Hit czasów pandemii. Walka w sieci z depresją i stresem

Pandemia rozruszała usługi mental tech. Także w Polsce szybko przybywa aplikacji, które oferują pomoc w walce ze stresem i wsparcie psychologiczne.

Publikacja: 04.05.2021 09:50

Książę Harry od marca pracuje
na stanowisku chief impact officera
w startupie oferującym technologie

Książę Harry od marca pracuje na stanowisku chief impact officera w startupie oferującym technologie do wsparcia zdrowia psychicznego pracowników

Foto: SAEED KHAN / AFP

Rekordową kwotę ponad 1,6 mld dolarów zainwestowały w ubiegłym roku fundusze venture capital w startupy oferujące aplikacje w segmencie zdrowia i dobrostanu psychicznego (mental health & wellness). To prawie dwukrotnie więcej niż rok wcześniej –wynika z danych firmy badawczej Pitchbook. Ten rok powinien przynieść kolejny rekord, bo technologiami, które oferują pomoc w walce ze stresem i wsparcie psychologiczne, coraz bardziej zainteresowani są pracodawcy. Według globalnych badań firmy McKinsey w 2020 r. ponad połowa dużych firm na świecie miała w ofercie pracowniczych benefitów świadczenia z zakresu zdrowia psychicznego.

CZYTAJ TAKŻE: Zdrowie psychiczne w subskrypcji. Polski startup idzie za granicę

Wkrótce ten udział powinien znacząco wzrosnąć. Również w Polsce, gdzie 86 proc. specjalistów i menedżerów HR oceniło w niedawnym sondażu firmy doradczej LHH Polska, iż dbałość o zdrowie psychiczne i wellbeing pracowników będzie w najbliższym czasie najważniejszym zadaniem dla działów HR.

Pomoc dotrze z aplikacji

Badania wskazują na coraz większe negatywne skutki pandemii dla ludzkiej psychiki. Wymuszona przez koronawirusa izolacja społeczna, utrzymujący się od ponad roku stan niepewności i zagrożenia mocno uderzyły w naszą kondycje mentalną. Według badania firmy Human Power prawie 80 proc. polskich pracowników i menedżerów doświadczało w IV kwartale ub. r. ataków paniki. Statystyki ZUS wykazują, że w 2020 r. na zwolnieniach chorobowych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania Polacy spędzili prawie 28 mln dni, o ponad jedną trzecią więcej niż rok wcześniej.

Ewa Ambroziak, ekspertka ds. zdrowia psychicznego w Human Power, twierdzi, że inwestowanie w programy mental health, konsultacje z psychologiem to obecnie już nie tylko dobra praktyka, ale i konieczność w przypadku świadomych pracodawców.

CZYTAJ TAKŻE: Polska aplikacja pomoże walczyć z covidową depresją

– Pandemia bardzo wzmocniła widoczny już wcześniej trend dbałości o dobrostan psychiczny pracownika – ocenia Paweł Filutowski, prezes platformy kafeteryjnej Motivizer, która ostatnio bardzo rozbudowała ofertę benefitów z tego obszaru.

""

Shutterstock

cyfrowa.rp.pl

Rozwój rynku mental tech wspierają szybko zwiększający się popyt i rosnąca podaż. Na świecie i w Polsce przybywa aplikacji z technikami medytacyjnymi i treningami mindfulness (uważności), które pomagają się zrelaksować i zmniejszyć stres. Według firmy analitycznej Sensor Tower od 2015 r. pojawiło się na świecie ponad 5 tys. aplikacji medytacyjnych.

Dwie najbardziej popularne, Calm i Headspace, mają już na koncie ponad 170 mln pobrań. Calms, która w 2019 r. zdobyła status jednorożca (firma warta ponad 1 mld dol.), dzisiaj, przy 4 mln subskrybentów, wyceniana jest na 2 mld dolarów.

Według firmy analitycznej Sensor Tower od 2015 r. pojawiło się na świecie ponad 5 tys. aplikacji medytacyjnych

Pod koniec marca branża zyskała kolejnego jednorożca– Ginger, producenta aplikacji wspierających kondycję psychiczną, który w najnowszej rundzie finansowania zdobył 100 mln dolarów. Większy rozgłos zapewnił sobie BetterUp, kalifornijski startup oferujący technologie do wsparcia zdrowia psychicznego pracowników, który w marcu zatrudnił księcia Harry’ego. Jako chief impact officer, czyli dyrektor ds. wpływu, Harry Windsor ma odpowiadać za promocję „mental fitness”, wspierając rozwój firmy.

