RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 06.01.2025 03:20 Publikacja: 19.06.2022 14:21
Foto: Shutterstock
To właśnie NFT (niewymienne tokeny) mają stać się sposobem na zachowanie najważniejszych dzieł kultury i zabytków kraju zaatakowanego przez Rosję. Jak podkreśla Michaił Chobanian, prezes Stowarzyszenia Blockchain Ukrainy i założyciel ukraińskiej giełdy kryptowalut Kuna, ten nowatorski projekt pomoże przetrwać dziełom sztuki czas agresji.
Inicjatywę ogłoszono w czasie branżowej konferencji Consensus w Austin w Teksasie. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie „cyfrowego okna wystawowego” dla ukraińskiej kultury. Każdy z dowolnego miejsca będzie mógł na jednej platformie podziwiać bezcenne prace, niezależnie od faktu, że Rosjanie bombardują muzea, kościoły i miejsca związane z kulturą. - Zanim zostaną zniszczone zamierzamy zdigitalizować każdy kawałek sztuki lub historii, jaki mamy w muzeach, w formie NFT i umieścić na blockchainie - zapowiada Chobanian.
Państwowy operator pocztowy, który boryka się z topniejącymi przychodami z listów, a także potężną konkurencją w sektorze paczek, zamiast uzdrawiać firmę, poprawiać jej rentowność, czy rozwiązywać niezliczone konflikty ze związkami zawodowymi, stawia na budzące wiele kontrowersji tokeny NFT.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Rośnie liczba sklepów, zwłaszcza luksusowych, akceptujących płatności cyfrowymi tokenami. Jednak ostatnie silne spadki ich wartości mogą spowolnić albo nawet zatrzymać ten trend.
Kryptowaluty w tym roku radzą sobie fatalnie. Nie pomagają nastroje na rynkach finansowych, gdzie inwestorzy obawiają rosnącej inflacji, zacieśniania monetarnego i spowolnienia gospodarczego.
Członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego Fabio Panetta wskazał, że prace nad wprowadzeniem cyfrowego euro trwają, a jego testy mogą rozpocząć się już pod koniec przyszłego roku.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
To, co w ostatnich dniach dzieje się na rynku wirtualnego pieniądza może przyprawić o zawrót głowy. Zaufanie do kryptowalut zostało mocno podkopane. Od początku maja można zaobserwować kompletne załamanie tego rynku.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Organy skarbowe wymagają zgłaszania dochodów z obrotu kryptowalutami w zeznaniach rocznych podatników. Kryptowaluty są traktowane jako prawa majątkowe, podlegają więc takim samym zasadom opodatkowania jak inne zyski kapitałowe.
Korzystając z nowoczesnych rozwiązań technologicznych Bank Pekao przenosi swoją sztukę również do świata cyfrowego, co coraz częściej stanowi obszar zainteresowania klientów inwestujących alternatywnie.
Doczekaliśmy się unijnych regulacji w zakresie publicznego oferowania oraz ubiegania się o dopuszczenie do obrotu tokenów powiązanych z aktywami oraz tokenów będących e-pieniądzem.
Nowe przepisy to możliwy koniec wolnoamerykanki na rosnącym rynku kryptowalut.
Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) obejmuje tylko sprzedaż i zamianę walut wirtualnych. A token NFT kryptowalutą nie jest i jego zamiana na waluty wirtualne nie korzysta z preferencji.
Sprawa Ronaldo, który w Polsce prawdopodobnie nie odpowiedziałby za promocję kryptowalut, nasuwa pytanie o ewentualną odpowiedzialność celebrytów za reklamowane produkty i usługi, nieodpowiadające składanym obietnicom.
Słynny dom aukcyjny Sotheby’s został pozwany. Chodzi o sprzedaż tokenów NFT znanych jako Bored Ape Yacht Club, które wylicytowano w 2021 roku, a później wartość mocno spadła. Ich nabywcy uważają, że znany dom aukcyjny nie działał uczciwie.
Państwowy operator pocztowy, który boryka się z topniejącymi przychodami z listów, a także potężną konkurencją w sektorze paczek, zamiast uzdrawiać firmę, poprawiać jej rentowność, czy rozwiązywać niezliczone konflikty ze związkami zawodowymi, stawia na budzące wiele kontrowersji tokeny NFT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas