Airbnb i Uber masowo zwalniają pracowników

Gabby Jones/Bloomberg

Pandemiczny kryzys mocno dotknął branże turystyczną i przewozową. Ucierpiały też platformy oferujące alternatywne usługi.

Pośrednik w krótkoterminowym najmie turystycznym firma Airbnb zapowiedziała zwolnienie 1900 z 7500 swoich pracowników na świecie. Dyrektor i współzałożyciel firmy Brian Chesky uzasadniał decyzję faktem, że działalność Airbnb została mocno uderzona przez kryzys i zgodnie z prognozami w tym roku serwis będzie miał przychody o połowę mniejsze niż rok wcześmniej. – Wspólnie przeżywamy najpoważniejszy kryzys w naszym życiu, a kiedy to się zaczęło, to globalne podróże stanęły – pisał, w cytowanym przez CNN, liście do pracowników Chesky.

CZYTAJ TAKŻE: Airbnb odwołuje wakacje. Koronawirus zniszczył rynek wynajmu

Firma zamierza pokryć zwalnianym w USA koszty ubezpieczenia zdrowotnego przez 12 miesięcy, a pracownikom w innych krajach do końca 2020. Według CNN Airbnb opóźni także swoje wejście na giełdę.

Firma, która w krótkim czasie z startupu oferującego tanie noclegi kątem u właścicieli mieszkań wyrosła na podstawę biznesów oferujących krótkoterminowym najem (i wroga numer 1 władz niektórych miast, takich jak Barcelona), od początku pandemii zmaga się z jednej strony z zaspokajaniem roszczeń sfrustrowanych klientów, a z drugiej z prośbami o pomoc od właścicieli oferowanych w serwisie lokali – wielu właścicieli ma na głowie kredyty zaciągnięte pod kupno oferowanych za pośrednictwem serwisu nieruchomości.

CZYTAJ TAKŻE: Uber krwawi, duże zwolnienia

Zwolnienia zapowiedział również Uber. Zajęcie straci 3700 etatowych pracowników, czyli 15 proc. wszystkich. Największe cięcia objęły dział zajmujący się technologią, rekrutacją i obsługą klientów. Koszt odpraw i wsparcia dla zwalnianych pracowników wyniesie 20 mln dolarów. Prezes Ubera Dara Khosrowshahi do końca roku zrezygnuje ze swojej podstawowej pensji w wysokości 1 mln dol. Już jesienią ubiegłego roku firma zwalniała pracowników, ale było to „tylko” 900 osób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ekologia, pomaganie i biznes w jednym

Wystarczy parę klików online. Przyjdzie kurier, bezpłatnie odbierze od ciebie stare ubrania, a za ...

Jesteś dobry w gry wideo? Możesz zarabiać krocie

Młodzieży nie chce się już nawet grać. Wolą oglądać, jak kto inny to robi. ...

Twórca CD Projekt stawia na salony VR

Michał Kiciński, autor potęgi studia CD Projekt, które na koncie ma taką grę jak ...

Gwiazdy biją firmy na Instagramie

Na Instagramie konta z największą liczbą obserwatorów należą do sportowców i celebrytów. Zdecydowanie wyprzedzają ...

Polacy znaleźli Świętego Graala świata gier

Jednym z największych wyzwań przy tworzeniu gier jest użycie dobrej sztucznej inteligencji. Firma QED ...

Czas odcinać kupony od sukcesu. Współzałożyciel Ubera kupuje rezydencje

Kanadyjski miliarder Garrett Camp współzałożyciel Ubera oraz założyciel film technologicznych StumbleOpen i Expa, kupił ...