W Polsce rozgłos zdobył Mindgram, startup założony w lutym 2021 r. przez psycholożkę Małgorzatę Ohme i dwóch internetowych inwestorów: Adama Plonę, byłego szefa serwisu Domodi, i Jakuba Zielińskiego. Mindgram, który w rundzie pre-seed pozyskał 8,5 mln zł, ma ambicje szybkiej europejskiej ekspansji z platformą, która w subskrypcji oferuje wsparcie psychologiczne dla pracowników (m.in. treningi relaksacyjne, medytacje i programy terapeutyczne).

CZYTAJ TAKŻE: Depresja i ból. Pandemiczny boom na marihuanę i sprzęt do produkcji

– Najbardziej innowacyjne firmy, jak Google czy Facebook, w dobie pandemii błyskawicznie dokonały rewizji polityki benefitów, zamieniając bony zakupowe czy „owocowe czwartki” na dodatki ukierunkowane na zdrowie i kondycję psychiczną pracowników. Ten trend widzimy już w Polsce – wyjaśnia Adam Plona, dyrektor operacyjny Mindgrama.

Terapia ze smartfonem jak mycie zębów

– Za kilkanaście lat medytacja będzie dla ludzi tak naturalnym nawykiem jak mycie zębów – przewiduje Igor Pielas, założyciel i prezes startupu Activy. Do flagowej aplikacji Activy, motywującej do regularnej aktywności fizycznej poprzez wyzwania sportowe, Pielas dodał niedawno kolejną – Mindy, która pomaga wzmacniać kondycję mentalną. – Stawiamy na sprawdzone, naukowe podejście do mindfulness – przekonuje szef Mindy, która obok praktyk medytacji i mindfulness oferuje też nagrania relaksacyjne i minipodcasty z obszaru mental health.

Celuje weń także BalanceMe.pl, uruchomiona w czasie pandemii platforma treningowa, m.in. z zajęciami jogi i mindfulness. Covid-19 pobudził też rozwój narzędzi do terapii online. Aplikacja Helping Hand dzięki 2 mln zł od inwestorów rozbudowała w zeszłym roku ofertę wirtualnej terapii psychologicznej. Tu rywalizuje też ubiegłoroczny debiutant, portal Avigon.pl, czy MentalMetrics.

Niedawny raport McKinsey & Company szacuje, że światowy rynek usług i produktów wellness, wart obecnie 1,5 bln dolarów, będzie rósł średnio o 5–10 proc. rocznie. Dobrostan psychiczny ma tam na razie kilkuprocentowy udział, lecz ponad połowa konsumentów wskazuje potrzebę szerszej oferty usług i produktów w tej dziedzinie – przypominają autorzy raportu.

Rekordową kwotę ponad 1,6 mld dolarów zainwestowały w ubiegłym roku fundusze venture capital w startupy oferujące aplikacje w segmencie zdrowia i dobrostanu psychicznego (mental health & wellness). To prawie dwukrotnie więcej niż rok wcześniej –wynika z danych firmy badawczej Pitchbook. Ten rok powinien przynieść kolejny rekord, bo technologiami, które oferują pomoc w walce ze stresem i wsparcie psychologiczne, coraz bardziej zainteresowani są pracodawcy. Według globalnych badań firmy McKinsey w 2020 r. ponad połowa dużych firm na świecie miała w ofercie pracowniczych benefitów świadczenia z zakresu zdrowia psychicznego.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Klikasz i kupujesz to, co widzisz w TV. Pomoże polska sztuczna inteligencja
Biznes Ludzie Startupy
Polacy radykalnie wydłużyli świeżość żywności. Technologia z Torunia trafi do USA
Biznes Ludzie Startupy
To ona wyszuka przyszłe gwiazdy futbolu. Kluby stawiają na sztuczną inteligencję
Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja rozpozna bakterie. Wystarczy pokazać jej zdjęcie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie