Wymienisz się książkami w internecie. Pomoże geolokalizacja

Foto: Agnes Kantaruk

W Białymstoku powstaje aplikacja, która promuje czytelnictwo oraz ideę współdzielenia. Startupa pod skrzydła wziął Samsung.

Zespół Nextplease rozwija bezpłatną apkę, która ma umożliwić wymianę książek między użytkownikami oraz budować społeczność czytelników. Białostocki projekt współtworzenia internetowej bazy używanych lektur wpadł w oko koreańskiemu gigantowi. Dzięki temu aplikację, która ułatwi proces wymiany, sprzedaży oraz zakupu książek, rozwijana jest dziś w ramach Samsung Inkubator Białystok, programu wspierającego lokalne, młode, innowacyjne spółki.

CZYTAJ TAKŻE: Dzieła literatury trafiają do gier. Teraz Lem i Kafka

Bookcrossing, czyli wymiana książek między czytelnikami to ruch, który narodził się w Stanach Zjednoczonych na początku XX w. i od tego czasu cały czas ewoluuje. Coraz częściej w miejscach publicznych spotkać możemy biblioteczki bookcrossingowe, a poszczególne organizacje – takie jak stowarzyszenia czy biblioteki – organizują cykliczne wymiany książkowe. Nextplease chce ten świat przenieść do internetu. Ale cyfrowa rzeczywistość ma dodatkowe zalety – dzięki usłudze geolokalizacji można wyszukiwać wybrane tytuły w konkretnej okolicy, a co za tym idzie nawiązywać nowe, czytelnicze znajomości.

– W ostatnim czasie w social mediach da się zauważyć wzrost zainteresowania czytelniczego. Niektóre grupy wymiany i sprzedaży książek aktualnie liczą po kilkadziesiąt tysięcy użytkowników. Nasza aplikacja może być dla tych osób idealnym rozwiązaniem. Daje ona bowiem możliwość zakupu książek w korzystnej cenie od osób znajdujących się w dogodnej dla nich lokalizacji – tłumaczy Daniel Wojciechowski, twórca Nextplease.

CZYTAJ TAKŻE: Apple żąda wycofania książki Sadowskiego. Rękopis ma być zniszczony

Jak podkreśla, w aplikacji oferty aktualizowane są na bieżąco, a transakcje dokonywane w prosty intuicyjny sposób. Co więcej, rozwiązanie wpisuje się w popularne idee odpowiedzialnej konsumpcji i ekonomii współdzielenia. Apkę, która dostępna jest na smartfony z systemem Android oraz iOS, pobrało dotąd ok. 5 tys. osób.

Nextplease jest jednym z ośmiu startupów, który swoje działania realizuje w ramach programu Samsung Inkubator Białystok. Projekt wspierają Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nie zostawiajmy dzieci samych w cyfrowym świecie

Najważniejsze, aby Ogólnopolska Sieć Edukacyjna nie stała się tylko kolejnym internetem do szkoły – ...

Prezes CI Games sprzedał pakiet akcji. Nie wierzy w sukces nowej gry?

22 listopada na rynek trafi czwarta część znanej serii autorstwa polskiej firmy CI Games. ...

I Ty możesz zapobiec kontrabandzie

Po prowadzeniu własnego foodtracka i stacji benzynowej teraz możesz zostać pracownikiem ochrony lotniska. Drago ...

Przełom w lotnictwie i medycynie. Powstaje kwantowy radar

Technologia radarów, wykrywająca obiekty za pomocą fal radiowych, ma już 80 lat i wiele ...

Najlepsze 2020. Brat narkotykowego barona idzie na wojnę z polskim miliarderem

Szwedzka Klarna, najcenniejszy startup Europy, szykuje się do giełdowego debiutu za oceanem. Bezprecedensowe wydarzenie ...

Filmy trafiają od razu do internetu. Problemy z kręceniem nowych

Wytwórnia filmowa NBC Universal zdecydowała, że z powodu koronawirusa nowe filmy trafią od razu ...