Protest pracowników Amazona w Polsce. Walczą o świąteczny bonus

Około sto osób z transparentami i bębnami zablokowało we wtorek rano wjazd do magazynu Amazon w Bielanach Wrocławskich w solidarnościowym proteście przeciwko zbyt niskim premiom świątecznym dla pracowników centrów logistycznych firmy.

Publikacja: 15.12.2020 11:19

Centrum logistyczne Amazona w Poznaniu

Centrum logistyczne Amazona w Poznaniu

Foto: Bartek Sadowski/Bloomberg

– Domagamy się 2000 zł dla każdego szeregowego pracownika Amazon – piszą związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej w ulotkach rozdawanych we wtorek we wrocławskim centrum logistycznym giganta e-handlu. Jak przypominają, grudniowy bonus, który Amazon zaproponował pracownikom swoich polskich centrów logistycznych (600 zł brutto) jest o połowę niższy niż w magazynach firmy na zachodzie Europy, które za pracę przed świętami dają 300 euro premii.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon szykuje się na święta. Pracownicy chcą strajkować

– To najniższy bonus świąteczny od lat, a w tym roku nie dostaliśmy też podwyżek – podkreśla Magdalena Malinowska z Inicjatywy Pracowniczej, która we wtorek zorganizowała akcję informacyjną we wrocławskim magazynie Amazon (to jedyny magazyn spółki w Polsce, który obsługuje artykuły wielkogabarytowe). – Oficjalnie jeszcze nie zajęliśmy stanowiska wobec propozycji bonusu, ale w sondażu, który przeprowadziliśmy przed dwoma tygodniami 70 proc. pracowników wskazało, że jest zbyt niski- wyjaśnia Malinowska. W ramach akcji związkowcy rozdają w magazynie ulotki i zachęcają pracowników, by pomyśleli o swoim zdrowiu a nie o tempie pracy, tym bardziej, że świąteczna gorączka e-zakupów, sprawiła, że od kilku dni mają obowiązkowe nadgodziny.

2 tys. zł premii, których już od listopada domaga się Inicjatywa Pracownicza odnosi się do specjalnego bonusu w tej wysokości, jakim kuszą kandydatów agencje zatrudnienia rekrutujące dla Amazona sezonowych pracowników na sezon przedświąteczny. W tym roku Amazon planował zatrudnić dodatkowo 14 tys. osób do obsługi szczytu e-zakupów w listopadzie i w grudniu, co okazało się sporym wyzwaniem. Informacja o bonusie dla sezonowych pracowników wywołała na początku listopada akcję protestacyjną we wrocławskim magazynie – jej uczestnicy domagali się, by 2 tys. premii przyznać też pracownikom z dłuższym stażem i tym, których agencje zrekrutowały już wcześniej.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon zatrudni w Polsce 10 tys. osób. Wiemy, ile zarobią

Pod koniec listopada pracownicy Amazon, związki zawodowe, w tym OZZ Inicjatywa Pracownicza włączyli się też w kampanię #MakeAmazonPay mającą nakłonić firmę do godnych zarobków i dodatków, szczególnie w okresie przedświątecznego szczytu zakupów.

Magdalena Rangosz-Kalinowska, rzeczniczka firmy, wyjaśnia, że osoby pracujące w Amazonie od 8 listopada do 26 grudnia otrzymują świąteczny dodatek do podstawowego wynagrodzenia (4 zł za godzinę), więc łączna stawka początkowa w tym okresie wynosi 24 zł brutto. Co do konsultowanego obecnie ze związkami zawodowymi bonusu w wysokości 600 złotych dla pracowników, którzy w grudniu obsługują zamówienia klientów, to kalkulacja jego wysokości jest dostosowana do lokalnych warunków rynkowych. – W rezultacie, w każdym kraju możemy mieć inną ofertę świadczeń, np. np. świąteczny dodatek do wynagrodzenia nie został wprowadzony we wszystkich krajach – zaznacza rzeczniczka.

Jej zdaniem w tym roku firma podwyższyła płace osób, które pracują w Amazon od co najmniej 24 miesięcy, do 22 zł brutto za godzinę dla pracowników poziomu początkowego i do 27 zł brutto za godzinę dla liderów zespołów, z wyrównaniem od 1 września 2020 r. Ponadto, wszyscy pracownicy realizujący zamówienia klientów otrzymali w lipcu bonus w wysokości do 1000 zł brutto. Amazon szykuje też kolejne podwyżki.

Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes Ludzie Startupy
Psy też marnują żywność. Pomoże polska aplikacja
Biznes Ludzie Startupy
Chwila zamiast całego dnia. Sztuczna inteligencja wyręczy pracowników
Biznes Ludzie Startupy
Roboty z Polski zyskają sztuczną inteligencję. Już wypierają amerykańską konkurencję
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes Ludzie Startupy
Latające elektryki polecą znad Wisły? Polska firma chce zbudować fabrykę