Według naukowców cząsteczki te są w stanie zakłócić zdolność kolców wirusa Covid-19 do wiązania się z ludzkimi komórkami. Można to wykorzystać do leczenia osób z poważnymi powikłaniami wirusa, a także pacjentów zaatakowanych przez nowe warianty koronawirusa.

CZYTAJ TAKŻE: Maska, która wykrywa Covid-19. Testy będą już niepotrzebne

Zespół Zachariaha Schuursa, naukowca z australijskiego Queensland University of Technology zidentyfikował nowe miejsce wiązania w białku spike SARS-CoV-2. Według naukowców wiązanie białka spike CoV-2 z siarczanem heparanu na powierzchni komórek jest na ogół pierwszym krokiem w kaskadzie interakcji, których wirus potrzebuje, aby zainicjować infekcję i dostać się do ludzkiej komórki. Pomaga to zrozumieć, jak wirus wnika do komórki i znaleźć sposób by go zablokować. Naukowcy odkryli, że niektóre przeciwciała we krwi, które neutralizują wirusy wiążą się z tym samym obszarem białka spike. Według badaczyheparyna, czyli lek stosowany przeciwko zakrzepom, destabilizuje białko spike i blokuje wnikanie koronawirusa do komórki.

Szczepionki przeciwko Covid-19 wciąż nie są powszechnie dostępne i lekarze szukają leków, którymi mogliby leczyć osoby zakażone. Na dodatek kolejne mutacje wirusa atakują także osoby zaszczepione, więc konieczność znalezienia skutecznego leku wydaje się tym bardziej ważna.

CZYTAJ TAKŻE: Polski lek na Covid-19 straconą wielką szansą

Terapia heparyną wydaję się więc obiecującym sposobem z walczeniem z powikłaniami Covid-19. Badania wciąż jednak trwają i na razie nie wiadomo, kiedy będzie można mówić o wprowadzeniu tej terapii do szpitali covidowych.