Polska ruszyła w technologiczną pogoń za europejskimi liderami. Wielki potencjał IT

W naszym regionie w sektorze cyfrowym działa więcej firm, a w branży teleinformatycznej pracuje więcej osób niż na rynkach Europy Zachodniej. Jak przekonują eksperci, nad Wisłą zapanował świetny klimat do rozwoju IT.

Jak wdrażać AI w sektorze ubezpieczeniowym

W celu identyfikacji obszarów do zastosowania generatywnej AI, szacowania ryzyka projektów i zapewnienia bezpieczeństwa tego rodzaju rozwiązaniom PZU powołało specjalny zespół GPT Lab. Firma testuje również na potrzeby wewnętrzne Asystenta AI, który zwiększy efektywność i jakość pracy.

Polskie firmy IT mają kwitnąć. Kulą u nogi rotacja pracowników

Rynek IT w Polsce mocno rośnie, a perspektywy jego rozwoju są bardzo obiecujące. Pojawia się jednak sporo wyzwań związanych np. z dostępem do specjalistów czy z systemami AI. Te nie pozostaną bez wpływu na branżę.

Polskie firmy rzuciły się na sztuczną inteligencję. To ma być ratunek

Co piąta spółka wprowadziła już AI, a 42 proc. jest w trakcie – wynika z badania EY, które „Rzeczpospolita” poznała pierwsza. 63 proc. firm planuje dalsze projekty. Ma to być m.in. remedium na kosztowne urzędowe podwyżki płacy minimalnej.

Boty już wypierają ludzi. Są coraz lepsze i bardzo tanie

Voiceboty stały się już codziennością – aż 88 proc. ankietowanych Polaków tylko w minionym roku odbyło z botem co najmniej jedną rozmowę. I co istotne, siedem na dziesięć osób było zadowolonych z jej przebiegu.

Koniec z „tradycyjnym” Windowsem? Microsoft szykuje wielkie zmiany

Kończy się pewna era najpopularniejszego systemu operacyjnego dla komputerów. Microsoft planuje bowiem przenieść Windowsa całkowicie do chmury. A przynajmniej wskazują na to wewnętrzne prezentacje firmy z Redmond, które wyciekły do sieci.

Nie obsługujesz ChatGPT, nie dostaniesz posady. Zaskakujące wyniki badania

Ponad 90 proc. potencjalnych pracodawców poszukuje pracowników korzystających z chatbota. Jak wynika z badania firmy ResumeBuilder, taki punkt w opisie doświadczenia i umiejętności w CV staje się niezbędny.

To nieuchronne. ChatGPT przyniesie czterodniowy tydzień pracy

Rewolucja związana z pojawieniem się konwersacyjnej sztucznej inteligencji otwiera drzwi do czterodniowego tygodnia pracy, podnosząc wydajność pracowników – uważają ekonomiści. Ale czy nie spadnie liczba etatów?

„Wykrywacz” ChatGPT dla nauczycieli szwankuje. Uczniowie byli niewinni

Naukowcy opracowali system dla szkół, który ma rozpoznawać prace pisane przez algorytmy. Taki antyChatGPT od firmy Turnitin, w który wyposażono 2,1 mln nauczycieli w USA, zawiódł. To problem, bo karani mogą być niewinni uczniowie.

Jak przejść kryzys - radzą eksperci IT

Zarówno obecne spowolnienie gospodarcze, jak i trendy związane z rozwojem technologii wymagają nowych strategii i dostosowania firm do zmian.

Tylko co drugi Polak korzysta z urzędów online. Ale Niemcy niewiele lepsi

Jedynie 55 proc. Polaków ma dostęp do urzędów online. Gorzej w UE wypadają Cypr, Grecja i Rumunia. Zgodnie z planem UE do 2030 r. wszyscy obywatele i firmy mają mieć możliwość załatwienia formalności w sieci.

Firmy coraz bardziej wrogie pracy zdalnej. Spada wydajność?

Szefowie uważają, że w domu pracuje się mniej wydajnie – twierdzi Microsoft. Zatrudnieni są jednak innego zdania.

Stolik w restauracji zarezerwujesz online. Oni cyfyzują gastronomię

Czesko-polsko-ukraiński start-up stworzył platformę dla placówek gastronomicznych. Digitalizuje obsługę gości: od wyświetlania menu, przez zamówienia, po płatności. Teraz firma planuje międzynarodową ekspansję.

Koniec radia, jakie znamy. Wyłączą sygnał analogowy w Polsce

Branża cyfrowa nad Wisłą poparła stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie wyłączenia analogowego sygnału radiowego. To oznacza, że rodzimi słuchacze będą mogli korzystać jedynie z odbiorników wykorzystujących cyfrowy sygnał DAB+.

Klienci wymuszają cyfrową rewolucję w energetyce

Sprzedawcy prądu w świecie online chcą być jak bankowość elektroniczna. Nie mają wyjścia, bo dostarczają usługi klientom przyzwyczajonym do wygody i szybkości w załatwianiu formalności.

Mobilne portfele tożsamości odeślą papier na emeryturę

Authologic, rodzima platforma koordynująca i agregująca metody weryfikacji tożsamości, chce płynąć na fali boomu na cyfrowe dokumenty.

Irytujący internet? Ogromna liczba Polaków chce zniknąć z sieci

Około 85 proc. Polaków korzysta z internetu, ale bycie online dla wielu stało się męczące. Z badań firmy NordVPN wynika, iż 30 proc. internautów z chęcią zdecydowałaby się na usunięcie swoich danych z sieci, gdyby miało taką możliwość.

Te kraje są najlepsze do zdalnej pracy. Duże zaskoczenie

NordLayer, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, opracowała ranking miejsc, które najbardziej sprzyjają pracy z domu, czy też w trakcie tzw. workation (łączenie wakacji z pracą).