MOST Wiedzy połączy świat nauki i biznesu

Politechnika Gdańska zwiększy dostępność cyfrową zasobów wiedzy. O projekcie z dr. inż. Pawłem Lubomskim rozmawia Jakub Maksymowicz.

Publikacja: 29.01.2018 21:00

MOST Wiedzy połączy świat nauki i biznesu

Foto: materiały prasowe

Czym dokładnie jest Multidyscyplinarny Otwarty System Transferu Wiedzy – MOST Wiedzy?

Paweł Lubomski: Jest to platforma łącząca świat nauki z szeroko rozumianym społeczeństwem informacyjnym. Chodzi tutaj w szczególności o naukowców i przedstawicieli świata biznesu, ale również innych odbiorców, np. uczestników kursów online czy studentów. System jest publiczny i dostępny nieodpłatnie dla każdej zainteresowanej osoby.

Jakie są główne cele projektu?

Głównym celem projektu jest ułatwienie dostępu do informacji na temat zasobów uczelni i jednostek współpracujących. Chodzi tu głównie o przejrzystą prezentację infrastruktury i zgromadzonego potencjału badawczego. Ten cel realizujemy właśnie poprzez stworzenie inteligentnej platformy, która ułatwi nawiązywanie relacji między jednostkami naukowymi i przedstawicielami biznesu.

Chęć udostępnienia swoich zasobów wyraziły również inne uczelnie i podmioty. Jak wygląda ich zaangażowanie w projekt?

Tak, już nawet na etapie pisania wniosku projektowego kilka uczelni wyraziło zainteresowanie. Później, kiedy udostępnialiśmy pierwszą publiczną wersję platformy, pojawiło się wiele zapytań. Dotyczyły głównie tego, w jaki sposób można się zintegrować z platformą. Obecnie jesteśmy na etapie rozmów dotyczących zasad przekazywania danych.

Jakie są główne grupy docelowe i czy system stworzy pole do współpracy świata nauki i biznesu?

Identyfikujemy dwie główne grupy docelowe. Pierwsza to świat nauki, któremu oferujemy informacje o tym, czym się zajmujemy oraz jaką posiadamy infrastrukturę i kompetencje. Liczymy, że przyczyni się to do wzrostu rozpoznawalności naszych naukowców oraz nawiązywania szerszej współpracy naukowej – krajowej i międzynarodowej. Dużą wartością dla świata nauki jest również udostępnianie pełnych treści artykułów naukowych. Druga grupa to szeroko rozumiany świat biznesu, przemysłu itp. Coraz więcej działań w ramach budowania gospodarki innowacyjnej powinno być realizowanych wspólnie przez przedsiębiorców oraz świat akademicki.

Czy właśnie z tych doświadczeń wziął się pomysł, aby udostępniać i usystematyzować wiedzę zgromadzoną przez uczelnię?

Dokładnie tak! MOST Wiedzy powstał na bazie obserwacji dotychczasowej współpracy Politechniki Gdańskiej z biznesem. Zauważyliśmy, że brakuje rozwiązania, które w przejrzysty i nakierowany na potrzeby użytkownika sposób przedstawi aktualne i rzetelne dane. Do podobnych wniosków doszliśmy również, przyglądając się bliżej współpracy pomiędzy pracownikami naukowymi, którzy czasami nie mają świadomości, czym zajmują się koledzy z innej jednostki. Taka sytuacja nie sprzyja tworzeniu zespołów interdyscyplinarnych i warto ją zmienić.

Czy uważają państwo, że jest to początek tego typu inicjatyw i inni wezmą przykład z Politechniki Gdańskiej?

MOST Wiedzy wpisuje się w inicjatywę Otwartego Dostępu (ang. Open Access). Powstała ona na zachodnich uczelniach i dopiero zaczyna się rozwijać w Polsce. Wymaga promocji wśród pracowników naukowych, pokazywania zalet i korzyści płynących z otwierania danych i wyników badań. Jestem przekonany, że będzie się coraz bardziej rozwijać również na polskich uczelniach, ponieważ stymuluje do nawiązywania nowych relacji i współpracy. A sukcesy odnosi się najczęściej zespołowo.

Co wyróżnia projekt na tle innych podobnych przedsięwzięć?

Jest kilka wyróżników projektu, które sprawiają, iż jest on wyjątkowy. Przede wszystkim są to zgromadzone unikalne dane o multidyscyplinarnym charakterze. Mało jest rozwiązań, które prezentują tak kompleksową informację. Kolejne to otwartość i interoperacyjność. Dostęp do danych jest publiczny, bezpłatny oraz zrozumiały dla ludzi oraz innych systemów. Istotnym aspektem jest wbudowana inteligencja – system prezentuje informacje w sposób kontekstowy, ukierunkowany na konkretnego odbiorcę i dostosowany do tego, czego on szuka.

Jakie, według państwa, będą długofalowe efekty funkcjonowania platformy?

MOST Wiedzy, mając na celu nawiązywanie relacji R2B, przyczyni się do skrócenia dystansu między światem biznesu i nauki oraz promocji tej współpracy. W dalszej perspektywie powinno to wpłynąć na wzrost innowacyjności gospodarki. Dodatkowo pozwoli na większą promocję pojedynczych naukowców, co powinno przełożyć się na propozycje udziałów w innowacyjnych, multidyscyplinarnych projektach.

Jakie są założenia co do etapów realizacji systemu i kiedy będzie on w pełni dostępny?

We wrześniu 2017 r. zakończyliśmy I etap – udostępniliśmy informacje w obszarze dla nauki. Portal jest dostępny pod adresem mostwiedzy.pl. W chwili obecnej pracujemy nad prezentacją oferty dla biznesu oraz otwarciem na inne zainteresowane uczelnie. Cały projekt kończy się w czerwcu 2019 r.

Projekt Multidyscyplinarny Otwarty System Transferu Wiedzy – MOST Wiedzy jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014–2020. 

Więcej informacji www.mostwiedzy.pl

Czym dokładnie jest Multidyscyplinarny Otwarty System Transferu Wiedzy – MOST Wiedzy?

Paweł Lubomski: Jest to platforma łącząca świat nauki z szeroko rozumianym społeczeństwem informacyjnym. Chodzi tutaj w szczególności o naukowców i przedstawicieli świata biznesu, ale również innych odbiorców, np. uczestników kursów online czy studentów. System jest publiczny i dostępny nieodpłatnie dla każdej zainteresowanej osoby.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Cyfryzacja
Klienci wymuszają cyfrową rewolucję w energetyce
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Cyfryzacja
Irytujący internet? Ogromna liczba Polaków chce zniknąć z sieci
Cyfryzacja
Te kraje są najlepsze do zdalnej pracy. Duże zaskoczenie
Cyfryzacja
Litwa kusi Microsoft. Wyrasta Polsce rywal w IT
Cyfryzacja
Polska bezpłatna aplikacja pomoże znaleźć nocleg uchodźcom
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej