Smartfon poprowadzi pielgrzyma. Najnowsza aplikacja

Pielgrzymi fotografują smartfonami papieża Franciszka na placu św Piotra. Teraz będą mogli również korzystać z pomocnej aplikacji
shutterstock

W sierpniu rusza sezon pielgrzymkowy. W czwartek w Episkopacie Polski zaprezentowane zostanie rozwiązanie dla pątników. Stoją za nim m.in. Samsung, Google czy LG – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Technologiczni giganci, zrzeszeni w Związku Cyfrowa Polska, opracowali specjalną aplikację Bonafide dla wędrujących do miejsc świętych. Pierwsze testy na pięciu pielgrzymkach przeszła w ub.r. oraz podczas tegorocznego Spotkania Młodych Lednica 2000, które odbywały się na początku czerwca.

CZYTAJ TAKŻE: W japońskim stylu o papieżu Polaku

– Mamy ponad 3,5 tys. pobrań. Uważam, że jest to dobry wynik, zwłaszcza że nasza aplikacja była w fazie testowania. Szczytu pobrań spodziewamy się jednak dopiero przed samymi pielgrzymkami na Jasną Górę – mówi nam Michał Kanownik, prezes ZCP.

Zrzeszone w ZCP firmy, takie jak Sony, Samsung, Canon, Google, LG czy Komputronik i ABC Data, opracowały apkę jako projekt niekomercyjny (Bonafide można pobrać bezpłatnie). To pierwsza taka inicjatywa ZCP. – Poprzez Bonafide chcemy pokazać, że dziś nowoczesne technologie mogą służyć nie tylko celom rozrywkowym czy biznesowym, ale także innym, wyższym celom, także duchowym. A z rozmów, które odbyliśmy, wynikało, że taka aplikacja Kościołowi Katolickiemu jest potrzebna i przez niego oczekiwana – tłumaczy Kanownik.

CZYTAJ TAKŻE: Konserwatyści ostro atakują: Apple uderza w religię

Aplikacja umożliwia śledzenie trasy wędrówki, dostęp do cyfrowego modlitewnika, wirtualny różaniec, daje dostęp do bieżących informacji pielgrzymkowych (umożliwi np. Episkopatowi i Jasnej Górze dotarcie do pielgrzymów z komunikatami wysyłanymi za pomocą tzw. push-upów, czyli komunikatów na telefon). Na zalety tego rozwiązania wskazuje biskup Krzysztofa Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek w polskim Episkopacie.

– Do tej pory informacje dla pielgrzymujących były rozproszone na stronach internetowych pielgrzymek, Facebooka, Twittera – podkreśla.

Usługa jest wciąż rozbudowywana – będzie wzbogacona o mapę miejsc świętych czy funkcję „znajdź najbliższą mszę świętą”. Twórcy tego cyfrowego rozwiązania w trakcie prac nad projektem spotykali się z kierownikami pieszych pielgrzymek na Jasną Górę i szkolili ich z wykorzystywania aplikacji. Chodziło o to, aby trasy pielgrzymek, materiały potrzebne podczas wyprawy dla pielgrzymów tworzyli sami duchowni. – Chcielibyśmy, aby aplikacja przyjęła się w każdej parafii. Będziemy prowadzili szkolenia z jej funkcjonalności, aby w przyszłości służyła również każdej najmniejszej parafialnej pielgrzymce oraz innym wydarzeniom związanym z życiem danej parafii – wyjaśnia szef ZCP. – Będziemy rozwijać nowe funkcjonalności, by aplikacja mogła służyć przez cały rok, a nie tylko podczas pielgrzymek – podkreśla nasz rozmówca.

Twórcy Bonafide mają w planach wspieranie poprzez aplikację międzynarodowych wydarzeń religijnych w Polsce i na świecie

W Bonafide pojawią się np. czytania z Pisma Świętego na każdy dzień, mapa polskich sanktuariów, a przed 1 listopada specjalna mapa cmentarzy, która pomoże odnajdować groby bliskich. – Rozpoczynamy również współpracę z Jasną Górą. Poprzez aplikację chcemy przekazywać użytkownikom najważniejsze informacje z życia Kościoła Katolickiego – tłumaczy Michał Kanownik.

Co ważne, aplikacja jest gotowa, aby być wykorzystywana na całym świecie. Jak ustaliliśmy, twórcy Bonafide mają w planach wspieranie poprzez aplikację międzynarodowych wydarzeń religijnych w Polsce i na świecie. – Prowadzimy już rozmowy na ten temat z ich organizatorami – przyznaje Kanownik.

CZYTAJ TAKŻE: Tysiące aplikacji na Androida kradnie dane użytkowników

W czwartek apka oficjalnie zostanie zaprezentowana w Episkopacie przy okazji konferencji dotyczącej tegorocznych pielgrzymek. Już wiadomo, że nazwa apki Bonafide będzie poszerzona o tytuł „Polska pielgrzymuje”, by lepiej identyfikować ją z Kościołem. W ZPC informują, że w br. potwierdzono już udział w projekcie co najmniej 25 diecezjalnych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, w tym tych najdłuższych – kaszubskiej i szczecińskiej, a także tak dużych, jak krakowska i warszawsko-praska. Bonafide ma obsługiwać też pielgrzymki młodzieżowe oraz dla osób niepełnosprawnych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja planuje podatek od smartfonów

Kreml ma kolejny pomysł na zwiększenie wpływów do kasy państwa. Rosji. Po podatku od ...

Samsung pokazał prototyp smartfona z rozkładanym ekranem

Urządzenie ma dwa wyświetlacze, w tym wewnętrzny Infinity Flex o przekątnej 7,3 cala, który ...

Pierwszy polski satelita komercyjny poleciał w kosmos

Pierwszy polski satelita komercyjny poleciał w kosmos z kosmodromu w Wirginii. Światowida stworzyła wrocławska ...

Miało być ograniczanie możliwości działania Ubera w Polsce, zamiast tego Jamie Heywood, szef tej ...

Apple rzuca wyzwanie Netflixowi i HBO

Producent iPhone’ów ma w poniedziałek ogłosić start nowego serwisu wideo na życzenie. Dołączy tym ...

Polskie projekty kosmiczne dostaną zastrzyk pieniędzy

NCBiR ogłosił start programu sektorowego pod nazwą „Szybka Ścieżka Kosmiczna”. Szybka Ścieżka dedykowana będzie ...