Amazon szykuje się na święta. Pracownicy chcą strajkować

Pracownicy Amazona protestowali niedawno przeciw niewystarczającym środkom ochronnym w firmie
Michael Nagle/Bloomberg

Koncern wydaje 500 milionów dolarów na premie dla pracowników. Niektórzy z nich mimo to zamierzają strajkować.

Amazon poinformował, że przeznaczy kolejne 500 mln dolarów na premie dla pracowników, którzy od lat protestują, narzekając na trudne warunki pracy oraz zbyt niskie stawki. Przed świętami Bożego narodzenia, kiedy gwałtownie zwiększa się ilość zamówień strajki zapowiedzieli pracownicy na wielu ważnych dla koncernu rynkach – w tym także kilku europejskich. Koncern postanowił więc „zgasić” protesty, oferując pracownikom dodatkowe pieniądze.

Dave Clark, wiceprezes odpowiedzialny za operacje międzynarodowe poinformował, że zatrudniony na stałe pracownik dostanie 300 dolarów premii a pracownik czasowy 150 dol. W Wielkiej Brytanii odpowiednio 300 funtów i 150 funtów. Clark poinformował też, że Amazon w tym roku wyda w sumie 2,5 mld dolarów na specjalne bonusy i nagrody dla pracowników.

CZYTAJ TAKŻE: Jeff Bezos pozbywa się akcji Amazona. Jego majątek rośnie

Amazon to jeden z niewielu koncernów, który podczas pandemii prosperuje i zwiększa zarobki oraz zyski. Firma spodziewa się, że przychody po raz pierwszy przekroczą 100 miliardów dolarów w czwartym kwartale tego roku, dzięki czemu całkowita sprzedaż w 2020 roku przekroczy 370 miliardów dolarów – o jedną trzecią więcej niż w roku ubiegłym.

Pracownicy Amazona, zarówno w USA, jak i w Europie, uważają jednak, że zamiast premii koncern powinien płacić lepiej swoim pracownikom na co dzień. Na stronie makeamazonpay.com (jest też w wersji po polsku) domagają się nie tylko wyższych płac, ale także poprawy warunków pracy w centrach dystrybucji, zapewnienia właściwego bezpieczeństwa w pracy oraz szanowanie praw pracowniczych w tym zaprzestanie zwalczania związków zawodowych w placówkach Amazona. Pracownicy domagają się od koncernu, by zaczął płacić podatki, które odzwierciedlają faktyczne zyski tej firmy.

„Jesteśmy pracownikami magazynów, aktywistami klimatycznymi oraz mieszkańcami całego świata, którzy zdecydowali się wezwać do działania najbogatszego człowieka na świecie i stojącą za nim międzynarodową korporację” – napisali na stronie makeamazonpay.com.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon będzie sprzedawał i dostarczał leki. Apteki w opałach

W Niemczech, jednym z najważniejszych rynków dla amerykańskiego koncernu związek zawodowy Verdi od 2013 roku prowadzi strajki i akcje protestacyjne, domagając się podwyżki płac dla pracowników oraz lepszych warunków pracy. Verdi wzywa pracowników niemieckich centrów dystrybucji do 3-dniowego strajku przed świętami Bożego Narodzenia.

„To seria wprowadzających w błąd sformułowań źle poinformowanych lub interesownych grup, które wykorzystują profil Amazon do popularyzacji swoich własnych celów. Amazon wspiera swoich pracowników, klientów i społeczności, zapewnia bezpieczne warunki pracy, konkurencyjne wynagrodzenie i atrakcyjny pakiet świadczeń” – poinformowało biuro prasowe firmy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Fortnite na wojnie z gigantami. Pozew przeciw Apple

Jedna z najpopularniejszych gier sieciowych na świecie nie jest już dostępna w sklepach Google ...

CD Projekt wchodzi w najnowszy projekt Google’a

„Cyberpunk 2077” zawita na Google Stadia — platformę umożliwiającą rozgrywkę na szerokiej gamie urządzeń ...

Polacy robią opakowania na miarę. Dostali 10 mln dol.

Packhelp, spółka, która umożliwia samodzielne projektowanie i zamawianie spersonalizowanych opakowań, zamknęła właśnie rundę inwestycyjną ...

Polski gigant sięga po superbohaterów

Gry online na licencji Warner Bros. mają przyciągnąć do Totalizatora Sportowego nowych klientów, a ...

Restauratorzy liczą zyski. Dzięki platformom online

Internetowe serwisy do zamawiania posiłków to dla wielu firm żyła złota. Okazuje się, że ...

Koniec z „cudownymi kuracjami”. Teraz Facebook walczy z Covid-19

Media społecznościowe w USA reagują na silny wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Facebook i Instagram ...