Smartfon poprowadzi pielgrzyma. Najnowsza aplikacja

Pielgrzymi fotografują smartfonami papieża Franciszka na placu św Piotra. Teraz będą mogli również korzystać z pomocnej aplikacji
shutterstock

W sierpniu rusza sezon pielgrzymkowy. W czwartek w Episkopacie Polski zaprezentowane zostanie rozwiązanie dla pątników. Stoją za nim m.in. Samsung, Google czy LG – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Technologiczni giganci, zrzeszeni w Związku Cyfrowa Polska, opracowali specjalną aplikację Bonafide dla wędrujących do miejsc świętych. Pierwsze testy na pięciu pielgrzymkach przeszła w ub.r. oraz podczas tegorocznego Spotkania Młodych Lednica 2000, które odbywały się na początku czerwca.

CZYTAJ TAKŻE: W japońskim stylu o papieżu Polaku

– Mamy ponad 3,5 tys. pobrań. Uważam, że jest to dobry wynik, zwłaszcza że nasza aplikacja była w fazie testowania. Szczytu pobrań spodziewamy się jednak dopiero przed samymi pielgrzymkami na Jasną Górę – mówi nam Michał Kanownik, prezes ZCP.

Zrzeszone w ZCP firmy, takie jak Sony, Samsung, Canon, Google, LG czy Komputronik i ABC Data, opracowały apkę jako projekt niekomercyjny (Bonafide można pobrać bezpłatnie). To pierwsza taka inicjatywa ZCP. – Poprzez Bonafide chcemy pokazać, że dziś nowoczesne technologie mogą służyć nie tylko celom rozrywkowym czy biznesowym, ale także innym, wyższym celom, także duchowym. A z rozmów, które odbyliśmy, wynikało, że taka aplikacja Kościołowi Katolickiemu jest potrzebna i przez niego oczekiwana – tłumaczy Kanownik.

CZYTAJ TAKŻE: Konserwatyści ostro atakują: Apple uderza w religię

Aplikacja umożliwia śledzenie trasy wędrówki, dostęp do cyfrowego modlitewnika, wirtualny różaniec, daje dostęp do bieżących informacji pielgrzymkowych (umożliwi np. Episkopatowi i Jasnej Górze dotarcie do pielgrzymów z komunikatami wysyłanymi za pomocą tzw. push-upów, czyli komunikatów na telefon). Na zalety tego rozwiązania wskazuje biskup Krzysztofa Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek w polskim Episkopacie.

– Do tej pory informacje dla pielgrzymujących były rozproszone na stronach internetowych pielgrzymek, Facebooka, Twittera – podkreśla.

Usługa jest wciąż rozbudowywana – będzie wzbogacona o mapę miejsc świętych czy funkcję „znajdź najbliższą mszę świętą”. Twórcy tego cyfrowego rozwiązania w trakcie prac nad projektem spotykali się z kierownikami pieszych pielgrzymek na Jasną Górę i szkolili ich z wykorzystywania aplikacji. Chodziło o to, aby trasy pielgrzymek, materiały potrzebne podczas wyprawy dla pielgrzymów tworzyli sami duchowni. – Chcielibyśmy, aby aplikacja przyjęła się w każdej parafii. Będziemy prowadzili szkolenia z jej funkcjonalności, aby w przyszłości służyła również każdej najmniejszej parafialnej pielgrzymce oraz innym wydarzeniom związanym z życiem danej parafii – wyjaśnia szef ZCP. – Będziemy rozwijać nowe funkcjonalności, by aplikacja mogła służyć przez cały rok, a nie tylko podczas pielgrzymek – podkreśla nasz rozmówca.

Twórcy Bonafide mają w planach wspieranie poprzez aplikację międzynarodowych wydarzeń religijnych w Polsce i na świecie

W Bonafide pojawią się np. czytania z Pisma Świętego na każdy dzień, mapa polskich sanktuariów, a przed 1 listopada specjalna mapa cmentarzy, która pomoże odnajdować groby bliskich. – Rozpoczynamy również współpracę z Jasną Górą. Poprzez aplikację chcemy przekazywać użytkownikom najważniejsze informacje z życia Kościoła Katolickiego – tłumaczy Michał Kanownik.

Co ważne, aplikacja jest gotowa, aby być wykorzystywana na całym świecie. Jak ustaliliśmy, twórcy Bonafide mają w planach wspieranie poprzez aplikację międzynarodowych wydarzeń religijnych w Polsce i na świecie. – Prowadzimy już rozmowy na ten temat z ich organizatorami – przyznaje Kanownik.

CZYTAJ TAKŻE: Tysiące aplikacji na Androida kradnie dane użytkowników

W czwartek apka oficjalnie zostanie zaprezentowana w Episkopacie przy okazji konferencji dotyczącej tegorocznych pielgrzymek. Już wiadomo, że nazwa apki Bonafide będzie poszerzona o tytuł „Polska pielgrzymuje”, by lepiej identyfikować ją z Kościołem. W ZPC informują, że w br. potwierdzono już udział w projekcie co najmniej 25 diecezjalnych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, w tym tych najdłuższych – kaszubskiej i szczecińskiej, a także tak dużych, jak krakowska i warszawsko-praska. Bonafide ma obsługiwać też pielgrzymki młodzieżowe oraz dla osób niepełnosprawnych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polacy zbyt chętnie odkrywają się w sieci

Choć tyle się mówi o prywatności w sieci, to połowa badanych może zdradzić datę ...

Pracownicy polskiego Amazona żądają podwojenia płac. Grożą strajkiem

Związku zawodowe działające w centrach logistycznych giganta wchodzą z firmą w spór zbiorowy. W ...

Powstaje gra o Powstaniu Warszawskim. Będą kontrowersje?

Studio Pixelated Milk przygotowuje grę „Warsaw” podejmującą temat Powstania Warszawskiego. Ma ukazać się na ...

Carrefour mocniej wchodzi w internet, teraz przez Szopi

Francuski gigant poza własnym e-sklepem dociera już do klientów także dzięki platformie Szopi.pl. Współpraca ...

Internetowe zrzutki kwitną. To domena kobiet

Internetowe zrzutki przeżywają w Polsce boom. W ciągu dwóch lat liczba osób wspierających społeczne ...

Polacy chcą być niczym Ikea. Francuzi mówią o rewolucji

Jeden z bardziej obiecujących startupów ma wynieść rynek mebli na nowy, innowacyjny poziom. Mała ...