Informatyczne usługi szyte na miarę

www.sxc.hu

Wykorzystanie outsourcingu IT deklaruje blisko połowa menedżerów polskich przedsiębiorstw. Ten odsetek będzie rósł.

W Polsce już trzy czwarte małych i średnich firm korzysta z szeroko rozumianych usług outsourcingowych, a najczęściej wybieranymi są chmurowe aplikacje księgowe, informatyczne (na przykład przestrzeń dyskowa) oraz kadrowo-administracyjne.

– Outsourcing strategiczny (obejmujący infrastrukturę fizyczną i aplikacje chmurowe) wybierają zwykle te firmy, które szybko się rozrastają i posiadają coraz więcej placówek i pracowników, a nie posiadają kapitału na stworzenie własnej chmury wewnętrznej – mówi Aleksandra Klusińska, menedżer ds. produktu w Comarch Cloud.

Dodaje, że firmy obawiające się o bezpieczeństwo swoich danych muszą z rozwagą wybierać dostawcę. Często bowiem popularne i darmowe rozwiązania nie nadają się do użytku biznesowego.

Popyt na usługi outsourcingowe najczęściej płynie z firm dużych i średnich. – Ale coraz częściej zaczynają korzystać z nich również firmy małe, głównie w związku z dynamicznym rozwojem usług chmurowych – podkreśla Robert Brytan, dyrektor działu centrum przetwarzania danych w Asseco Business Solutions.

Przez pryzmat usług chmurowych na rynek outsourcingu IT patrzy też Oracle. – Obserwujemy duże zainteresowanie takimi rozwiązaniami w każdym segmencie produktowym – potwierdza Kamil Kurowski, dyrektor sprzedaży technologii w Oracle Polska.

Duże przedsiębiorstwa, gdy decydują się na dostawcę zewnętrznego, preferują rozwiązanie chmury hybrydowej, czyli połączenie prywatnej i publicznej.

– To kompromis dla firm, które dbają o bezpieczeństwo i prywatność swoich danych, a zarazem chcą redukować koszty IT – mówi Klusińska. Dodaje, że to rozwiązanie pozwala na przechowywanie części danych wewnętrzne w firmie, a pozostałych w chmurze zewnętrznej. Dzięki temu firma korzysta z najnowszych aplikacji, najszybszych serwerów, a przy tym nie musi każdorazowo inwestować w rozwój własnej infrastruktury w przypadku zwiększenia zapotrzebowania na usługi IT.

Przedsiębiorstwa decydują się na outsourcing przede wszystkim ze względu na oszczędności. Ale to niejedyny powód. Jest ich więcej, m.in. w outsourcingu kadr. – Skupione są najczęściej w dwóch obszarach: zarządzania ryzykiem operacyjnym i pojemności zespołu. To firma outsourcingowa przejmuje na siebie ryzyko związane z zatrudnianiem pracowników – mówi Bartłomiej Łatka, dyr. pionu usług profesjonalnych w spółce Qumak.

Mogą Ci się również spodobać

Ośmiolatek stał się najlepiej zarabiającym youtuberem świata

Ośmioletni Amerykanin prowadzący kanał recenzujący zabawki, Ryan ToysReview, okazał się najlepiej zarabiającym youtuberem. W ...

Polskie fundusze wolą szukać perełek za granicą

Aż 43 proc. transakcji, jakie przeprowadziły w 2018 r. krajowe fundusze wysokiego ryzyka, dotyczyło ...

Inteligentny opatrunek uratuje życie żołnierza

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), która jest motorem napędowych innowacji i nowych technologii ...

Platformę Planet Plus zbudował w londyńskim metrze

Premiowanie za zakupy, czyli cashback, to jeden z dynamicznie rozwijających się trendów w handlu. ...

To już plaga. Hakerzy wymuszają okupy od miast

W ciągu ostatnich dwóch tygodni hackerzy wyłudzili od dwóch miast na Florydzie 1,1 miliona ...

Nowy smartfon od Google`a. Pokazali, bo wyciekł

Google pokazało projekt swojego najnowszego smartfona. Urządzenie zostało pokazane przez koncern po tym, jak ...