Prawie jak cyfrowe waluty. Polacy tokenizują firmy

Tokenizacja na świecie robi już furorę. Póki co na świecie w ten sposób handluje się dziełami sztuki, czy zarabiają na nich celebryci. Polska firma Norion chce w ten sposób budować jednak startupy, a nabywcy tokenów również będą ją rozwijać.

Polski metaverse stworzy muzeum w każdym domu

Wysoka kultura wchodzi do wirtualnego świata. Pomoże w tym rodzimy startup SmartVerum, który udostępni największe dzieła sztuki dzięki tzw. tokenizacji.

Elon Musk podbija wartość kryptowaluty opartej na memach

Jeden tweet miliardera wystarczył, by dogecoin zyskał kilkanaście procent. To „kryptowaluta ludu”.

Po blackoutach Kosowo zakazuje wydobywania kryptowalut

Kosowo zakazało wydobywania kryptowalut, by ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Kraj zmaga się z kryzysem spowodowanym gwałtownie rosnącymi na świecie cenami surowców i energii.

Polski fintech pomoże kryptowalutom za oceanem

Warszawski startup rozwija infrastrukturę płatniczą dla aplikacji wykorzystujących kryptowaluty i inne cyfrowe aktywa. Umożliwi wymianę walut, jak złoty, euro czy dolar, na kryptowaluty, i to bezpośrednio w cyfrowych portfelach i aplikacjach.

Pierwszy wpis Jimmy’ego Walesa na Wikipedii licytowany jako NFT

Na aukcję trafił właśnie pierwszy wpis z Wikipedii - Hello, World! Może osiągnąć zawrotną cenę. Aukcja zatytułowana "Narodziny Wikipedii" potrwa do 15 grudnia tego grudnia w domu aukcyjnym Christie's.

Indie chcą zakazać kryptowalut. „Psują młodzież”

Indyjski rząd przygotował projekt ustawy zakazującej transakcji z udziałem niemal wszystkich kryptowalut. Ustawa przewiduje możliwość obrotu tylko kilkoma w celu „promocji technologii oraz jej zastosowań”.

Kopanie kryptowalut staje się ekologiczne

Energia wykorzystana przy jednej transakcji bitcoinem może zasilać laptop przeciętnej osoby przez 8 godzin dziennie przez 15 lat. Ale w części to już energia odnawialna.

Salwador zbuduje „Bitcoin City” zasilane przez... wulkan

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele stawia mocniej na bitcoina by popchnąć rozwój kraju. Stworzy raj podatkowy.

Kryptowaluty ruszyły z kopyta. Nowe rekordy

Bitcoin i ether ustanowiły dzisiaj rekordy wszech czasów. Kurs najważniejszej waluty cyfrowej wzrósł nawet o 3,6 proc. do 68,513 tys. dolarów, natomiast jej rywal musiał zadowolić się skromniejszą zwyżką do 4840 dol.

Kopanie bitcoinów – co warto wiedzieć o kryptowalutach?

Kryptowaluty – nazywane również wirtualnymi monetami – to w praktyce całkowicie cyfrowa forma pieniądza, który nie posiada swojej fizycznej formy. Za pomocą kryptowalut można dokonywać transakcji handlowych płacąc np. za wybrane produkty i usługi.

Nowy burmistrz Nowego Jorku chce dostawać pensję w bitcoinach

Eric Adams, burmistrz-elekt Nowego Jorku, powiedział, że chciałby otrzymać pierwsze trzy czeki z wypłatą w bitcoinach. Pragnie, by Nowy Jork stał się centrum "przemysłu kryptowalutowego".

Po zakazie bitcoina ta cyfrowa waluta jest hitem w Chinach

Rozwój cyfrowej waluty, za którą stoi Ludowy Bank Chin, nabiera rozpędu. Już 140 mln osób otworzyło portfele, aby móc dokonywać za jej pomocą transakcji, a łączna wartość płatności wyniosła 9,7 mld dol.

Kryptowaluta Squid okazała się oszustwem. Dramat inwestorów

Cyfrowa waluta, która nawiązywała do popularnego serialu „Squid Game” stała się bezwartościowa, po tym jak jej twórcy okradli inwestorów na ponad 2 mln dol.

Powstała kryptowaluta inspirowana serialem Squid Game. Gigantyczne zyski

Kryptowaluta Squid poszybowała w górę o 2300 proc. w ciągu kilku dni. To oferta dla fanów głośnego koreańskiego serialu.

Pekin zdelegalizował kryptowaluty. „Zagrażają bezpieczeństwu obywateli”

Bank Centralny orzekł, że wszystkie transakcje z wykorzystaniem wirtualnych walut są nielegalne – donosi agencja AFP. To oznacza „wyrok śmierci” dla świata cyfrowych finansów w Chinach.

Kopanie bitcoinów przynosi tony odpadów. Naukowcy policzyli dokładnie, ile

Wydobycie kryptowalut wytwarza rocznie odpady elektroniczne (e-odpady) porównywalne z tym, ile odpadów małego sprzętu elektronicznego pojawia się rocznie w takich krajach jak Holandia – wynika z najnowszych badań.

Handlowy gigant przyjmuje kryptowaluty? Oszuści wstrząsnęli kursem

Nieznani sprawcy rozesłali komunikat, który rzekomo miał pochodzić od sieci sklepów Walmart mówiący, o planach umożliwienia płatności w litecoinach. Notowania tej kryptowaluty skoczyły o 30 proc.