Jadwiga Emilewicz: 120 mln zł na współpracę małych firm z dużymi

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłasza konkurs na akceleratory, które rozwiną produkty 400 startupów we współpracy ze średnimi i dużymi firmami. To część programu rządowego „Start In Poland”.

Program akceleracyjny ScaleUp wrzuca drugi bieg. – Po pilotażu, który okazał się sukcesem, idziemy odważnie dalej we wspieraniu polskich innowacyjnych firm. Tym razem nasze działania będą jeszcze mocniejsze. Chcemy dofinansować i wesprzeć nawet 400 startupów – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Według niej takie realne wsparcie dla innowacyjnych rozwiązań może pobudzić naszą gospodarkę. – Rolą państwa jest przede wszystkim zapewnić każdemu możliwość startu w biznesie i dopomóc w rozwoju i ekspansji na zagraniczne rynki, tak aby docelowo stał się światowym liderem w swojej branży – podkreśla.

Budżet programu PARP wynosi 120 mln zł. Każdy z akceleratorów będzie dysponował kwotą 10-15 mln zł. Pojedynczy startupy może starać się o uzyskanie do 250 tys. zł. Programy akceleracyjne mają działać nawet do połowy 2021 r.

Wybrane w konkursie akceleratory nie tylko udzielą startupom grantów (do 200 tys. zł), ale zapewnią im też mentorów biznesowych i ekspertów technologicznych (na te usługi akcelerator będzie miał do 50 tys. zł na startup). Zagwarantują również młodym i innowacyjnym spółkom dostęp do infrastruktury i know-how średnich i dużych przedsiębiorstw, które będą odbiorcami akcelerowanych technologii.

Eksperci tłumaczą, że dojrzałe przedsiębiorstwa posiadają zasoby, w tym finansowe, natomiast ze względu na rozległą strukturę korporacyjną i regionalną brak im elastyczności wobec wyzwań ciągle zmieniającego się rynku klienta. Stąd ich zainteresowanie współpracą ze startupami, które są elastyczne, innowacyjne i kreatywne, ale brakuje im kapitału, kontraktów biznesowych. – To właśnie działania rządu zapoczątkowały i rozwinęły współpracę korporacji ze startupami w kończącym się właśnie programie pilotażowym ScaleUp. W programie wzięło udział 66 dużych firm i blisko 300 startupów. Niewątpliwym efektem programu są dotychczasowe wdrożenia, których liczba przekracza 150, a kolejnych 50 jest w tej chwili negocjowanych – podkreśla minister przedsiębiorczości.

Według niej zauważalny sukces tego programu zmotywował także inne firmy do podjęcia współpracy ze startupami. – Dzięki temu powstało również wiele branżowych akceleratorów finansowanych ze środków własnych przedsiębiorstw – dodaje Emilewicz.

Pilotaż ScaleUp trwał 15 miesięcy od początku 2017 r. do kwietnia 2018 r. – Pilotaż pokazał, że spółki są otwarte na innowacje niezwiązane z ich zasadnicza działalnością. Często po zapoznaniu się z pomysłami startupów, rozszerzały listę wyzwań i obszarów zainteresowania, dostrzegając że takie podejście rozwija ich ofertę produktową i też jest opłacalne – komentuje Patrycja Klarecka, prezes PARP.

W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii opracowano listę obszarów, w których poszukiwane będą nowe rozwiązania (minimum 25 proc. startupów uczestniczących w każdym programie akceleracyjnym będzie musiało pochodzić z właśnie z tych 10 obszarów wybranych jako najbardziej perspektywiczne). – W ten sposób bezpośrednio wskazujemy, rozwój których obszarów uważamy za szczególnie ważny i pożądany dla gospodarki, pozwalając jednak akceleratorom na zachowanie elastyczności w doborze startupów – podsumowuje Jadwiga Emilewicz.

Owe pożądane specjalizacje to: fintech, biotechnologia farmaceutyczna, biogospodarka, cyberbezpieczeństwo, smart city, industrial internet, mikroelektronika, inteligentne tworzywa, sztuczna inteligencja oraz technologie kosmiczne.

Mogą Ci się również spodobać

Nie żyje Larry Tesler, twórca funkcji „kopiuj-wklej”

Larry Tesler, amerykański programista, który pracował dla Xerox PARC, Apple, Amazon i Yahoo! zmarł ...

Netflix ujawnił swój najpopularniejszy serial wszechczasów

Serwis streamingowy zdradził, że największy sukces ze wszystkich jego produkcji bezdyskusyjnie osiągnął trzeci sezon ...

Facebook zakazuje białego nacjonalizmu

W reakcji na ataki w Christchurch gigant mediów społecznościowych zabroni na swojej platformie oraz ...

Google rozczarował inwestorów

Wyniki koncernu Alphabet, właściciela Google, okazały się lepsze od prognoz, ale inwestorzy zareagowali na ...

W 2020 roku państwo przeniesie się do chmury

Resort cyfryzacji szykuje centralny przetarg na budowę systemu gromadzenia danych. Już za kilka miesięcy ...

Amazon będzie prześwietlać ciała klientów. Zapłaci za to

Ochotnicy pomogą Amazonowi gromadzić dane o typach budowy ciał. W zamian gigant oferuje bon ...