynku. Teraz cyberataków mogą obawiać się też kolejne wymienione firmy. O tym, że Anonymous są skuteczni może świadczyć najnowszy atak ukierunkowany na najpopularniejszą platformę społecznościową w Rosji – Vkontakte. Serwis został zhakowany, a użytkownikom wyświetlały się treści o prawdziwych wydarzeniach na Ukrainie. Informację tę zaadresowano do 12 mln użytkowników serwisu.