Reklama

W 2018 roku wygrał Samsung. Huawei jednak nie pokonało Apple

Rynek smartfonów słabnie. W 2018 roku na świecie sprzedało się ich 1,388 mld, o 4,6 proc. mniej niż w 2017 roku – szacuje firma Canalys.

Publikacja: 31.01.2019 11:47

W 2018 roku wygrał Samsung. Huawei jednak nie pokonało Apple

Foto: Flickr

To, że sprzedaż inteligentnych telefonów w ubiegłym roku spadła, wiadomo było po trzech kwartałach. Do pełnego rachunku brakowało jeszcze danych za ostatnie trzy miesiące minionego roku. Canalys ocenia, że w tym okresie producenci sprzedali 362,5 mln smartfonów, o 6,3 proc. mniej niż rok wcześniej.

w ostatnim kwartale ub.r. na świecie sprzedało się najwięcej telefonów Apple: 71,7 mln

Autorzy raportu podają, że w ostatnim kwartale ub.r. na świecie sprzedało się najwięcej telefonów Apple: 71,7 mln (spadek o 7,3 proc. rok do roku). O włos Amerykanie wyprzedzili Samsunga, który znalazł nabywców na 70,3 mln urządzeń (mniej o 5,3 proc. niż w IV kwartale 2017 r.).

Rosła natomiast sprzedaż urządzeń chińskich producentów. Mimo tego na trzecie miejsce spadł znowu chiński producent Huawei z 60,5 mln sprzedanych smartfonów (skok o 47,3 proc. rok do roku).

Siła tej marki zmalała w porównaniu z II i III kwartałem ub.r., gdy udało jej się wyprzedzić Apple i wspiąć się na drugie miejsce. Czy jest to efekt globalnej batalii, którą Chińczykom wytoczyły USA – trudno na razie jednoznacznie stwierdzić.

Reklama
Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Zyski Samsunga topnieją przez smartfony i karty pamięci

Oppo, które dziś debiutuje w Polsce, sprzedało w tym czasie 31,8 mln telefonów, o 20,6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wyjątkiem wśród chińskich marek było w ostatnim kwartale ub.r. Xiaomi, które zanotowało lekki spadek sprzedaży: o 3 proc. do 26,4 mln sztuk.

CZYTAJ TAKŻE: Smartfony OPPO, firmy numer 5. na świecie, w Polsce od 31 stycznia

W całym 2018 roku prymat na rynku smartfonów należał nadal do Samsunga (blisko 294 mln smartfonów w rok, spadek o 7,2 proc.), a miejsce drugie do Apple (212 mln sztuk, mniej o 1,7 proc.). Obie firmy traciły udział w rynku na rzecz chińskich producentów. Huawei – numer trzy – deptał Apple po piętach ze sprzedażą 206 mln komórek (wzrost o około 35 proc. rok do roku).

Mimo ofensywy Oppo miejsce numer cztery należało do Xiaomi (120,3 mln smartfonów). Dzisiejszy debiutant był o włos niżej (119,6 mln sztuk sprzedanych telefonów w rok).

Gadżety
Apple ogłasza koniec barier językowych. Ale to Polacy byli pierwsi
Gadżety
Polacy kupią iPhone'a 17? Na razie na potęgę szukają „starego” modelu
Gadżety
Polacy zaskoczyli. Choć nowy iPhone nadchodzi, wolą starszy model
Gadżety
Google z nowymi smartfonami AI. Koncern zaskoczył składanym urządzeniem
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Gadżety
Apple szykuje szklaną rewolucję. Wyciekł niezwykły projekt iPhone'a
Materiał Promocyjny
Jak rozwiązać problem rosnącej góry ubrań
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama