Airbnb i Uber masowo zwalniają pracowników

Gabby Jones/Bloomberg

Pandemiczny kryzys mocno dotknął branże turystyczną i przewozową. Ucierpiały też platformy oferujące alternatywne usługi.

Pośrednik w krótkoterminowym najmie turystycznym firma Airbnb zapowiedziała zwolnienie 1900 z 7500 swoich pracowników na świecie. Dyrektor i współzałożyciel firmy Brian Chesky uzasadniał decyzję faktem, że działalność Airbnb została mocno uderzona przez kryzys i zgodnie z prognozami w tym roku serwis będzie miał przychody o połowę mniejsze niż rok wcześmniej. – Wspólnie przeżywamy najpoważniejszy kryzys w naszym życiu, a kiedy to się zaczęło, to globalne podróże stanęły – pisał, w cytowanym przez CNN, liście do pracowników Chesky.

CZYTAJ TAKŻE: Airbnb odwołuje wakacje. Koronawirus zniszczył rynek wynajmu

Firma zamierza pokryć zwalnianym w USA koszty ubezpieczenia zdrowotnego przez 12 miesięcy, a pracownikom w innych krajach do końca 2020. Według CNN Airbnb opóźni także swoje wejście na giełdę.

Firma, która w krótkim czasie z startupu oferującego tanie noclegi kątem u właścicieli mieszkań wyrosła na podstawę biznesów oferujących krótkoterminowym najem (i wroga numer 1 władz niektórych miast, takich jak Barcelona), od początku pandemii zmaga się z jednej strony z zaspokajaniem roszczeń sfrustrowanych klientów, a z drugiej z prośbami o pomoc od właścicieli oferowanych w serwisie lokali – wielu właścicieli ma na głowie kredyty zaciągnięte pod kupno oferowanych za pośrednictwem serwisu nieruchomości.

CZYTAJ TAKŻE: Uber krwawi, duże zwolnienia

Zwolnienia zapowiedział również Uber. Zajęcie straci 3700 etatowych pracowników, czyli 15 proc. wszystkich. Największe cięcia objęły dział zajmujący się technologią, rekrutacją i obsługą klientów. Koszt odpraw i wsparcia dla zwalnianych pracowników wyniesie 20 mln dolarów. Prezes Ubera Dara Khosrowshahi do końca roku zrezygnuje ze swojej podstawowej pensji w wysokości 1 mln dol. Już jesienią ubiegłego roku firma zwalniała pracowników, ale było to „tylko” 900 osób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Deepfake zniszczy politykę, biznes i życie prywatne ludzi

Ćwierć miliona dolarów – tyle padło łupem oszustów, którzy w pierwszym dotąd udokumentowanym przestępstwie ...

E-giganci telewizji szybko rosną poza USA

Netflix i Prime Video Amazonu poprawiają wyniki dzięki ekspansji na nowe rynki. Do 15,79 ...

Nowe dowody osobiste mogą kusić przestępców

Dowody osobiste, wydawane na podstawie wniosków złożonych od 4 marca, mają już warstwę elektroniczną. ...

NCBiR daje miliony na wsparcie kosmicznych projektów

Firmy z sektora kosmicznego potrzebują inwestycji. Teraz mają szansę na pieniądze 
z Narodowego Centrum ...

Nowe stanowiska w Tesli. Elon Musk „technokrólem”

Elon Musk, ekscentryczny miliarder będący prezesem Tesli, oficjalnie zmienił swój tytuł służbowy na: „technokról” ...