Telewizja Polsat złożyła ofertę na zakup Interii

materiały prasowe

W czasie gdy kursy na giełdach spadają i mało kto myśli o przejęciach telewizyjna stacja Zygmunta Solorza chce kupić trzeci w kraju portal. Zapewne nie ona jedna.

Grupa Cyfrowy Polsat złożyła ofertę na zakup akcji spółki Interia, wydawcy jednego z czterech największych portali horyzontalnych w polskiej sieci – dowiadujemy się nieoficjalnie.

Notowana w Warszawie telekomunikacyjno-medialna grupa kontrolowana przez Zygmunta Solorza potwierdziła je po zamknięciu sesji, odtajniając komunikat w tej sprawie przedłożony w Komisji Nadzoru Finansowego.

O tym, że Grupa Bauer wystawiła na sprzedaż Interię mówiło się od dłuższego czasu, jednak przedstawiciele niemieckiego koncernu wydawniczego w Polsce tego nie potwierdzali. Jak się okazuje, proces trwa. W poniedziałek minął termin składania pierwszych ofert. Według naszych informacji, ofertę złożyła jedna ze spółek z grupy Cyfrowy Polsat, kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.

CZYTAJ TAKŻE: Cyfrowy Polsat podnosi ceny. Kto następny?

Cyfrowy Polsat uściślił, że ewentualnym kupującym będzie Telewizja Polsat. Podał, że odtajnia informację poufną w związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi. Utajniona informacja mówi, że 16 marca zarząd Cyfrowego Polsatu dowiedział się, że zarząd Telewizji Polsat podjął decyzję o złożeniu oferty w ramach prowadzonego procesu sprzedaży spółek należących do Grupy Interia.

Telewizja Polsat chce kupić 100 proc. w spółce Grupa Interia.pl sp. z o.o. i Grupa Interia,pl Media z o.o. spółka komandytowa od Bauer Media Invest oraz Bauer Polen Invest.

„Wybór oferty złożonej przez Telewizję Polsat będzie skutkował dalszymi negocjacjami mającymi na celu nabycie Grupy Interia przez Telewizję Polsat od sprzedających” – podał Cyfrowy Polsat. „Cena oraz ostateczne warunki mogą podlegać dalszym negocjacjom” – dodano.

Spółka zaznaczyła też, że negocjacje są na wczesnym etapie, a ich wynik i prawdopodobieństwo pozytywnego zakończenia – niepewne.

Fotorzepa, Robert Wójcik

– Jeśli sprzedający nie wycofa się z powodu zbyt niskich ofert to transakcja powinna dojść do skutku. Cyfrowy Polsat ma strategiczne i długofalowe podejście do biznesu więc obecna sytuacja nie powinna istotnie wpłynąć na decyzję tej spółki. Portal internetowy o dużym zasięgu to aktywo, które grupie Polsatu na pewno mogłoby się przydać – mówi Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Centrobanku.

Tymczasem, niektóre firmy już sygnalizują, że ewentualne fuzje i przejęcia będą musiały zaczekać aż sytuacja wywołana epidemią koronawirusa ustabilizuje się.

Wśród potencjalnych zainteresowanych wymieniana była także Agora, właściciel portalu Gazeta.pl oraz Wirtualna Polska Holding, która niedawno pozyskała w bankach pokaźną kwotę na refinansowanie istniejącego zadłużenia i nowe projekty. Na przejęcia ma ponad 600 mln zł.

Żadna z tych firm oficjalnie nie wypowiada się na temat Interii. Nieoficjalnie usłyszeliśmy, że według Agory aktywo to zostało wystawione na sprzedaż po wysokiej cenie. Natomiast ze strony WPH, że na to przejęcie nie potrzebowałaby tak dużych środków finansowych, co także można interpretować jako próbę podważenia wyceny portalu.

Interia.pl jest trzecim portalem w polskim internecie pod względem liczby użytkowników i odsłon. Jako wydawca grupa zajmowała w lutym 6 miejsce (według badania Gemius/PBI) pod względem liczby użytkowników i odsłon. Zgromadzone wokół niej serwisy odwiedziło w ub. miesiącu 18,29 mln internautów, którzy wygenerowali 1,38 mld odsłon. Dla porównania serwisy Grupy Cyfrowy Polsat odnotowały w ub. miesiącu 8,9 mln internautów, którzy wygenerowali nieco ponad 133 mln odsłon.

W 2018 r. Grupa Interia odnotowała 114 mln zł przychodu, 22,2 mln zł zysku operacyjnego i 22,3 mln zł zysku netto.

Cyfrowy Polsat nie zdradza, ile Telewizja Polsat zaoferowała za Interię.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Netflix łączy siły z mobilną potęgą

Czołowy producent urządzeń mobilnych ogłosił, że zacieśnia współpracę z Netflixem. Więcej treści telewizyjnego potentata ...

Uber wybiera się na giełdę. Oferta może być warta nawet 120 mld dol.

Uber złożył wniosek o pierwszą ofertę publiczną do amerykańskiej komisji papierów wartościowych – wynika ...

Paczki z Chin bezpieczne? Aliexpress nie traci na epidemii

Liczba gości na stronie chińskiego potentata nie spada, zatem Polacy raczej nie wystraszyli się, ...

Chatboty łowią talenty w sieci. Są skuteczne

Pozyskiwanie i selekcja kandydatów do pracy jest obecnie jednym z największych wyzwań dla przedsiębiorstw, ...

Nachalne reklamy stały się plagą. Google idzie na wojnę

Google usunął prawie 600 aplikacji ze sklepu Google Play, które nagminnie wyświetlały reklamy sprzeczne ...

Koniec kurierów? Paczki spadną prosto z nieba

Trwają testy bezzałogowych statków powietrznych, które wyręczą kurierów. Ma być szybciej i taniej. Usługi ...