Apple zapłaciło zaległe podatki Irlandii. Całe 14,3 mld euro

Pieniądze trafiły na specjalne konto depozytowe. Irlandia będzie walczyć, bo… nie chce tych pieniędzy.

Apple wpłaciło już 14,3 mld euro zaległych podatków z odsetkami, jakie zdaniem Komisji Europejskiej, było winne Irlandii. Według zarządzenia Komisji z 2016, interpretacje podatkowe na korzyść Apple wydane przez irlandzkie urzędy były „niedozwoloną pomocą publiczną”. Dotyczyło to efektywnych stawek podatku poniżej 1 proc. (Apple miało w 2014 roku efektywną stawkę podatku na poziomie 0,005 proc.).

Zarówno Irlandia, jak i Apple odwoływały się od decyzji Komisji. Rząd w Dublinie długo wzdragał się przed przyjęciem pieniędzy od koncernu z Cupertino. Jednak w tym roku zdecydowano o przyjęciu wpłat na specjalne konto i trzymaniu ich do czasu decyzji Sądu Unii Europejskiej (część Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości).

– W całości nie zgadzamy się z interpretacją Komisji Europejskiej – mówił, cytowany przez BBC minister finansów Irlandii Paschal Donohoe. – Jednak jako członek wspólnoty zawsze twierdziliśmy, że odzyskamy rzekomą pomoc publiczną.

Irlandia nie czekała na skutki pozwu, jaki przeciwko niej złożyła Komisja Europejska. Sama Komisja obiecała wycofać pozew przeciwko Irlandii (związany z opóźnianiem odzyskiwania pieniędzy), jak tylko zaległe podatki zostaną pobrane.

Apple jest jedną z wielu amerykańskich firm, która umieściła swoją europejską siedzibę w Irlandii. Z niskich podatków dla firm technologicznych korzystają też np. Googe, Facebook czy Twitter.

Irlandia nie składa broni. Złożone przez nią wnioski do unijnych sądów nie zostaną wycofane. Ministerstwo finansów Irlandii zakłada, że na ostateczną decyzję sądów trzeba będzie czekać latami.

Mogą Ci się również spodobać

Z Ameryki nadlatuje dron-czyściciel. Usunie nawet grzyba

Startup Lucid z Karoliny Północnej stworzył czyszczącego drona, który wyczyści elewację nawet 12-piętrowego budynku. ...

Google wziął się za chwilówki

Google walczy z aplikacjami udzielającymi szybkich pożyczek, dostępnymi w sklepie Google Play. Usunięto już ...

Fala ataków na bankomaty. Wypłacają, ile chcą

Jackpotting to w ostatnich miesiącach narastający problem. Chodzi o przejmowanie kontroli nad bankomatami i ...

Huawei P40 Pro – gdyby każdy smartfon fotograficzny był tak dobry…

Mistrz mobilnej fotografii Śmiało można powiedzieć, że smartfony Huawei z serii P40  są jednymi ...

Producenci gier nakręcają giełdę. Szykują się ciekawe debiuty

Giełdowe studia odrobiły już z nawiązką marcową przecenę: ich łączna wartość sięga 44 mld ...

Polska wirtualna i rozszerzona rzeczywistość idą w świat

Do 8 lipca potrwa kampania crowdfundingowa rodzimego startupu Holo4Labs, specjalizującego się w rozwiązaniach tzw. ...