Prestiżowe magazyny wybrały najlepsze gadżety 2020 roku

Zdalna praca, edukacja online i e-rozrywka królują dziś w naszych domach. Sprzęt ułatwiający funkcjonowanie podczas lockdownu okazał się największym hitem.

Publikacja: 29.12.2020 08:41

MaskFone
to gadżet niezwykle praktyczny – chroni przed wirusem,
a do tego umożliwia komfortowe słuch

MaskFone to gadżet niezwykle praktyczny – chroni przed wirusem, a do tego umożliwia komfortowe słuchanie muzyki i prowadzenie rozmów telefonicznych

Foto: mat. pras.

Autorzy takich prestiżowych magazynów i branżowych serwisów, jak „The Wall Street Journal”, „Esquire”, CNN oraz The Verge, wybrali zestaw najlepszych gadżetów mijającego roku. Prezentujemy najciekawsze – naszym zdaniem – technologie uwzględnione w tych rankingach.

Fatalny rok, ale… świetne gadżety

W roku, w którym wielu z nas było bardziej niż kiedykolwiek zależnych od ekranów, aby utrzymać kontakt z bliskimi, wykonywać swoją pracę i po prostu pozostać przy zdrowych zmysłach. A technologia, która za nimi stoi, była lepsza niż kiedykolwiek – pisze serwis The Verge. I wskazuje na takie gadżety, jak najnowszy laptop Apple, konsolę piątej generacji od Sony oraz serię smartfonów Samsung Galaxy S20.

CZYTAJ TAKŻE: Wielkie powroty gadżetów. Jak zarabia się na nostalgii

Ta ostatnia zadebiutowała w marcu. Były to pierwsze flagowce z technologią 5G, a dziś właśnie ten nowy standard sieci komórkowych oraz technologie „smart” wyznaczają trendy. Modele S20 i S20 Plus eksperci uznali najlepszymi telefonami z Androidem. Choć podkreślają, że konkurencja ze strony samego Samsunga (składany smartfon Galaxy Z Fold 2) i Apple (iPhone 12) była ogromna. I właśnie na Apple’a wskazują jako zwycięzcę 2020 r. na rynku komputerów przenośnych. Wyróżnili Mac Book Air, a jego układ M1 określili największą gwiazdą roku. „Zwykle zmiana procesora oznacza problemy z kompatybilnością aplikacji. Te kłopoty zwykle trwają latami. Zwykle aplikacje zaprojektowane dla starych chipów działają wolno na nowych, a na pewno nie szybciej. Zwykle poprawę szybkości i poprawę baterii mierzy się w pojedynczych punktach procentowych. M1 zaprzeczył dotychczasowym doświadczeniom” – argumentuje The Verge.

""

Konsola PlayStation 5 Sony

cyfrowa.rp.pl

Na podium znalazła się także najnowsza konsola Sony, choć akurat w tym wypadku można mieć obiekcje. I nie chodzi wcale o jakość podzespołów tego sprzętu, ale fakt, że japoński koncern całkowicie zawalił proces produkcji i dystrybucji swoich urządzeń. Nie doszacowano podaży do gigantycznego popytu na PlayStation 5, w efekcie fani, którzy liczyli, że pod choinką znajdą ukochaną konsolę, mocno się rozczarowali. Lukę skutecznie wypełnić postanowiła konkurencja z konsolą Xbox od Microsoftu i Stadią, chmurową platformą gamingową od Google’a.

CZYTAJ TAKŻE: Sony zawaliło z konsolą. Polscy fani i sprzedawcy wściekli

Zresztą na PS5 i Xbox Series X jako najlepsze gadżety 2020 r. wskazuje również „WSJ”. W uzasadnieniu pisze, że trudno, by było inaczej, skoro premiery tych urządzeń, których nowe generacje pojawiają się z reguły raz na siedem lat, przypadł na pandemiczny rok 2020. „Obie konsole przekraczają wszystkie poprzednie specyfikacje, z mocniejszymi kontrolerami, imponującymi podzespołami i prawie zerowym czasem ładowania gier – pozostając jednocześnie kompatybilnymi z wieloma starszymi tytułami. Dodatkowo, zarówno sprzęty od Sony, jak i Microsoftu, mają nieco tańsze rodzeństwo, czyli konsole w wersji light, dzięki czemu to rozwiązanie prawie na każdą kieszeń”.

