Bruksela szykuje uderzenie w Chiny

Parlament Europejski będzie głosował w marcu nad zmianą artykułu 13 unijnej dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Tylko wprowadzenie nowego prawa może zmienić patologiczną sytuację na rynku.
Bloomberg

Unia Europejska może odciąć chiński koncern Huawei od uczestnictwa w budowie sieci telekomunikacyjnych 5G.

O rozważanych przez UE działaniach wymierzonych w Huawei donosi Agencja Reuters, powołując się na swoich informatorów. Rozmowy dotyczące uderzenia w chiński koncern są na wczesnym etapie, ale odzwierciedlają one rosnący sceptycyzm europejskich oficjeli wobec chińskiej ekspansji technologicznej.

Jedną z rozważanych przez nich opcji jest zaostrzenie unijnych przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa, tak żeby rozszerzyć definicję infrastruktury krytycznej i nałożyć większe wymagania na spółki chcące brać udział w budowie tego typu sieci.

W ostatnich miesiącach spółka Huawei znalazła się pod sporą presją. Została wykluczona w kilku krajach (np. w Australii i Japonii) z budowy infrastruktury 5G. Amerykański Departament Sprawiedliwości oskarżył ją o kradzież technologii oraz łamanie sankcji nałożonych na Iran. Sabrina Meng Wanzhou, dyrektor finansowa Huawei i zarazem córka założyciela tej spółki, jest objęta dozorem elektronicznym w Kanadzie i czeka na ewentualną ekstradycję do USA. W Polsce na początku stycznia aresztowano pod zarzutem szpiegostwa Stanisława W., byłego dyrektora ds. komunikacji w polskim oddziale Huawei. – Czy musimy być zaniepokojeni Huawei i innymi chińskimi firmami? Tak, myślę, że musimy być zaniepokojeni tymi spółkami – stwierdził w grudniu unijny komisarz Andrus Ansip.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie coraz mocniej cisną Huawei

Tymczasem Zhang Ming, chiński ambasador przy UE, ostrzegł, że wykluczanie Huawei z przetargów na budowę sieci 5G zaszkodzi rozwojowi tej technologii w Europie oraz współpracy naukowej z Chinami.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Apple i Google, jak wykorzystujecie dane?

Urzędy antymonopolowe apelują do głównych platform z aplikacjami o wprowadzenie jasnych zasad odnośnie dostępu ...

CD Projekt wchodzi w najnowszy projekt Google’a

„Cyberpunk 2077” zawita na Google Stadia — platformę umożliwiającą rozgrywkę na szerokiej gamie urządzeń ...

Internet 2019: zagrożeniem będą „fake newsy” i koparki

Wykorzystywanie mocy obliczeniowej zainfekowanego komputera do wykopywania kryptowaluty zepchnie w cień oprogramowanie typu ransomware, ...

Amazon: Wystarczy pomachać, by zapłacić za zakupy

Gigant e-handlu chce wdrożyć nowy sposób płatności w sieci. Czy skaner, który wykorzysta obrazowanie ...

Szefowa European Tech Alliance: Cyfrową debatę zdominowali giganci

Unijni decydenci powinni więcej rozmawiać z europejskimi firmami technologicznymi. A nie skupiać się na ...

Polski startup wygrywa w Luksemburgu i zgarnia kontrakt dla Vodafone

Hotailors, poznańska spółka, której technologia – oparta o sztuczną inteligencję – ułatwia organizowanie i ...