Oracle i Walmart wygrywają wyścig o TikToka. Czy Trump coś pokręcił?

Donald Trump walczy o amerykańską dominację na rynku superkomputerów
afp

Oracle i Walmart, dwie amerykańskie spółki zainwestują w aplikację do nagrywania krótkich filmików. Chińska firma ByteDance chce, aby transakcja sprzedaży udziałów TikToka wyceniła spółkę na 60 mld dol.

Wiele spółek dążyło do przejęcia amerykańskiego biznesu TikToka. W wyścigu brały udział takie firma jak Apple, Oracle, Microsoft, Walmart, IBM, Google. Ostatecznie Oracle przejmie 12,5 proc. udziałów w TikToku, natomiast Walmart 7,5 proc. W efekcie, te dwie spółki będą posiadać 20 proc. udziałów w biznesie TikToka. Chińczycy chcą, aby wartość transakcji wyceniła spółkę na 60 mld dol. W takim wypadku Oracle zapłaciłby 7,5 mld dol., a Walmart 4,5 mld dol.

Transakcja ma zażegnać spór, który mógł zakończyć żywot aplikacji w Stanach Zjednoczonych. Amerykański biznes TikToka zostanie wydzielony do oddzielnej spółki – TikTok Global. Doug McMillon, prezes Walmarta dołączy do zarządu TikToka. Nie poinformowano jeszcze, jakie stanowisko obejmą zarządzający Oracle. Wiadomo jednak, że firma ta będzie pełniła funkcję zaufanego dostawcy technologii. Dzięki temu dane amerykańskich użytkowników mają być bezpieczne. To właśnie bezpieczeństwo danych było kluczowym powodem, przez który Donald Trump zakazał używania TikToka w USA.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejny zwrot akcji w sprawie TikToka. Trump daje tydzień i stawia warunki

– Oracle szybko wdroży i będzie obsługiwać systemy TikToka w chmurze Oracle. Jesteśmy w 100 proc. przekonani, że jesteśmy w stanie zapewnić wysoce bezpieczne środowisko dla TikToka i zapewnić prywatność danych amerykańskim użytkownikom aplikacji – powiedziała Safra Catz, prezes Oracle.

Jednak umowa nie została jeszcze podpisana, a już pojawiły się pierwsze nieścisłości. Donald Trump stwierdził, że nowy podmiot będzie kierowany przez Amerykanów i zapłaci 5 mld dol. rządowi USA. Z kolei ByteDance poinformował, że zachowa pełną kontrolę nad algorytmami i umożliwi Oracle jedynie ograniczony dostęp do przeglądania kodu źródłowego ze względów bezpieczeństwa. Ponadto wspomniane przez Trumpa 5 mld dol. opłat, według Chińczyków ma być zapłacone w ciągu kilku lat i to w formie podatków od bieżącej działalności, a nie bezpośrednio jako opłaca za transakcję.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

CD Projekt i giganci gier odkryją karty w Los Angeles

E3, największa impreza dla fanów gier wideo, rusza 11 czerwca. Choć tym razem targi ...

SpaceX podał datę załogowej misji na księżyc. Ambitne plany

Firma Elona Muska zadeklarowała, że przy pomocy statku Starship rozpocznie komercyjne loty na księżyc ...

Małe roboty wejdą do kanalizacji. Mają jeden cel

Znalezienie dziury w rurach kanalizacji miejskiej to nie lada problem. Zamiast ludzi mogą się ...

Kieszonkowy tester z Wrocławia szybko wykryje koronawirusa

Polacy pracują nad mobilnym systemem identyfikacji patogenów. Ich nowatorskie urządzenie ma wejść do komercyjnej ...

Złe wiadomości dla vlogerów. Zapłacą według stawek 18 i 32 proc.

Dochody z reklam vlogera podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej. Powinny ...

To może być hit: Strumieniowanie gier i konsola od Google`a

Amerykański gigant internetowy chce już 19 marca zaskoczyć wszystkich fanów gier wideo. Czym? Przekonamy ...