Sposób działania okularów polega na interpretowaniu obrazu rejestrowanego przez umieszczone w okularach kamery. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji. Envision Glasses będą m.in. czytać na głos teksty zarejestrowanych przez kamery, opisywać użytkownikowi otoczenie, czy nawet ostrzegać o potencjalnych zagrożeniach.

CZYTAJ TAKŻE: Facebook tworzy inteligentne okulary. Z Ray-Banem uderzy w smartfony

Okulary zostały opracowane przez holenderską firmę Envision, która deklaruje, że oprogramowanie OCR (optyczne rozpoznawanie znaków) wykorzystane w tym urządzeniu jest najszybszym i najdokładniejszym dostępnym obecnie na rynku. Jest bowiem w stanie odczytać dowolny tekst w ponad sześćdziesięciu językach. Okulary potrafią odczytać tekst umieszony na dowolnym rodzaju powierzchni, od etykiet na produktach żywnościowych, po pismo ręczne.

Premiera Envision Glasses została zaplanowana na sierpień tego roku, ale holenderska firma już rozpoczęła przedsprzedaż produktu. Cena w przedsprzedaży jest niższa od standardowej, ale i tak zwala z nóg. Portal „TheNextWeb” podaje, że obniżona cena początkowa wynosi 1699 dolarów, a standardowa 2,099 dolarów. Tak wysoka cena oznacza, że urządzenie jest poza zasięgiem wielu osób, które posiadają poważne upośledzenia wzroku.