Kto chce wykraść szczepionkę na COVID-19? FBI oskarża

Bloomberg

Amerykańskie laboratoria prowadzą zaawansowane badania nad lekami i szczepionkami, które mają stać się remedium na epidemię koronawirusa. W ostatnim czasie znalazły się one jednak pod ostrym ostrzałem hakerów. Jak się okazuje za atakami cyberprzestępców może stać obcy rząd.

FBI, które prowadzi dochodzenie w tej sprawie, oskarża Chiny i twierdzi, że „włamywacze” próbowali wykraść wyniki z instytucji badających COVID-19. Wspólne oświadczenie w tej sprawie wydały FBI oraz Agencja Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury (CISA), potwierdzając  że „hakerzy próbowali zdobyć własność intelektualną, dane i badania dotyczące szczepionek, leczenia i testowania, a potencjalna kradzież tych informacji zagraża zapewnieniu bezpiecznych i skutecznych opcji leczenia”.

CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy uderzyli w największe światowe gwiazdy. Potężny wyciek

Jednocześnie obie instytucje zaapelowały do laboratoriów i organizacji badających COVID-19 o czujność i monitoring podejrzanych działań cybernetycznych. Nie ujawniono jednak o jakie ośrodki badawcze chodzi.

Kilka tygodni temu CNN informowało o atakach hakerskich na amerykański Departamentowi Zdrowia i Opieki Społecznej, a także grupę firm farmaceutycznych oraz dostawców środków dla służby zdrowia. Media w USA przypominają, że CHiny, które FBI oskarża teraz o próby kradzieży m.in. wyników badań nad szczepionką na COVID-19, wcześniej podejrzewane były o rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat koronawirusa w celu wywołania chaosu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Roboty przegrały z ludźmi. Adidas zamknie fabryki

Speedfactory, najnowocześniejsza, w pełni zautomatyzowana fabryka niemieckiego producenta obuwia sportowego, miała być przełomem w ...

Rynek tabletów kurczy się kolejny rok

Sprzedaż tabletów w tym roku spadła na świecie o ponad 4 proc. I wiele ...

Właściciele iPhonów i iPadów obejrzą filmy Netfliksa bez łączności z internetem

Filmowy serwis wprowadził nową funkcję Smart Downloads do systemu iOS. Dzięki temu użytkownicy iPhone’ów ...

Amazon na celowniku Niemiec

Krajowy urząd ds. konkurencji wszczął postępowanie w sprawie potencjalnego naruszenia przez Amazona prawa konkurencji. ...

Algorytm AI błyskawicznie wykrywa koronawirusa

Algorytm AI za pomocą tomografii komputerowej wykrywa u pacjentów infekcje koronawirusem. Jego skuteczność sięga ...

Dyrektor NASK: Obywatel i demokracja w cywilizacji cyfrowej

Aby zredukować zagrożenia związane z nowymi technologiami ICT potrzebujemy mocnego oparcia w poszanowaniu godności ...