Od początku stycznia firmy związane z kryptowalutami notują spadki o wiele większe niż bitcoin czy etherum. Akcje Coinbase, największej amerykańskiej giełdy tego rodzaju walut, spadły od początku roku o prawie 42 proc. Ponadto jedna z największych firm zajmujących się ich wydobyciem, Marathon Digital Holdings, w ciągu ostatnich czterech miesięcy straciła ponad 37 proc. wartości.  W tym samym okresie cena bitcoina spadła o 6,5 proc.

Eksperci widzą kilka wytłumaczeń. „Financial Times” zauważa, że jakiekolwiek wahnięcia cen kryptowalut przekładają się na jeszcze mocniejsze zmiany w wycenach firm, które je wydobywają. Dzieje się tak dlatego, że inwestycja w firmę wydobywającą bitcoina jest lewarowaną inwestycją w samą walutę. Jest to podobne do firm wydobywających złoto, których akcje w okresach dobrej koniunktury rosną szybciej niż cena kruszcu.

Po drugie, na co zwraca uwagę magazyn „Barron’s”, coraz więcej osób próbuje wydobywać kryptowaluty. Rośnie tym samym tzw. hash rate, która jest miarą tego, jak trudno wydobyć walutę. W rezultacie dzienne zyski górników spadły z 60 mln dol. na jesieni do 40 mln dol. w ostatnich tygodniach.

Po trzecie, odkąd banki centralne zasygnalizowały podwyżkę stóp procentowych inwestorzy masowo sprzedawali akcje technologiczne oraz innych aktywów obarczonych wysokim ryzykiem. Straciły na tym kryptowaluty.

Górnikom i giełdom pozostaje liczyć na wzrost ich cen. Pozwoli to na zwiększenie przychodów co ułatwi znalezienie pieniędzy na inwestycje w nowoczesny sprzęt. Co więcej, dopóki cena bitcoina nie wróci w okolice 70 tys. dol. (obecnie jest to około 40 tys. dol.) inwestorzy będą się obawiali, że firmy wydobywające kryptowaluty nie utrzymają obecnego poziomu zysków. Trudno jednak przewidzieć, kiedy to nastąpi. Jak mówi Ben McMillan z IDX Digital Assets cytowany przez „Time”: - Aby cena bitcoina wróciła na stałe w okolice 45 tys. dol., musi się zwiększyć apetyt na ryzyko wśród inwestorów. Obecnie jest on kształtowany głównie w oparciu o rozwój wydarzeń na Ukrainie. Dopóki więc wojna trwa, bitcoin nie będzie znacząco zyskiwał na wartości.