Przełom w reklamach online. W tym roku kampanie wesprze AI

Adobe Stock

W Polsce wydatki na internet już przekroczyły te na telewizję. Wśród mediów, które osiągnęły najsilniejszą pozycję na rynku, są amerykańscy giganci Google i Facebook – wynika z raportu interaktywnie.com.

W ciągu najbliższego roku aż 84 proc. marketingowców planuje zwiększyć inwestycje w reklamę wideo w internecie, 70 proc. zamierza zwiększyć wydatki na media społecznościowe, a 63 proc. decyduje się na podniesienie kwot wydatków na podcasty – wynika z badania „Getting Media Right: Marketing in Motion”.

Narastająco w trakcie trzech kwartałów 2019 r. nakłady na reklamę online wzrosły o prawie 380 mln zł względem porównywalnego okresu w 2018 r. Ich całkowita wartość osiągnęła 3,5 mld zł, co rok do roku oznacza 12-proc. wzrost. Dlaczego firmy inwestują w reklamę online?

CZYTAJ TAKŻE: Reklama online warta więcej niż telewizyjna

– Bo wzrasta powszechność korzystania z internetu przez kupujących – zarówno online, jak i offline. Przed zakupami czytamy informacje na forach internetowych czy blogach, szukamy rekomendacji i opinii na temat danego produktu czy usługi – podkreśla Maciej Kapuściński, dyrektor w agencji marketingu internetowego Result Media.

Rok 2019 był ewidentnie rokiem uczenia maszynowego

Dodaje, że użytkownik wykorzystuje wyszukiwarkę do znalezienia odpowiedzi na nurtujące go pytania, ale na tym etapie znajduje także informacje potrzebne do podjęcia decyzji zakupowej. W ten scenariusz wpisuje się marketing poprawiający skuteczność swoich działań. Coraz częściej wykorzystuje do tego sztuczną inteligencję.

Rok 2019 był ewidentnie rokiem uczenia maszynowego. Wyszukiwarka Google, która ma w Polsce nieco ponad 98 proc. udziału w rynku, od dłuższego czasu mocno inwestuje w ten obszar. Systemy samouczące się, wykorzystywane m.in. w kampaniach Google AdWords, umożliwiają analizę dużej ilości danych w czasie rzeczywistym. Wynikiem tego są inteligentne kampanie produktowe.

CZYTAJ TAKŻE: Kto rządzi internetową reklamą w Polsce? To dwóch gigantów

Eksperci podkreślają jednak, że kampanie „smart” bazują na danych historycznych – konieczny jest czas oraz dane, aby algorytm Google’a nauczył się i zoptymalizował działania.

– To jeszcze nie sztuczna inteligencja, ale wiele wskazuje, że 2020 będzie rokiem AI. Powinny się już pojawić algorytmy Google’a, które pozwolą reklamodawcy uruchomić kampanię reklamową w oparciu o dane rynkowe – mówi Kapuściński. Wskazuje, że kolejnym elementem strategii Google’a jest inwestycja w rozwój wyszukiwarki. W minionym roku najważniejszą zmianą okazał się nowy system przetwarzania języka ludzi przez komputer. Ma się on zapoznawać ze zdaniami wpisywanymi w wyszukiwarkę i zrozumieć intencje użytkownika. Jednym z ciekawszych udogodnień jest również umieszczenie odpowiedzi na zadane pytanie bezpośrednio w oknie, jeszcze przed wynikami wyszukiwania. Ciekawą nowinką są również wyszukiwania wizualne.

– Ta funkcjonalność może odmienić sposób, w jaki użytkownicy poszukują inspiracji, oraz wpłynąć na ich intencje zakupowe. Świetnym tego przykładem jest aplikacja Google Lens, która oprócz możliwości tłumaczenia tekstu i skanowania kodów daje możliwość wyszukania i kupienia podobnych produktów na podstawie zdjęcia – wskazuje Kapuściński.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

CD Projekt goni Orlen. Gdzie są granice dla producentów gier

Kapitalizacja wielu studiów jest rekordowo wysoka i przewyższa wyceny biur maklerskich. Czy ceny akcji ...

Na koronawirusie żerują już oszuści. Giganci łączą siły

Zbierający śmiertelne żniwo wirus z Wuhan stał się wodą na młyn dla wszelkiej maści ...

Masaż przyszłości z wirtualną rzeczywistością

Gogle wirtualnej rzeczywistości, słuchawki, oraz zautomatyzowane fotele do masażu – to wszystko znajdziemy w ...

Smartfony przyszłości: przyjazne, eko i fair

Holenderska firma Fairphone wypuszcza smartfon, którego 80 proc. elementów jest biodegradowalne. Telefon ma być ...

Firmy technologiczne uciekają z Londynu

Coraz więcej globalnych firm decyduje się na przeniesienie siedzib, a nawet produkcji, poza Wyspy ...

Spartański wojownik z Playstation może trafić do kin

Sony uruchomi studio filmowe. Ma ambicję, by przenieść do kin swoje hitowe tytuły z ...