– Domagamy się 2000 zł dla każdego szeregowego pracownika Amazon – piszą związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej w ulotkach rozdawanych we wtorek we wrocławskim centrum logistycznym giganta e-handlu. Jak przypominają, grudniowy bonus, który Amazon zaproponował pracownikom swoich polskich centrów logistycznych (600 zł brutto) jest o połowę niższy niż w magazynach firmy na zachodzie Europy, które za pracę przed świętami dają 300 euro premii.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon szykuje się na święta. Pracownicy chcą strajkować

– To najniższy bonus świąteczny od lat, a w tym roku nie dostaliśmy też podwyżek – podkreśla Magdalena Malinowska z Inicjatywy Pracowniczej, która we wtorek zorganizowała akcję informacyjną we wrocławskim magazynie Amazon (to jedyny magazyn spółki w Polsce, który obsługuje artykuły wielkogabarytowe). – Oficjalnie jeszcze nie zajęliśmy stanowiska wobec propozycji bonusu, ale w sondażu, który przeprowadziliśmy przed dwoma tygodniami 70 proc. pracowników wskazało, że jest zbyt niski- wyjaśnia Malinowska. W ramach akcji związkowcy rozdają w magazynie ulotki i zachęcają pracowników, by pomyśleli o swoim zdrowiu a nie o tempie pracy, tym bardziej, że świąteczna gorączka e-zakupów, sprawiła, że od kilku dni mają obowiązkowe nadgodziny.

2 tys. zł premii, których już od listopada domaga się Inicjatywa Pracownicza odnosi się do specjalnego bonusu w tej wysokości, jakim kuszą kandydatów agencje zatrudnienia rekrutujące dla Amazona sezonowych pracowników na sezon przedświąteczny. W tym roku Amazon planował zatrudnić dodatkowo 14 tys. osób do obsługi szczytu e-zakupów w listopadzie i w grudniu, co okazało się sporym wyzwaniem. Informacja o bonusie dla sezonowych pracowników wywołała na początku listopada akcję protestacyjną we wrocławskim magazynie – jej uczestnicy domagali się, by 2 tys. premii przyznać też pracownikom z dłuższym stażem i tym, których agencje zrekrutowały już wcześniej.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon zatrudni w Polsce 10 tys. osób. Wiemy, ile zarobią

Pod koniec listopada pracownicy Amazon, związki zawodowe, w tym OZZ Inicjatywa Pracownicza włączyli się też w kampanię #MakeAmazonPay mającą nakłonić firmę do godnych zarobków i dodatków, szczególnie w okresie przedświątecznego szczytu zakupów.

Magdalena Rangosz-Kalinowska, rzeczniczka firmy, wyjaśnia, że osoby pracujące w Amazonie od 8 listopada do 26 grudnia otrzymują świąteczny dodatek do podstawowego wynagrodzenia (4 zł za godzinę), więc łączna stawka początkowa w tym okresie wynosi 24 zł brutto. Co do konsultowanego obecnie ze związkami zawodowymi bonusu w wysokości 600 złotych dla pracowników, którzy w grudniu obsługują zamówienia klientów, to kalkulacja jego wysokości jest dostosowana do lokalnych warunków rynkowych. – W rezultacie, w każdym kraju możemy mieć inną ofertę świadczeń, np. np. świąteczny dodatek do wynagrodzenia nie został wprowadzony we wszystkich krajach – zaznacza rzeczniczka.

Jej zdaniem w tym roku firma podwyższyła płace osób, które pracują w Amazon od co najmniej 24 miesięcy, do 22 zł brutto za godzinę dla pracowników poziomu początkowego i do 27 zł brutto za godzinę dla liderów zespołów, z wyrównaniem od 1 września 2020 r. Ponadto, wszyscy pracownicy realizujący zamówienia klientów otrzymali w lipcu bonus w wysokości do 1000 zł brutto. Amazon szykuje też kolejne podwyżki.