Amazon: rozpoczynamy wojnę z podróbkami w Polsce

Amazon nad Wisłą ma spore zaplecze logistyczne w postaci pięciu magazynów w Kołbaskowie, Poznaniu, Sosnowcu oraz dwóch we Wrocławiu.

Platforma uruchamia w naszym kraju programy Brand Registry i Project Zero, aby wspierać ochronę marek i walczyć z ich sprzedażą. Z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja.

Amerykański koncern podaje, że do końca 2020 r. zainwestował ponad 700 mln dol. w walkę z podróbkami, a takimi działaniami w ramach firmy zajmuje się aż 10 tys. pracowników. Chwali się też sukcesami, marki zarejestrowane w Amazon Brand Registry odnotowują i zgłaszają średnio o 99 proc. mniej domniemanych naruszeń niż przed rejestracją. W ramach programu Amazon oferuje im szereg narzędzi, w tym formularz rejestracyjny Brand Registry (SSR), raport o naruszeniach (RAV), historię zgłoszeń, samoobsługowe narzędzie do usuwania podróbek Project Zero.

CZYTAJ TAKŻE: Biały Dom wpisał chińskich potentatów na czarną listę. Za podróbki

Platformy internetowe mają problem z handlem podrobionymi towarami. Wiele procesów o niedostateczną walkę z procederem przegrał eBay, również w ofercie Allegro bez problemu można znaleźć produkty od razu sklasyfikowane jako podrobione. Torba kosztująca kilka tysięcy złotych czy euro nawet okazyjnie nie może być dostępna za kilka procent tej ceny.

Amazon Brand Registry to bezpłatna usługa, z której do tej pory skorzystało już ponad 500 tys. firm. – Klienci chcą mieć pewność, że produkt, który otrzymają będzie oryginalny, niezależnie od tego czy kupują go bezpośrednio od Amazon czy też od jednego z milionów sprzedawców zewnętrznych, oferujących towary na naszej stronie – mówi Mourad Taoufiki, country manager Amazon Polska. – Wzmacniamy pozycję marek poprzez takie programy jak Brand Registry, który chroni marki, czy Project Zero, samoobsługowe narzędzie, które pozwala właścicielom praw autorskich na usuwanie podrobionych produktów bezpośrednio z naszych sklepów. Dokładnie badamy każde zgłoszenie dotyczące potencjalnych podróbek, i jeśli okaże się zasadne usuwamy przedmiot, trwale rozwiązujemy umowę ze sprzedawcą oraz podejmujemy działania prawne lub w stosownych przypadkach współpracujemy z organami ścigania – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: Nowa technologia batem na podróbki

Amazon inwestuje znaczące środki w zautomatyzowane systemy i uczenie maszynowe. Firma posiada zespół złożony ze specjalistów w dziedzinie inżynierii oprogramowania, nauk stosowanych, zarządzania programami i zwalczania sprzedaży towarów nieoryginalnych, do którego zadań należy koordynowanie i stałe udoskonalanie programów do walki z handlem podróbkami. Systemy Amazon analizują ogromne ilości danych dotyczące partnerów handlowych, towarów, marek i ofert właśnie pod kątem autentyczności oferowanych produktów i w razie potrzeby automatycznie blokują ich sprzedaż lub usuwają je z oferty.

Firma tylko w 2020 r. uniemożliwiła otwarcie ponad 6 milionów nowych kont, wstrzymując możliwość zamieszczenia na stronie jakąkolwiek oferty, a ponad 10 mld podejrzanych ofert udało nam się usunąć zanim pojawiły się w serwisie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Allegro stawia na finanse

Serwis handlowy kupił startup FinAi, który umożliwia bankom sprzedaż pożyczek przez internet. O transakcji ...

Polska sztuczna inteligencja uderzy w koronawirusa

Potężne moce obliczeniowe i analityczne do walki z wirusem zaprząc chce DataWalk, polski producent ...

Nie będzie zakazu dla TikToka w USA? Sąd ratuje Chińczyków

Carl Nichols, sędzia okręgowy w Waszyngtonie, orzekł, że nałożenie przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych ...

„100 innowacji stulecia”. Epokowe odkrycie geniusza z Kcyni

Bez odkrytej przez Jana Czochralskiego metody wytwarzania monokryształów zapewne nie mielibyśmy dzisiaj smartfonów, komputerów ...

Paryż: Policja nie może używać dronów do śledzenia ludzi

Sąd orzekł, że paryska policja nie może korzystać z dronów do śledzenia osób, które ...

Kreml boi się odcięcia Rosji od internetu

Putin uważa, że w sieci podsłuchują i podglądają zachodnie służby specjalne. W parlamencie trwa ...