Wazon UV i „maskofon”

Autorzy rankingów wskazują również na masę gadżetów, które idealnie sprawdziły się w trakcie lockdownu i podwyższonego zagrożenia epidemiologicznego. To dlatego wyróżnili np. niezwykle pożyteczny gadżet firmy Lexon – ładowarkę i odkażacz do telefonu w jednym. Urządzenie o nazwie Oblio, które można kupić za około 350 zł, ma wygląd stylowego wazonika. Wystarczy do niego włożyć smartfony, by ten zaczął się bezprzewodowo ładować. Jednocześnie poddawany jest on „kąpieli” w świetle ultrafioletowym (UV ogranicza rozprzestrzenianie się szkodliwych bakterii i może dezaktywować koronawirusa).

CZYTAJ TAKŻE: Apple i Google wskazały najlepsze aplikacje i gry 2020 roku

Inny „pandemiczny” gadżet, który można kupić za 50 dol., to tzw. maskofon od Motoroli. W praktyce chodzi o maskę ochraniającą twarz, będącą jednocześnie swoistym etui na parę bezprzewodowych słuchawek. Elementy douszne są przymocowane do pasków, dzięki czemu, podczas chodzenia lub biegania, pozostają stabilnie w uchu. Do tego MaskFone posiada zainstalowany wewnątrz mikrofon. Innowacyjny gadżet ze smartfonem łączy się bezprzewodowo.

Ciekawą innowacją są również „inteligentne” świece, sterowane pilotem. Gadżet od firmy LuDela nie jest tani (kosztuje 99 dol.), ale wyjątkowo praktyczny. Zdalnie sterowana, samozapalająca się świeca, bez wosku, ale z prawdziwym płomieniem, zasilanym znajdującym się w wewnętrznym zbiorniku paliwem (wystarcza na 100 godzin), gaśnie, gdy o niej zapomnimy (po określonym czasie) lub, gdy ją niechcący przewrócimy. Specjalne czujniki wykryją zbliżającą się do płomieni dłoń dziecka i zgaszą knot.

Eksperci CNN i magazynu „Esquire”, typując gadżety TOP 2020 r., wskazali natomiast na rozwiązania pozwalające zachować kondycję podczas lockdownu. I tak np. wyróżnili rower stacjonarny Peleton z wyświetlaczem prezentującym trasy i „zabawne” wyzwania (przesyłane online), który dba nie tylko o nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne (bynajmniej nie dba jednak o protfel – sprzęt kosztuje ok. 1,9 tys. dol.), czy bokserski trenażer. Ten drugi (Liteboxer Fitness Bundle za 1,5 tys. dol.), który może być wykorzystany do zabaw ruchowych nawet dla najmłodszych, umożliwia ćwiczenie celności, szybkości i siły uderzeń.

Ciekawe, jakie technologiczne nowinki będą „królować” w nowym roku?

Autorzy takich prestiżowych magazynów i branżowych serwisów, jak „The Wall Street Journal”, „Esquire”, CNN oraz The Verge, wybrali zestaw najlepszych gadżetów mijającego roku. Prezentujemy najciekawsze – naszym zdaniem – technologie uwzględnione w tych rankingach.

Fatalny rok, ale… świetne gadżety

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gadżety
Najdziwniejszy pojazd świata jest sterowany myślami. Sposób na zatłoczone miasta?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Gadżety
Apple szykuje rewolucyjną zmianę. Nadciąga składany iPhone
Gadżety
Sprzedaż pecetów wystrzeli. A ceny? Pojawił się potężny bodziec
Gadżety
Oto nowinki technologiczne, które mają podbić świat. Rusza CES 2024
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Gadżety
Zmieniają się przyciski w klawiaturach. „Przełomowy moment w historii Windows"