Bruksela szykuje uderzenie w Chiny

Parlament Europejski będzie głosował w marcu nad zmianą artykułu 13 unijnej dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Tylko wprowadzenie nowego prawa może zmienić patologiczną sytuację na rynku.
Bloomberg

Unia Europejska może odciąć chiński koncern Huawei od uczestnictwa w budowie sieci telekomunikacyjnych 5G.

O rozważanych przez UE działaniach wymierzonych w Huawei donosi Agencja Reuters, powołując się na swoich informatorów. Rozmowy dotyczące uderzenia w chiński koncern są na wczesnym etapie, ale odzwierciedlają one rosnący sceptycyzm europejskich oficjeli wobec chińskiej ekspansji technologicznej.

Jedną z rozważanych przez nich opcji jest zaostrzenie unijnych przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa, tak żeby rozszerzyć definicję infrastruktury krytycznej i nałożyć większe wymagania na spółki chcące brać udział w budowie tego typu sieci.

W ostatnich miesiącach spółka Huawei znalazła się pod sporą presją. Została wykluczona w kilku krajach (np. w Australii i Japonii) z budowy infrastruktury 5G. Amerykański Departament Sprawiedliwości oskarżył ją o kradzież technologii oraz łamanie sankcji nałożonych na Iran. Sabrina Meng Wanzhou, dyrektor finansowa Huawei i zarazem córka założyciela tej spółki, jest objęta dozorem elektronicznym w Kanadzie i czeka na ewentualną ekstradycję do USA. W Polsce na początku stycznia aresztowano pod zarzutem szpiegostwa Stanisława W., byłego dyrektora ds. komunikacji w polskim oddziale Huawei. – Czy musimy być zaniepokojeni Huawei i innymi chińskimi firmami? Tak, myślę, że musimy być zaniepokojeni tymi spółkami – stwierdził w grudniu unijny komisarz Andrus Ansip.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie coraz mocniej cisną Huawei

Tymczasem Zhang Ming, chiński ambasador przy UE, ostrzegł, że wykluczanie Huawei z przetargów na budowę sieci 5G zaszkodzi rozwojowi tej technologii w Europie oraz współpracy naukowej z Chinami.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dania matecznikiem cobotów. Te roboty to przyszłość przemysłu

Odense, trzecie pod względem wielkości miasto w Danii, chce być jednym z globalnych liderów ...

Duńska armia stawia na graczy. Wyróżniają się zdolnościami

Duńskie siły zbrojne poszukują wśród graczy nowych pilotów, dowódców lotów i operatorów radarów. Zatrudnienie ...

Rosyjska firma sprzedaje roboty-klony prawdziwych ludzi

Firma Promobot oferuje budowę wzorowanych na prawdziwych ludziach robotów. Są niepokojąco autentyczne i podobne ...

Trolle kosztują. Unia podwaja budżet walkę z dezinformacją

W roku wyborczym, ze strachu przed akcjami dezinformacyjnymi, Komisja Europejska podwyższa budżet zespołu zwalczającego ...

Świetny debiut komunikatora Slack. Jest wart 20 mld dol.

Firma, której prezesem i współzałożycielem jest Stewart Butterfield, zakończyła pierwszy dzień notowań na nowojorskiej ...

Polak musi testować, czyli jak kupujemy online

50 mld zł – tyle, według raportu Interaktywnie.com, wydamy na zakupy online w 2019 ...