Bruksela szykuje uderzenie w Chiny

Parlament Europejski będzie głosował w marcu nad zmianą artykułu 13 unijnej dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Tylko wprowadzenie nowego prawa może zmienić patologiczną sytuację na rynku.
Bloomberg

Unia Europejska może odciąć chiński koncern Huawei od uczestnictwa w budowie sieci telekomunikacyjnych 5G.

O rozważanych przez UE działaniach wymierzonych w Huawei donosi Agencja Reuters, powołując się na swoich informatorów. Rozmowy dotyczące uderzenia w chiński koncern są na wczesnym etapie, ale odzwierciedlają one rosnący sceptycyzm europejskich oficjeli wobec chińskiej ekspansji technologicznej.

Jedną z rozważanych przez nich opcji jest zaostrzenie unijnych przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa, tak żeby rozszerzyć definicję infrastruktury krytycznej i nałożyć większe wymagania na spółki chcące brać udział w budowie tego typu sieci.

W ostatnich miesiącach spółka Huawei znalazła się pod sporą presją. Została wykluczona w kilku krajach (np. w Australii i Japonii) z budowy infrastruktury 5G. Amerykański Departament Sprawiedliwości oskarżył ją o kradzież technologii oraz łamanie sankcji nałożonych na Iran. Sabrina Meng Wanzhou, dyrektor finansowa Huawei i zarazem córka założyciela tej spółki, jest objęta dozorem elektronicznym w Kanadzie i czeka na ewentualną ekstradycję do USA. W Polsce na początku stycznia aresztowano pod zarzutem szpiegostwa Stanisława W., byłego dyrektora ds. komunikacji w polskim oddziale Huawei. – Czy musimy być zaniepokojeni Huawei i innymi chińskimi firmami? Tak, myślę, że musimy być zaniepokojeni tymi spółkami – stwierdził w grudniu unijny komisarz Andrus Ansip.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie coraz mocniej cisną Huawei

Tymczasem Zhang Ming, chiński ambasador przy UE, ostrzegł, że wykluczanie Huawei z przetargów na budowę sieci 5G zaszkodzi rozwojowi tej technologii w Europie oraz współpracy naukowej z Chinami.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Darmowe pieniądze z bankomatu. Genialny przekręt programisty

To historia o tym, jak chiński programista odkrył sposób, żeby bankomat wypluwał mu darmowe ...

Wyciekły dane z popularnego polskiego sklepu internetowego

Sklep Morele.net przyznał się do wycieku danych klientów i ostrzega ich przed możliwymi konsekwencjami. ...

Huawei pokazał smartfon ze składanym ekranem i z 5G

Po Samsungu kolejne firmy prezentują telefony ze składanymi ekranami, które mają się stać hitem ...

Wodzisław Kiciński: Ogniem i blockchainem

Zainteresowanie banków centralnych blockchainem wpisuje się w trend odchodzenia od płatności gotówkowych. Ich koszty ...

Huawei handlował z Iranem i Syrią? Znaleźli dowody

Mamy dokumenty potwierdzające iż zatrzymana w Kanadzie dyrektor Meng Wanzhou stoi za naruszaniem przez ...

Drony, które ratują życie

Kiedy Amazon, czy Google testują dostawy posiłków czy zakupów za pomocą dronów, kalifornijski startup ...