Zaskakujące przyspieszenie. Polacy odrabiają cyfrowe zapóźnienie

Poprawiamy swoje umiejętności cyfrowe, coraz częściej kupujemy online i zdalnie załatwiamy sprawy urzędowe czy służbowe. Rośnie też znaczenie kompetencji i specjalistów IT na rynku pracy.

Koniec kolejek w urzędach i nowe możliwości. Polacy mają zyskać totalny dostęp online

Ogromne kwoty popłyną na rozwój internetowych usług publicznych. To ma usprawnić załatwianie spraw urzędowych. W sieci będzie można zawierać umowy kupna-sprzedaży pojazdów, zyskać dostęp do karty pacjenta czy składać pozwy.

Nie zjadajmy oszczędności – AI w biurach rachunkowych

Sztuczna inteligencja to hasło, które dziś odmieniamy przez wszystkie przypadki. Księgowi boją się o pracę, eksperci przekonują, że nie ma się czego obawiać. Bo AI jest z nami od pół wieku, a księgowość korzysta z jej rozwiązań na co dzień już od wielu lat.

Cashback i moneyback – co to za usługi i jak działają?

Cashback i moneyback to dwie usługi, które dostarczają klientom znacznych korzyści. W pierwszym przypadku mogą wypłacać gotówkę w sklepach bez prowizji lub z bardzo niską prowizją, zaś w drugim – liczyć na zwrot części wydatku na zakup kartą.

AI staje się nieodzowna w cyberbezpieczeństwie

Wraz z rozwojem technologii i boomem na sztuczną inteligencję jest ona używana także przy atakach hakerskich. Dobra wiadomość jest taka, że jej możliwości można wykorzystać również w cyberobronie.

Historia zdrowia każdego w jednym pliku. Firma z Warszawy chce zlikwidować kolejki

Ruszyła platforma internetowa, na której pacjenci mogą przechowywać swoje badania i konsultować się z lekarzami. System ma się stopniowo przekształcić w asystenta medycznego wspartego sztuczną inteligencją.

Polska ruszyła w technologiczną pogoń za europejskimi liderami. Wielki potencjał IT

W naszym regionie w sektorze cyfrowym działa więcej firm, a w branży teleinformatycznej pracuje więcej osób niż na rynkach Europy Zachodniej. Jak przekonują eksperci, nad Wisłą zapanował świetny klimat do rozwoju IT.

Jak wdrażać AI w sektorze ubezpieczeniowym

W celu identyfikacji obszarów do zastosowania generatywnej AI, szacowania ryzyka projektów i zapewnienia bezpieczeństwa tego rodzaju rozwiązaniom PZU powołało specjalny zespół GPT Lab. Firma testuje również na potrzeby wewnętrzne Asystenta AI, który zwiększy efektywność i jakość pracy.

Polskie firmy IT mają kwitnąć. Kulą u nogi rotacja pracowników

Rynek IT w Polsce mocno rośnie, a perspektywy jego rozwoju są bardzo obiecujące. Pojawia się jednak sporo wyzwań związanych np. z dostępem do specjalistów czy z systemami AI. Te nie pozostaną bez wpływu na branżę.

Polskie firmy rzuciły się na sztuczną inteligencję. To ma być ratunek

Co piąta spółka wprowadziła już AI, a 42 proc. jest w trakcie – wynika z badania EY, które „Rzeczpospolita” poznała pierwsza. 63 proc. firm planuje dalsze projekty. Ma to być m.in. remedium na kosztowne urzędowe podwyżki płacy minimalnej.

Boty już wypierają ludzi. Są coraz lepsze i bardzo tanie

Voiceboty stały się już codziennością – aż 88 proc. ankietowanych Polaków tylko w minionym roku odbyło z botem co najmniej jedną rozmowę. I co istotne, siedem na dziesięć osób było zadowolonych z jej przebiegu.

Koniec z „tradycyjnym” Windowsem? Microsoft szykuje wielkie zmiany

Kończy się pewna era najpopularniejszego systemu operacyjnego dla komputerów. Microsoft planuje bowiem przenieść Windowsa całkowicie do chmury. A przynajmniej wskazują na to wewnętrzne prezentacje firmy z Redmond, które wyciekły do sieci.

Nie obsługujesz ChatGPT, nie dostaniesz posady. Zaskakujące wyniki badania

Ponad 90 proc. potencjalnych pracodawców poszukuje pracowników korzystających z chatbota. Jak wynika z badania firmy ResumeBuilder, taki punkt w opisie doświadczenia i umiejętności w CV staje się niezbędny.

To nieuchronne. ChatGPT przyniesie czterodniowy tydzień pracy

Rewolucja związana z pojawieniem się konwersacyjnej sztucznej inteligencji otwiera drzwi do czterodniowego tygodnia pracy, podnosząc wydajność pracowników – uważają ekonomiści. Ale czy nie spadnie liczba etatów?

„Wykrywacz” ChatGPT dla nauczycieli szwankuje. Uczniowie byli niewinni

Naukowcy opracowali system dla szkół, który ma rozpoznawać prace pisane przez algorytmy. Taki antyChatGPT od firmy Turnitin, w który wyposażono 2,1 mln nauczycieli w USA, zawiódł. To problem, bo karani mogą być niewinni uczniowie.

Jak przejść kryzys - radzą eksperci IT

Zarówno obecne spowolnienie gospodarcze, jak i trendy związane z rozwojem technologii wymagają nowych strategii i dostosowania firm do zmian.

Tylko co drugi Polak korzysta z urzędów online. Ale Niemcy niewiele lepsi

Jedynie 55 proc. Polaków ma dostęp do urzędów online. Gorzej w UE wypadają Cypr, Grecja i Rumunia. Zgodnie z planem UE do 2030 r. wszyscy obywatele i firmy mają mieć możliwość załatwienia formalności w sieci.

Firmy coraz bardziej wrogie pracy zdalnej. Spada wydajność?

Szefowie uważają, że w domu pracuje się mniej wydajnie – twierdzi Microsoft. Zatrudnieni są jednak innego zdania.