Reklama

Pandemia nakręciła piractwo. Ofiarą nie tylko nowe filmy

Podczas lockdownu ilość linków linków do nielegalnych streamingów wzrosła aż dwukrotnie między lutym a kwietniem – wynika z raportu brytyjskiego organu ochrony własności intelektualnej FACT. W przypadku popularnych filmów liczba ta nawet się potroiła.

Publikacja: 19.05.2020 19:24

Film „Epidemia strachu” z 2011 roku z Gwyneth Paltrow jest jednym z najczęściej ściąganych z piracki

Film „Epidemia strachu” z 2011 roku z Gwyneth Paltrow jest jednym z najczęściej ściąganych z pirackich stron.

Foto: Youtube

Zespół FACT usunął w kwietniu ponad dwukrotnie więcej linków do filmów i nielegalnych streamingów w porównaniu z lutym 2020. Kieron Sharp, dyrektor generalny FACT, nie jest zaskoczony tymi danymi. Przymusowa izolacja sprzyja zjawiskom piractwa. Ostrzega, że korzystanie z linków do nielegalnych streamingów zawsze jest przestępstwem, bez względu na okoliczności.

CZYTAJ TAKŻE: Areszt za pirackie serwisy filmowe. Jeden był większy od Netfliksa

– Jedyny legalny sposób na oglądanie filmów, to dostęp do oficjalnych streamingów – podkreślił Sharp w rozmowie z BBC. Szef FACT przypomniał, że piractwo pozbawia dochodów nie tylko duże wytwórnie, ale także samych twórców i aktorów, a także wszystkich tych, którzy przy produkcji danego filmu pracowali.

FACT nie informuje, jakie filmy są najczęściej ściągane nielegalnie, ale zachęca internautów do zgłaszania przypadków piractwa na stronie organizacji Crimestoppers.

Muso, firma zajmująca się śledzeniem nielegalnych streamingów, zauważyła, że w marcu tego roku ruch do nielegalnych stron streamingowych i pobierania wzrósł o prawie 60 procent. Odnotowano też ponad 300 milionów wizyt na witrynach pirackich w Wielkiej Brytanii i ponad miliard w Stanach Zjednoczonych.

Reklama
Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Kto chce wykraść szczepionkę na COVID-19? FBI oskarża

Z wyliczeń Muso wynika, że w marcu tego roku oscarowy film „Parasite” zanotował aż 240 procentowy wzrost pobrań na stronach pirackich. Kolejnym „hitem” piractwa okazał się firm z 2011 roku: Epidemia strachu, amerykański thriller science-fiction w reżyserii Stevena Soderbergha. Ten film zanotował wzrost nielegalnych pobrań o 151 procent – informuje BBC.

Biznes Ludzie Startupy
Numer 1 w sztucznej inteligencji przejmuje warszawski start-up. Polacy zbudują AGI?
Materiał Promocyjny
HackNation 2025, czyli technologie, które nie skończą w szufladzie
Materiał Promocyjny
INEA partnerem Digital Excellence Awards - współpraca na rzecz przyspieszenia cyfrowej transformacji w Polsce
Biznes Ludzie Startupy
Huawei Startup Challenge wesprze rolnicze innowacje
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Biznes Ludzie Startupy
Jeff Bezos znów u steru. Poprowadzi rewolucyjny start-up AI
Materiał Promocyjny
Jak rozwiązać problem rosnącej góry ubrań
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama