Te ostatnie smartfony, korzystają z chipa A16 Bionic, najszybszego wśród spotykanych w smartfonach, i mają profesjonalny system aparatów zupełnie nowej klasy (aparat główny wyposażonym w matrycę w technologii czteropikselowej i z oprogramowaniem Photonic Engine – udoskonalonym strumieniem przetwarzania obrazu, który poprawia jakość zdjęć robionych w słabym oświetleniu). Telefony będą dostępne w czterech kolorach: głębokiej purpury, srebrnym, złotym i gwiezdnej czerni. Przedsprzedaż rozpoczyna się w piątek, 9 września; produkty będą dostępne od piątku, 16 września.

Zupełną nowością jest usługa łączności przez satelitę. - Przełomowe funkcje bezpieczeństwa oferują użytkownikom pomoc w krytycznych sytuacjach – Greg Joswiak, starszy wiceprezes Apple

Sprzęt wyróżnia nierdzewna stal i teksturowane matowe szkło. Wyświetlacz Super Retina XDR z technologią ProMotion, w rozmiarze 6,1 cala lub 6,7 cala, charakteryzuje się nową częstotliwością odświeżania 1 Hz. Ekran osiąga tę samą szczytową jasność HDR co Pro Display XDR, a jednocześnie najwyższą szczytową jasność w oświetleniu zewnętrznym: aż do 2000 nitów, czyli dwukrotnie większą niż w iPhonie 13 Pro.

Czytaj więcej

Premiery Apple. Jest iPhone 14 i zegarek, który wskaże dni płodne

Modele 14 Pro i Pro Max wyróźnia tzw. Dynamic Island to w praktyc wyświetlacz na wyświetlaczu. Okienko zapewnia łatwy dostęp do elementów sterujących poprzez proste stuknięcie i przytrzymanie. Aplikacje działające w tle, takie jak Mapy czy Muzyka, lub minutnik pozostają widoczne i interaktywne. W systemie iOS 16 z Dynamic Island mogą też korzystać aplikacje innych firm, np. podające wyniki sportowe czy organizujące wspólne przejazdy.

Na wyróżnienie zasługują też nowy aparat ultraszerokokątny 12 MP, aparat z teleobiektywem, który oferuje 3-krotny zoom optyczny, aparat przedni TrueDepth , czy tryb filmowy w rozdzielczości 4K.

Jeśli chodzi o funkcję „Alarmowe SOS” to wykorzystuje ona specjalne podzespoły ściśle zintegrowane z oprogramowaniem, by poprzez anteny bezpośrednio połączyć się z satelitą i umożliwić komunikację ze służbami ratunkowymi w miejscach poza zasięgiem sieci komórkowej lub Wi-Fi. Satelity przemieszczają się, a połączenie satelitarne ma niewielką przepustowość, dlatego czas przesyłania wiadomości może sięgać minut. Ponieważ liczy się każda sekunda, Alarmowe SOS przez satelitę najpierw zadaje zagrożonej osobie kilka istotnych pytań, by wstępnie ocenić sytuację, i pokazuje, gdzie skierować iPhone’a, by połączyć się z satelitą. Odpowiedzi na wstępne pytania i kolejne wiadomości są następnie przekazywane do ośrodków, w których przeszkoleni przez Apple specjaliści mogą wezwać pomoc w imieniu zagrożonej osoby. Usługa na razie będzie dostępna dla użytkowników w USA i Kanadzie. Przez dwa lata będzie bezpłatna.

iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max będą dostępne w wariantach o pojemności 128 GB, 256 GB, 512 GB i 1 TB. Za tą najtańszą opcję Pro trzeba zapłacić aż 6499 zł. Ceny iPhone 14 Pro Max zaczynają się od 7199 zł.