Kto chce wykraść szczepionkę na COVID-19? FBI oskarża

Bloomberg

Amerykańskie laboratoria prowadzą zaawansowane badania nad lekami i szczepionkami, które mają stać się remedium na epidemię koronawirusa. W ostatnim czasie znalazły się one jednak pod ostrym ostrzałem hakerów. Jak się okazuje za atakami cyberprzestępców może stać obcy rząd.

FBI, które prowadzi dochodzenie w tej sprawie, oskarża Chiny i twierdzi, że „włamywacze” próbowali wykraść wyniki z instytucji badających COVID-19. Wspólne oświadczenie w tej sprawie wydały FBI oraz Agencja Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury (CISA), potwierdzając  że „hakerzy próbowali zdobyć własność intelektualną, dane i badania dotyczące szczepionek, leczenia i testowania, a potencjalna kradzież tych informacji zagraża zapewnieniu bezpiecznych i skutecznych opcji leczenia”.

CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy uderzyli w największe światowe gwiazdy. Potężny wyciek

Jednocześnie obie instytucje zaapelowały do laboratoriów i organizacji badających COVID-19 o czujność i monitoring podejrzanych działań cybernetycznych. Nie ujawniono jednak o jakie ośrodki badawcze chodzi.

Kilka tygodni temu CNN informowało o atakach hakerskich na amerykański Departamentowi Zdrowia i Opieki Społecznej, a także grupę firm farmaceutycznych oraz dostawców środków dla służby zdrowia. Media w USA przypominają, że CHiny, które FBI oskarża teraz o próby kradzieży m.in. wyników badań nad szczepionką na COVID-19, wcześniej podejrzewane były o rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat koronawirusa w celu wywołania chaosu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Apple pokazało nowe gadżety. Jest iPhone 11

Apple Special to od lat najważniejsza impreza dla fanów urządzeń spod loga nadgryzionego jabłka. ...

Światowy partner Apple zainwestuje w Polsce

Największy operator rozwiązań Apple dla biznesu zwiększy zaangażowanie w naszym kraju – dowiedziała się ...

ExCEED – organiczna „Dolina Krzemowa” na mapie Polski

W Politechnice Śląskiej powstaje Centrum Doskonałości w Elektronice Organicznej jako strategiczny punkt rozwoju nauki ...

Gracze wybierają laptopy i zakrzywione ekrany. Co z konsolami?

Gamingowe komputery stacjonarne tracą na znaczeniu. Dołują też konsole. Fani gier wideo chętnie stawiają ...

„Wielki brat” koronawirusa. Wysyp aplikacji do śledzenia kontaktów

Prywatność albo zdrowie – wybór należy do ciebie. Cyfrowy nadzór nad społeczeństwem może być ...