Reklama
Rozwiń

Złodziej zdalnie przejmie auto. Nowe zagrożenie

Cyberprzestępcy na celownik biorą nie tylko komputery. Na ich radarze znalazły się również samochody. Dostanie się do systemów współczesnych pojazdów okazuje się łatwiejsze niż można byłoby się spodziewać.

Publikacja: 11.12.2022 15:35

Złodziej zdalnie przejmie auto. Nowe zagrożenie

Foto: Adobe Stock

Dowiódł tego właśnie Sam Curry, niezależny badacz, który znalazł luki w oprogramowaniu wykorzystywanym przez kilku producentów aut. Jak wskazuje – aplikacja mobilna w samochodzie może stać się furtką dla hakerów. Curry w serii tweetów zademonstrował w jaki sposób cyberprzestępcy przejmują kontrolę nad pojazdami i zdalnie je odblokowują lub blokują, włączają lub wyłączają silnik, a nawet używają klaksonu.

Ekspert do eksperymentu wykorzystał luki w aplikacji Hyundaia i interfejsie API. W ten sposób ominął kontrolę autoryzacji. Znając tylko adres e-mail jego właściciela udało mu się przejąć jego konto. Ale Sam Curry zbadał też luki w zabezpieczeniach dotyczące innych producentów (zwłaszcza korzystających z platformy telematycznej SiriusXM Connected Vehicle Services). Okazało się, iż posługując się używaną wcześniej techniką, mógł na odległość zatrzymać pojazd, a także - bez wiedzy kierowcy - migać reflektorami, czy wydobyć dane osobowe właściciela (nazwisko, numer telefonu, adres i informacje o aucie).

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Bezpieczeństwo
Zarządy pod presją – nowe wyzwania w cyberbezpieczeństwie na drodze do NIS2
Materiał Partnera
„Wydział” – czy serial może ochronić biznes?
Materiał Partnera
Serial „Wydział” – nowa broń w walce z cyberzagrożeniami
Bezpieczeństwo
W sieci kluczowe są edukacja i prewencja
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Bezpieczeństwo
Firmy same narażają się na cyberataki
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku