Najlepszy rok smartfonów od 6 lat. Problem z komputerami

Bloomberg

Wygląda na to, że ten rok będzie najlepszym dla producentów nowoczesnych telefonów komórkowych od wielu lat.

Analitycy IDC prognozują, że 2021 r. przyniesie boom w sprzedaży takich urządzeń, prowadząc do wzrostów popytu do poziomów nie widzianych od sześciu lat. Eksperci twierdzą, że w br. dostawy skoczą o niemal 8 proc., do prawie 1,4 mld szt. A tak dobre rezultaty branża ostatni raz osiągała w 2015 r.

CZYTAJ TAKŻE: Smartfony wstały z kolan. Apple nie jest już liderem

Wbrew pozorom prognozy dla rynku smartfonów nie są jednak aż tak pozytywne. Świetny klimat dla popytu nie będzie bowiem trwały. IDC spodziewa się, iż mocny trend wzrostowy zniknie już w 2022 r., gdy sprzedaż rok do roku wzrośnie o niecałe 4 proc. Dynamika w kolejnych latach wciąż będzie dodatnia, choć do 2025 r. ma utrzymywać się na dość stabilnym poziomie około 2 proc.

Według IDC za boomem w br. kryje się przede wszystkim trend związany z migracją użytkowników do aparatów wyposażonych w technologię 5G. To będzie jeszcze przez pewien czas motor wzrostów, tym bardziej, że ceny takich sprzętów mają spadać. Szacuje się, że w 2021 r. smartfony 5G potanieją średnio o 12 proc., do poziomu niecałych 460 dol., a w kolejnym roku – nawet do pułapu poniżej 400 dol.

Ale napędem dla obecnej dynamiki jest również popandemiczne odbicie i wzrost zainteresowania – zwłaszcza na rynkach wschodzących – urządzeniami z niskiej i średniej półki. Sprzyja także wyjście branży z kłopotów z podzespołami. Od ponad pół roku u wiodących producentów smartfonów widać bowiem wzrosty produkcji. A tego samego nie mogą powiedzieć dostawcy komputerów. Problemy z podzespołami mocno biją w producentów PC, czego dobitnie doświadczył choćby Acer. Jak pisze „The Guardian”, koncern z Tajwanu – z uwagi na braki chipów – zdecydował się wyhamować nieco swoje linie produkcyjne.

CZYTAJ TAKŻE: Smartfony 5G coraz tańsze. „Chińczyk” za mniej niż 1 tys. zł

Eksperci Gartnera szacują, że niedobory będą doskwierać branży co najmniej do połowy przyszłego roku. Dyrektor operacyjna Acera Tiffany Huang przyznała, że produkcja na „zwolnionych obrotach” będzie odbywać się do I lub II kwartału 2022 r. Z kolei analitycy wskazują, że taki stan rzeczy doprowadzi do rychłego wzrostu cen urządzeń.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Izraelczycy wynaleźli podsłuch idealny? Tani i trudny do wykrycia

Izraelscy naukowcy opracowali nowatorskie rozwiązanie, które pozwala podsłuchiwać rozmowy za pomocą odczytu wibracji żarówek ...

Odrzucili zaloty Zuckerberga. Ich Snapchat zachwyca wynikami

Mogli zostać częścią Facebooka lub Google’a, ale postanowili rozwijać się na własną rękę, bo ...

Koronawirus miesza na giełdzie. CD Projekt więcej wart niż PZU

Po piątkowym odbiciu nie ma już śladu: kurs producenta gier zaczął tydzień od mocnych ...

Liczba startupów w Polsce podwoiła się w 5 lat. Najnowsze dane

Szybko przybywa nad Wisłą młodych, innowacyjnych spółek – wynika z najnowszych danych Google for ...

ATM, polski potentat centrów przetwarzania danych, sprzedany

Największy w Polsce niezależny operatorów centrów przetwarzania danych zmieni właściciela. Fundusze, które odkupiły spółkę ...

Sylwestrowy wyścig stacji TV. Zenek Martyniuk rozbił bank

TVP 2, Polsat, TVN – tak wygląda kolejność telewizyjnych stacji pod względem widowni w ...