Urządzenie, które łączy cenione przez fanów funkcje serii Note i S, to najpotężniejszy przedstawiciel rodziny Galaxy. Wyróżniają go choćby wbudowany rysik S Pen, zaawansowane funkcje rejestrowania zdjęć i wideo nocą oraz działająca ponad dobę bateria. – Opracowując nowe urządzenia premium, nieustannie podnosimy poprzeczkę – skomentował premierę flagowca TM Roh, szef Samsung Electronics MX (Mobile eXperience) Business.

Wraz z modelem Ultra Samsung pokazał też smartfony Galaxy S22 i S22+. S22 Ultra charakteryzuje idealnie zintegrowany aparat i metalowa obudowa, tworząca tzw. efekt lustra. Całość uzupełnia szklane wykończenie (telefon dostępny jest w czterech kolorach: czarnym, białym, zielonym i burgundowym). Zaawansowane funkcje fotografii nocnej, dostępne we wszystkich urządzeniach z serii Galaxy S22, umożliwiają nagrywanie wyrazistych materiałów wideo bez refleksów, zarówno przy użyciu aparatu przedniego, jak i tylnego. W wersji Ultra do dyspozycji mamy zoom, który pozwala aż 100-krotnie zbliżyć się do centrum akcji. Aparat wspiera technologia AI m.in. w takich trybach jak tryb portretowy. Podobnie jak smartfony Galaxy S22 i S22+, Galaxy S22 Ultra oferuje dostęp do aplikacji Expert RAW, obejmującej zestaw narzędzi do edycji obrazów (obcowanie ze smartfonem w efekcie przypomina pracę na lustrzance cyfrowej). Podobne jak w przypadku lustrzanki cyfrowej rozwiązanie pozwala rozjaśniać lub przyciemniać zdjęcia przy pomocy ustawień ISO i szybkości migawki, dostosowywać balans bieli, by obrazy zyskały cieplejszą lub chłodniejszą tonację, oraz ręcznie wyostrzać pożądany obiekt.

Po raz pierwszy smartfony z serii Galaxy S zostały wyposażone w najnowszy procesor 4 nm, który odpowiada za zaawansowane przetwarzanie AI i uczenie maszynowe. Galaxy S22 Ultra obsługuje ponadto łączność Wi-Fi 6E, niemal dwukrotnie przekraczającą prędkość Wi-Fi 6. Słuchawkę wyróżnia również superszybkie ładowanie 45 W, dzięki któremu po ledwie 10-minutowym doładowaniu można nagrać ponad 50 min. wideo.

Ultra na pokładzie ma 6,8-calowy adaptacyjny wyświetlacz Dynamic AMOLED 2X oraz nową funkcję zabezpieczeń (mikroarchitekturę ARM), która zapobiega cyberatakom skierowanym na system operacyjny i pamięć telefonu. Przedsprzedaż nowego smartfona koreańskiej firmy już ruszyła i potrwa do 24 lutego. Na półkach sklepowych pojawi się zaś dzień później. Niestety, nie jest tanio. W Europie za Galaxy S22 Ultra trzeba zapłacić od 1249 euro (za wersję 8/128 GB) do 1449 euro (12/512 GB).